Meclis’te 2 tasarı oybirliği ile kabul edildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Ocak 30, 2023
Kıbrıs

Meclis’te 2 tasarı oybirliği ile kabul edildi

Meclis’te 2 tasarı oybirliği ile kabul edildi

POLİÇELER (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Meclis Genel Kurulu, çek kullanımının kolaylaştırılması ve günümüz koşullarına ve AB’ye uygun olarak çek yasağına girenlerin ceza davası kapsamı dışında, hukuk davası kapsamında değerlendirilmesini içeren Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni oybirliğiyle kabul etti.


TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi’yle ilgili konuşmasının başında hükümet icraatları ve son gelişmelerle ilgili yorumlar yaptı.

Emiroğluları, UBP’nin geçmiş dönemlere dair yolsuzlukları ortaya çıkarma iddiasıyla Başbakanlık Denetleme Kurulu kurduğunu ancak bir şey yapmadığını, TDP’nin seçimden korkmadığını, hodri meydan dediğini kaydetti.

Emiroğluları, vatandaşların yaşadığı sıkıntıların aşılması için bu yasanın tek başına yeterli olmadığını, meclis gündemindeki diğer yasaların da geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Poliçeler Yasa Önerisi’nin komiteden oybirliğiyle geçen ve tüm partilerin hemfikir olduğunu anlattı. Emiroğluları, yasaya emek veren milletvekillerinin, belli riskleri göze alarak hareket ettiğini, yasa yürürlüğe girince ekonominin daha iyiye gideceğine inandıklarını söyledi.

Daha sonra Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin madde madde görüşülmesine geçildi.

Bu sırada söz alan Komite Başkanı, UBP Milletvekili Hasan Taçoy, 31 Mart 2013’ten itibaren faaliyetleri sona eren ETİ’nin çek yasağına girmesinin 3 yıl muaf tutulmasını içeren bir ek madde önerdi.

Öneriyle ilgili söz alan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, hükümetin Ercan’ı özelleştirirken ETİ’yi ne duruma düşüreceğini düşünmediğini ve iflas ettirdiğini; aslında ilgili bakanların çek yasağına alınması gerektiğini savundu.

Daha sonra ek madde oybirliğiyle dikkat alındı.

Oylamada 40 kabul oyuyla yasa önerisi kabul edildi. 9 milletvekili oylamaya katılmadı.

Meclis bugünkü çalışmalarını böylece tamamladı. Bir sonraki birleşim Perşembe günü yapılacak.

KAMU GÖREVLİLERİ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI OYÇOKLUĞUYLA ONAYLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oyçokluğuyla onayladı.

Güvensizlik önergesinin okunmasından sonra görüşülecek tasarı ve önerilerle komitelerden gelen diğer işler bölümüne geçen Meclis Genel Kurulu, Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı ele aldı.

Tasarıyla ilgili söz alan olmayınca oylamaya geçildi ve tasarı oyçokluğuyla geçti.

Değişiklik tasarısı, yasadaki geçici 1’inci maddenin yürürlükten kaldırılarak kamu görevlileri arasındaki terfilerle ilgili eşitsizliğin giderilmesini düzenliyor.

Meclis'te daha sonra Poliçeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesine geçildi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar