Mecliste Gergin Anlar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Mecliste Gergin Anlar

Mecliste Gergin Anlar

 

MUHALEFET CTP'YE YÜKLENDİ: BİZİ SATTINIZ… Meclis Genel Kurulu'nda muhalefet partileri TDP ve DP'nin hedefi, UBP'den çok CTP oldu. İlki parti, CTP'yi, İrsen Küçük'e teslim olmak, kendilerini ve sekiz UBP'liyi satmakla suçladı
DENKTAŞ'TAN AVCIYA: MİDEMİ BULANDIRIYORSUN… DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Turgay Avcı için, “Buralarda olmayı hak etmiyorsun. Seni dinlerken midem bulanıyor. 22 yıldır siyasetteyim ancak senin gibi çirkinliği kimsede görmedim. Siyasete akademisyenlikten gelen böylesi yüz karası görmedim” dedi
YORGANCIOĞLU:  HERKES ETİKLİK TUTTURDU… CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP ile DP'nin eleştirilerini yanıtladı ve “Bizler Meclis Başkanlığı’na, imzalanan belgeyi vermeden, erken seçim tarihine evet diyeceğimizi üçüncü kez tekrarladık. Şimdi herkes bir etiklik tutturdu” dedi. Yorgancıoğlu, Çakıcı'ya yönelik ise, “Senin hayatın CTP'yi eleştirmekle geçti. Kendi partinle ilgili konuş, bizi bırak” dedi
28 TEMMUZ TAMAM GİBİ… Meclis Genel Kurulu uzun süren ve milletvekillerinin ağır ifadelerle birbirini itham ettiği toplantısının ardından erken seçimin 28 Temmuz’da yapılmasına ilişkin karar tasarısının ikinci görüşmesini tamamladı. Tasarının 3. görüşmesi ile tarih resmileşmiş olacak


Cumhuriyet Meclisi dün erken seçimi konuşmak için toplandı ancak gündem "siyasi etik" oldu. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk olarak Cumhuriyet Meclisi Seçimlerin Yenilenmesine İlişkin Karar Tasarısı ele alındı. Seçimin 28 Temmuz’da yapılmasına ilişkin tasarıyla ilgili konuşmaların yapıldığı oturumda gergin anlar yaşandı. Kurulda Ulusal Birlik Partisi Hükümeti’nin düşürülmesi ve erken seçim unutuldu, muhalefet partileri birbirlerine saldırdı. Eski defterler açıldı herkes eteklerindeki taşları döktü.
Meclis Genel Kurulu'nda erken seçim tarihi de krize neden oldu. CTP ve TDP, CTP ile UBP'nin el ele vererek kendilerine danışmadan, üzerinde uzlaşılan 29 Eylül tarihini, 28 Temmuz yaptığı gerekçesiyle, bu tarihe onay vermedi. CTP ise 28 Temmuz'u, "Halkı UBP'nin elinden kurtaracak en erken tarih" olarak gösterdi.

Yorgancıoğlu Çakıcı’ya yüklendi
Kurulda ilk sözü alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, partilerine yönelik sözlü eleştirilere yanıt verdi, özellikle TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’yı hedef alan sözler saf etti. Yorgancıoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Erken seçime ihtiyaç olduğu partimiz tarafından hem söylendi. Şimdi böyle bir fırsat doğdu. Bazıları siyasi rant adına bu toplumdan gerçekleri saklamayı maharet sayarlar. Hem erken seçim hem güvensizlik önergesi altına biz imza attık. Ama daha önce bir tarih olursa biz kabul ederiz dedik. Bu halkın ihtiyacı erken seçimdir. Teknik olarak baktığımızda elde edeceğimiz en erken tarihtir. Ve bu halkın da yararınadır. Bazı parti başkanları bunu istismar etmemeli. Eğer muhalefet seçimden kaçacak durumdaysa halka izah etmek zorundadır.”

Çakıcı CTP’yi gerdi
Daha sonra söz alan TDP genel Başkanı Mehmet Çakıcı da önce UBP'yi daha sonra CTPO'yi hedef alan sözler sarf etti: Çakıcı, “Bugün gördüğümüz tarihin en kötü hükümetidir. Nerden alıyoruz bunu. Dün Başbakanın basın toplantısından gördük. Müsteşar yardımcısı ile görüştü ve Dış politikayla ilgileneceğim dedi. Korktuk. Memleketin hali meydanda. Kıbrıs konusunda doğru dürüst tek dayanağı olmayan, 500 bin lira harcayarak gidecek ve bayrak sallayarak oradan bize hava atacak. Alelacele de döndü. Kuyusunu kazacaklarmış. Yetki senin elinde kuyu kazması yetkisi senin elinde?” diye konuştu. Çakıcı, Saray’a giderek anlaştıkları yönündeki haberleri eleştirerek “Sarayla anlaşma yaptığım ispat edilsin istifa ederim” dedi.
Çakıcı seçim tarihiyle ilgili kararın dün alınması halinde yasaya göre seçimin 22 Temmuz Pazartesi gününe denk geleceğini belirtirken CTP-BG’yi kurultay hesabı yapmakla suçladı.
Bunun üzerine CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit yerinden, “CTP’nin genel başkanı Yorgancıoğlu’dur ve seçime böyle girilecek” diyerek Çakıcı’ya partileriyle ilgili bu şekilde konuşmaktan vazgeçmesi için çağrı yaptı.

