Kıbrıs

Meclisten Türkiye ve KKTC arasında yeni bir anlaşmaya onay
Meclis Genel Kurulu, KKTC Hükümeti ile TC Hükümeti Arasında Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla onayladı.

Meclis Genel Kurulu toplantısında Tasarının görüşülmesinde  ilk sözü alan CTP Milletvekili  Teberrüken Uluçay tasarıya ret oyu vereceklerini dile getirdi.

Protokol’de yer alan hükümlerin yaratabileceği sorunlara değinen Uluçay,  ayrıntıların protokolde ifadelendirilmediğini ileri sürdü.

Uluçay, ilgili yasaların düzeltilmesi halinde sıkıntıların giderilmesinin mümkün olacağını kaydetti. Uluçay, protokolün bazı maddelerinin KKTC mevzuatına  uymadığını savundu.

Onay Yasa Tasarısı’nda  Savcılık görüşünün önemli olduğunu kaydeden Uluçay, bu gibi tasarılarda Başsavcılık görüşünün Komite’ye sunulmasının  önemli olduğunun altını çizdi.

Uluçay, yasaya uygun olmayan protokol metni bulunduğunu, bunların uyumlaştırılması gerektiğini ileri sürdü.

SANER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner ise, yapılan anlaşmaların kötü lanse edilmesinin ciddi  haksızlık olduğunu, birkaç maddesi gösterilerek tümünün görmezden gelindiğini belirtti.

Saner, söz konusu  anlaşmayla şu anda KKTC’de yaşayan vatandaşların Türkiye’ye   gittiğinde tedavi görmesinin önünün açıldığını, devlet memurları, sosyal sigortalı ve çocuklarının, acil durumlarda Türkiye’deki sağlık sisteminden yararlanabileceğini belirtti.

Saner, Türkiye’de öğrenim gören askeri personel ve öğrencilerin de bundan yararlanacağını belirtti.

İki ülke arasında işsizlik maaşı ödenmesiyle  ilgili konuda CTP’nin itirazları bulunduğunu anlatan Saner, 2008 yılında geçirilmiş olan Sosyal Güvenlik Yasası’na göre yurt dışından gelen hiçbir kişiden  işsizlik ödeneği kesilmediğini belirterek, “işsizlik ödeneği primi ödemeyene neyi ödeyeceksiniz” dedi.

Saner, sisteme 2008’den önce kayıt olanlar vatandaş olmamışsa veya  beyaz kimlik almamışsa işsiz kaldıkları tarihten itibaren  40 gün başka iş bulmaları  için süre verildiğini hatırlatarak, esas yanlışın işçilerden işsizlik sigortası kesilmemesi olduğunu ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’in konuşmasının ardından yapılan oylamada  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İşgücü Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin(Onay) Yasa Tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.

Genel Kurul’da daha sonra komitelerden gelen tasarı ve öneriler ele alındı. Veteriner Tıbbi Ürünler Yasa Tasarısı, Komite Başkanı Ersin Tatar’ın önerisiyle  Komite’ye geri çekildi.

Toplantıda ayrıca, Sayıştay Komitesi’nin Birleştirilmiş Çatalköy Belediyesi 2006 ve 2007 Mali Yılı Sayıştay Denetim Raporu’na ilişkin raporu; Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nin de Aygün Gazinocu, Ertaç Hazer, Yalçın Cemal ve Erkut Özgöray’ın başvuruları üzerine hazırladığı raporlar okundu.
Meclis Genel Kurulu, bir sonraki birleşimini yarın gerçekleştirecek.Başa dön tuşu