Kıbrıs

Meclisi Genel Kurulu tamamladı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bir sonraki toplantısını 13 Ekim Pazartesi günü yapacak.
ATUN KIB-TEK’İN BORÇ VE ALACAKLARINA İLİŞKİN SORU ÖNERGESİ SUNDUUBP Milletvekili Sunat Atun, “elektrik” konulu konuşmasında “kaos yaşandığını” iddia ederek “Bir sayaç muamması oluştu, skandallar patladı” dedi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun tarihinin en büyük batağına girdiğini iddia eden Atun, “Kime kıyak yapılıyor ki bu batağa girildi” diye sordu. Atun, daha sonra Meclis Başkanlığı’na, KIB-TEK’in tüm borç ve alacaklarına yönelik soru önergesi sundu.

Hükümetin enerji politikasının ne olduğunu soran Atun, Başbakan’ın Meclis’te bulunmamasını da eleştirdi.

KIB-TEK’in istihdam yaptığını,  münhal açtığını belirten Atun, hükmet yetkililerinin, “geçici istihdamı olmayacak” demesine rağmen istihdam yapmaya devam ettiğini ileri sürdü.

“Özerkleştirme Yasası ne oldu?” diye soran Atun, “meydanlarda verilen sözlerle, hükümette yapılan icraatların birbirini tutmadığını” iddia ederek hükümeti eleştirdi.

PİLLİ NARENCİYEDEKİ SORUNLARI ANLATTI

UBP Milletvekili Ali Pilli, “narenciye” konusunda yaptığı güncel konuşmada, sektörde yaşanan sorunlara değindi. Pilli, üretim ve narenciye alanlarında, geçmiş yıllara oranla azalma yaşandığını kaydetti.

Sorunları çözmede hükümete görev düştüğünü ancak sorunların çözülmediğini belirten Pilli, çözüm için siyaset dışı bir devlet politikası oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Kısa, orta ve uzun dönemde sektörün ayakta kalması için hükümetin projelerinin ne olduğunu soran Pilli, hükümetin böyle bir politikası veya projesi olmadığını iddia etti.

Üreticilere, ürün bedellerinin ödenmediğini söyleyen Pilli, ödemenin ne zaman yapılacağını sordu.

Sorunların çözümünü bilen kişiler olduğunu belirten Pilli, bu kişilerden yararlanılabileceğini, ortak bir platformda sorunların çözümünün tartışılması gerektiğini ifade etti.

SENNAROĞLU

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, bakanlığına yönelik iddialara yanıtlamak üzere çıktığı kürsüde, hiç kimseye iftira atmadığını, belgesiz konuşmadığını belirtti.

KIB-TEK Yönetim Kurulu ile sorun yaşamadığını söyleyen Sennaroğlu, bazı uygulamalarda ters düştükleri noktalar olabileceğini kaydetti. İhalelerin, Merkezi İhale Komisyonu tarafından yapılmasını istediğini belirten Sennaroğlu, bu noktada KIB-TEK Yönetim Kurulu ile ters düştüklerini ifade etti.

Narenciyedeki sıkıntıların devam ettiğini belirten Sennaroğlu, mevcut durumla ilgili bilgi verdi.

Sennaroğlu, bütçede narenciye kalemi olmadığını, ödemelerde sıkıntı yaşandığını söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

Daha sonra söz alan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, yerel yönetim seçimleri öncesinde, kaç eve elektrik bağladığını sordu. Siyasi partilerin giderlerinde böyle bir gider olmadığını gördüklerini iddia eden Çavuşoğlu, ödemenin hangi kaynaktan yapıldığını sordu.

SENNAROĞLU

Soruyu yanıtlayan Sennaroğlu, KIB-TEK’in parası ödenmeden elektrik bağlama yetkisi olmadığını ifade etti.

TATAR

UBP milletvekili Ersin Tatar, “ekonomik gelişmeler” konusunda bir konuşma yaptı.

Hükümetin DAÜ’ye keyfiyetle atama yapmak istediğini iddia eden Tatar, “DAÜ siyasetin kurbanı olacaktır” dedi.

Güven ve istikrar olan yerlerde, ekonominin büyüdüğünü söyleyen Tatar, ülkede böyle bir süreç görmediğini, güven olmadığını iddia etti.

Tatar, alım gücünün düştüğünü, halkın fakirleştiğini öne sürdü.

KIB-TEK’in ne durumda olduğunun bilinmediğini ileri süren Tatar, istihdam yapılmaya devam edildiğini iddia etti.

KTHY çalışanlarının haklarını alması konusuna da değinen Tatar, bir gazete sayfası göstererek “Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin muhalefette olduğu dönemde, bize yönelik, ‘hakkı olana hakkını vermek hükümetin görevidir’ demiştir.  Bunu onlara hatırlamak istiyorum” diye konuştu.

Ekonominin kötü durumda olduğunu iddia eden Tatar, kayıt dışılığın ciddi bir boyutta olduğunu ileri sürdü.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre de “Rum-Yunan yayılmacılığı ve Kıbrıs meselesi” konusunda konuştu.

Hükümeti eleştiren Töre, “muhalefette iken başka iktidarda iken başka” konuştuklarını iddia etti.

Rum ve Yunanlıların, Kıbrıs’ı Helen devleti haline getirme amacında olduğunu söyleyen Töre, AB’nin ve ABD’nin tutumlarının “Rumları şımarttığını” söyledi. 
“Güzelyurt verilemez” diyen Töre, Rumların ENOSİS hedefi olduğu sürece, birleşik Kıbrıs olamayacağı görüşünü ifade etti.

Kıbrıs’ta savaş istemediklerini söyleyen Töre, bazı kesimlerin “ne olursa olsun çözüm” isteğinde olmasını da eleştirdi.

Kabine değişikliği yapılarak, hükümetin ömrünün uzatılmaya çalışıldığını iddia eden Töre, halkın hükümete güvenmediğini ileri sürdü.

Konuşmaların ardından Meclis oturumu tamamlandı. Bir sonraki oturum 13 Ekim Pazartesi saat 10.00’da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun istemi üzerine olağanüstü birleşim olarak, saat 14.00’te ise yasama faaliyetleri gündemi ile yapılacak.

Başa dön tuşu