Yorgancıoğlu'ndan Çakıcı'ya: Hayatın CTP’ye saldırmakla geçti
Çakıcı daha sonra CTP'yi eleştirdi ve erken seçim tarihi ile ilgili  "Bizi sattınız" dedi.
CTP Başkanı Yorgancıoğlu da Çakıcı'ya "Hayatın CTP'ye saldırmakla geçti. Kendi partinle ilgili konuş" diye tepki gösterdi 

Denktaş, CTP’yi topa tuttu
DP Genel Başkanı Milletvekili Serdar Denktaş da söz alınca, 28 Temmuz tarihinin 15 gün daha ileriye alınmasını istedi.  Denktaş, “Ben İrsen Bey’in kaşı kalktığında kalkan parmakları sayarım 22'yi geçmez. 15 günlük bir öteleme talebimi ben buradan da yapacağım. En azından Siyasal Partiler Yasası’nı geçirmek için. Güvensizlik önergesinin oylanmaması için neler dönecek merak etmeye başladım” dedi. Bu arada CTP-BG milletvekili Sonay Adem, 1993 yılında seçim yasaklarını delenin Derviş Eroğlu olduğunu öne sürdü. Bunun üzerine Serdar Denktaş, “Yani İrsen Küçük hükümeti kalsın mı diyorsunuz?” diye sordu. Bunun üzerine Adem, “Ulusal Birlik Partisi hükümetten tamamen gitmeli” dedi. Denktaş, 15 günlük erteleme talebinin onaylanması halinde en azından Siyasal Partiler Yasası’nın meclisten geçirilebileceğini kaydederek, 28 Temmuz tarihinde ısrar edilmesi halinde ret oyu vereceklerini ekledi.
Önerilerinin reddedilmesi halinde bugün Cumhuriyet Meclisi'nin olağanüstü şekilde toplanmasını ve güvensizlik önerisinin yeniden değerlendirilmesi için talepte bulunacaklarını ifade etti.
Serdar Denktaş daha sonra seçim tarihinin yeninden değerlendirilmek üzere komiteye geri alınmasına ilişkin önerisini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Arabacıoğlu sekiz UBP’liye sahip çıktı
DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ise kürsüye çıktığında, "İrsen Bey ben Kıbrıs konusunda yurt dışında çalışma yaparken yarıda kesip gelmek zorunda kaldım dedi. Biz de bunu üzerine görüşmelerle ilgili bilgi almak için toplanmak istedik ama bu fırsatı kaybettik. Ha İrsen Bey’le ha başkasıyla seçime gidilsin fark etmez diyorlar. Bizim için fark eder.  Sen UBP ile birlik oldun ve yeni bir tarih verdin. CTP olarak bu oluşum olmadan tarih belirlemeye kalksaydın bu tarihi rüyanda görmezdin. Dolayısıyla bu 8 arkadaşa biz kazık attık" ifadelerini kullandı. 
CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Arabacıoğlu'na  kızdı ve "Bu arkadaşlar adına sen konuşamazsın. Sen UBP dışında hükümet kurulamaz deme hakkına sahip değilsin. Yıpratırsınız be bu arkadaşları" dedi.
Bunun üzerine UBP'den ihracı istenen vekillerden Tokel, Soyer'e, "Bizim senin avukatlığına ihtiyacımız yok" dedi.

Arabacıoğlu-Avcı polemiği
Öte yandan DP vekili Mustafa Arabacıoğlu ve UBP vekili Turgay Avcı arasında da söz düellosu yaşandı Arabacıoğlu, Avcı'ya "Turgay bey bazı konularda en son konuşması gereken sensin. Bir partinin genel sekreteriyken gittin başka parti kurdun" dedi. 

