Kıbrıs

Meclis’te 100 sayfalık Anayasa değişikliği…


ERHÜMAN: “SİZ DE HAZIRLAYIN”

CTP/BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman, “100 sayfalık Anayasa değişikliği önerisinin ortaya çıkmasının milletvekillerince memnuniyetle karşılanacağını zannetmiştim” diyerek Nazım Çavuşoğlu’nun eleştirilerini yanıtladı.

Adhoc komitede her partiden temsilciler yer aldığına işaret eden Erhürman, CTP/BG adına 100 sayfalık bir rapor ve 80’e yakın maddede değişiklik hazırlanmasının sadece CTP/BG adına ödevin yapıldığını gösterdiğini; diğer partilerin de aynı şekilde önerilerini hazırlamasını istediklerini söyledi.

“Biz ev ödevimizi hazırladık, diğer partiler de yapsın” diyen Erhürman, değişikliklerin komite toplantısı sırasında değil önceden hazırlanacak önerilerle yapılması gerektiğini; milletvekillerinin ön hazırlık yapması gerektiğini; artık Meclis’in ve komitelerin böyle çalışması gerektiğini anlattı.

Erhürman, yıllardır yapılan “yasama-yürütme bir oldu” eleştirilerine işaret ederek Sunat Atun’un hükümetin yeterince yasa yapmadığı eleştirisinin doğru olmadığını belirtti.

“MECLİS SADECE HÜKÜMETTEN OLUŞMAZ”

“Yasaları hükümet değil, Meclis çıkarır. Meclis denen yer, sadece hükümet milletvekillerinden oluşmaz. Eğer yeterli yasa çıkarılmadı diyorsanız kendinizi de eleştiriyorsunuz” diyen Tufan Erhürman, “Kadük olan yasa tasarıları için bugün getirin görüşelim bir günde geçirelim diyemezsiniz. Kadük olanların tekrar yasa tasarısı olarak gelmesi lazım” diye konuştu.

Tufan Erhürman, muhalefetten geldi diye herhangi bir yasa önerisini göz ardı etmeyeceklerini, iktidardan gelecekler kadar ciddiyetle ele alacaklarını vurguladı.

Erhürman, geçen dönem hazırlanan bazı tasarılara baktığını ancak büyük yanlışlar gördüğünü de belirtti.

“Yasama organının gerçek işlevine kavuşması için ben muhalefete de katkıya hazırım” diyen Erhürman, “Önemli olan burada doğru yazılmış, doğru hazırlanmış yasaları geçirmektir. Halkın beklentisi reform nitelikli yasalardır” dedi.

ATUN

Yeniden söz alan Sunat Atun, eleştirileri dinlemeyi bilmek gerektiğini; komitelerde tasarıların görüşülme sırasını iktidarın belirlediğini kaydetti.

Bakanlığı döneminde AB Koordinasyon Merkezi’yle uyumlu çalıştıklarını, bu merkezdeki ekibin de geçen CTP/BG dönemindekilerle aynı olduğunu, değiştirilmediğini ifade eden Atun, bu ekibin hazırladığı yasalara, verdiği emeğe saygılı olunmasını istedi.

Atun, bu ekibin hazırladığı tasarılarda beğenilmeyen yerler varsa değiştirilebileceğini belirtti.

YORGANCIOĞLU

Yeniden söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Gençlik ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın Bakanlar Kurulu kararıyla yurt dışında bulunduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, Meclis komitelerinin gündemindeki yasa tasarıları hakkında açıklama yaptı ve bazılarının yarınki toplantılarda ele alınacağını bildirdi.

Batık bankaların TMSF’ye devri ve fonlarla ilgili de yasa hazırlıkları bulunduğunu ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu, “Ülkenin ihtiyacı neyse yapacağız ama hükümetler söz verip bir sonraki hükümetlere yük bırakmamalı. Yine de iyi niyetli eleştirileriniz için teşekkür ederim” dedi.Başa dön tuşu