Soyer cevap verdi
CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de kürsüye çıktı ve "Bizim yurttaşa anlatmamız lazım. 28 Eylül'de görüşsek bile oylanamazdı. 28'ine kadar geçecek sürede köprülerin altından ne sular akacaktı. 28'inde yapılacak seçim ancak 28 Temmuzda oylanacaktı. CTP bunları düşünerek dedi ki bu kadar kaypak bir ortamın içinde. Biz tartıştık ve hesapladık. Bir taş oynadıysa, muhtemel başka taş da oynar. Biz hesapladık. Biz bundan kaçamayız dedik. CTP'nin çizgisi budur. Bu hükümetten ve ortamdan bu memleketi kurtarmak gerek. Başbakanın götürülmesi için operasyon yapıldı ve CTP bundan kaçtı denildi. Başbakanlar tek bir yolla götürülür. Bu seçimle olur. Güvensizlik önergesi UBP hükümetinin düşürülmesi içindir. İrsen Küçük'ün düşürülmesi için değildir" ifadelerini kullandı.

Avcı ve Denktaş da birbirine girdi
Ardından DP Başkanı Serdar Denktaş ve UBP'li Turgay Avcı birbirine girdi. Avcı, "29 Eylül tarihi Serdar Denktaş için koltuk kazanma hevesidir" deyince, Denktaş ile Avcı arasında, kim daha entrikacı tartışması yaşandı. Avcı’nın “50 yıllık entrika deneyimlerinin sizden öğreniyoruz” demesi üzerine, Denktaş tepki olarak genel kurul salonundan çıktı.
Denktaş, "Bu ülke senden daha koltuk hırsına sahip siyasetçi görmedi. Konuşmaya hakkın yok bu konuda. Allah Rahmet eylesin Arif Hasan Tahsine" dedi.
Serdar Denktaş, Avcı'ya yönelik, "Bir hafta önce kahvede, otelde buluşmak istemediğim için evimde yapılan bir toplantıyı, ÖRP olayına benzetiliyor. Pazarlık yapmakla, bir partinin içerisinden bir grup milletvekilinin çıkıp ben güvensizlik önergesi vereceğim demesi ayni değil. Evde buluşulduğundan yola çıkarak, ÖRP örneği ile ayni kefeye konmak çok çirkin bir olay. Çok tahammülü bir insanım ama sen konuşurken midem bulanıyorsa bir şey vardır. Hak etmiyorsun burada olmayı" ifadelerini de kullandı.

Özcafer çileden çıktı, Avcı'ya verdi veriştirdi
UBP'den muhalif milletvekili Afet Özcafer de yerinden Avcı'ya seslenerek,"Sana mı düştü UBP'yi burada savunmak UBP'nin sözcüsü sen misin? Genel başkanı nerede bu partinin?
Bu partiyi dün yerden yere vuran siz değil miydiniz? Şimdi bu parti'nin sözcüsü oldunuz? Siyaseti daha fazla kirletmeyin" diye konuştu.

Adem’den sert konuşma
CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem,  ülkenin çok enteresan günlerden geçtiğini söyledi ve "Meclis’te temsil edilen ve Meclis’te temsil edilmeyen siyasi partilerin tümünün ödü koptu, “niçin erken seçim oluyor? Şimdi badem gözlü oldu Meclis, bu Meclis’ten hayır gelmez artık. Bu Meclis’in bir an önce yenilenmesi lazım, bunun için de tarih 28 Temmuz’dur” dedi.
Adem, "Ben iş birliği yaptım bu hükümet bir an düşsün ve seçime gidilsin. Ben kimseyle hükümet kuracağımın sözünü vermedim. Güvensizlik önergesi ile ilgili, Cumhurbaşkanlığı’nda Sayın Aslı Eroğlu’nun odasında atıldı imzalar. Açık ve net söylüyorum” diye konuşunca,  Afet Özcafer, “İki de bir saray, çevirin de gaz yandı, cumhurbaşkanlığı sarayını ikide bir suçlamayın” diye karşılık verdi.
Adem bunun üzerine, Adem, “Biz sizinle imza attık, güvensizlik önergesi için, biz bu imzanın arkasındayız. CTP imzasının arkasındadır” dedi.

Tarih 3. görüşmeye kaldı…

Milletvekillerinin birbirini acımasızca eleştirdiği konuşmaların ardından tasarının madde madde görüşülmesine geçildi. Kurul daha sonra ikinci görüşmeyi tamamladı ancak ivedilik tezkeresi gelmediği için erken seçimin 28 Temmuz’da yapılmasına ilişkin karar tasarısının bütününe ilişkin 3. görüşmesi daha sonraki herhangi bir birleşime kaldı.

Daha sonra bugünkü toplantısını tamamlayan genel kurul, TDP, DP ve UBP içindeki muhalif milletvekillerinin önerisiyle yarın güven oylaması önergesini görüşmek üzere olağanüstü toplanacak.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar