Meclis ülkeye zarar veriyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Kıbrıs

Meclis ülkeye zarar veriyor

Meclis ülkeye zarar veriyor

İŞ ADAMLARI DEĞİŞİM İSTEDİ… UBP'de yaşanan iç kriz, Meclis çalışmalarını da vuruyor. Meclis'ten geçmeyi ve revizyon edilmeyi bekleyen onlarca yasa varken, çalışmaların tıkanması iş dünyasına da darbe vurdu. Sanayici ve ticaret insanlarının beklentileri suya düştü. İş dünyası, “erken seçim ve köklü değişim” çağrısı yaptı

MAAŞI ALIYORLAR… Milletvekillerinin Meclis’e gitmeyerek Meclis’i kilitlediğini, yani “işe gitmediğini” savunan iş dünyası temsilcileri, “İşçi işe gitmese, maaşından kesinti yapılır. Ya vekiller? Meclis Başkanlığı daha ne kadar sessiz kalacak?” diye sordu


ÇERKEZ: YA İSTİFA YA ERKEN SEÇİM… Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez,  Meclis'te olanların yalnız iş insanları için değil tüm Kıbrıs halkı için kabul edilemez olduğunu kaydetti. Çerkez,  “Ya istifa etsinler ya da erken seçim çağrısı yapılsın” dedi

KEREM: SİYASİ YAPILANMA ŞART… Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı Özdal Kerem, “Bizim en önemli sorunumuz uluslararası ambargodan önce kendi içimizdeki siyasi ambargolardır. Ekonomiden önce yeniden yapılanmaya siyasetten başlamak gerekir. Siyaset ülke gelişiminin önünü tıkıyor” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Siyasette yaşanan karmaşa ve belirsizlik, Meclis çalışmalarını durma noktasına getirdi. Tanınmamışlık ve ağır maliyetler altında ezilen iş dünyası icraat ve yasa bekliyor.
İş dünyası temsilcileri, hükümetin yetersiz kalmasından şikayetçi. İyice kilitlenen ve yasaların kapıya sıralandığı Cumhuriyet Meclisi'nin artık değişmesi gerektiği konusunda hemfikir olan iş çevreleri, "Ya istifa, ya seçim" dedi.
UBP’deki boykotçu milletvekillerini hedef alan açıklamalarda, “Vekilin Meclis’e gitmemesi ve Meclis’i çalıştırmaması” eleştirildi.
Meclis’i boykot eden vekillerin, KKTC iş yasalarına da aykırı davrandığını savunan iş dünyası temsilcileri, “Bu işin çözümü belli. Hem Meclis’e gelmemek, hem de kamu kaynağından maaş almak adil değil. Bir rahatsızlık varsa, tüm yollar tıkanmışsa, demokrasilerde çare bellidir. Seçimdir” dedi.

Moraller dibe vurdu
Ambargolar, ağır vergiler, navlunlar altında çalışamaz hale gelen iş adamları, esnaf, genel ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiriyor. Rekabet koşullarından şikayetçi olunan, ihracatın yürümediği, çözümsüzlüğün sürdüğü bir ortamda iş yapmaya çalışanlar, Meclis'in işlevini kaybettiğini ve derhal değişmesi gerektiği görüşünde. Havadis'in görüştüğü iş dünyasının temsilcileri, sürdürülebilen bir ekonomik yapı yokken, siyasilerin ticaretin ve sanayinin önünde bir engel oluşturduğunu söyledi. Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, yeniden seçim yapılması ve yapının çalışır bir hale gelmesi gerektiğini söylerken, Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, sert konuşarak, "Bunlar nasıl milletin vekili? Şahsi çıkarları için yaptıkları kabul edilemez" dedi. İthalatçıları Birliği Başkanı Özdal Kerem ise, hükümetsiz ve Meclis'siz işlerin daha iyi yürüyeceğini ifade etti ve "Siyaset ticaretin önünü maalesef tıkıyor" diye konuştu.

Çıralı: Meclis’in değişme vakti geldi

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Meclis'in artık tıkandığını, nisap sorunu yaşandığını ve yapılmayan toplantıları üzülerek izlediklerini söyledi. Çıralı,  Meclis'te ve ülkede hiçbir işin yürümediğini, bir an önce parlamentonun yenilenmesi gerektiğini vurguladı. Erken zamanda bir seçim yapılması gerektiğini ve çalışacak bir yapının oluşturulmasını isteyen Çıralı, "Bu ülkenin şiddetle buna ihtiyacı var.  Bir sürü bekleyen yasa ve güncellenmesi gereken yasa var.  Hatta belki de 24 saat çalışacak bir Meclis lazım bize.  Ürün güvenliği, gıda güvenliği, finansmanla ilgili yasalar var. Artık kendilerine gelsinler. Eğer tıkanan bir Meclis varsa tek çözüm yeniden Meclis'in oluşmasıdır. Üretken bir yapı oluşturulması gerekir. Aksi halde vekillere ihtiyaç yok. Ne diye maaş ödensin? Meclis’i çalıştırmak zorundadırlar” dedi.

Kerem: Siyaset ticaretin önündeki engel
Ekonomist, Kıbrıs Türk Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı Özdal Kerem, uzun süredir ülkedeki siyasi yapının ticaretin olumsuz şekilde önünde durduğunu söyledi. Kerem, "Bizim en önemli sorunumuz uluslararası ambargodan önce kendi içimizdeki siyasi ambargolardır" dedi. Kerem, sadece siyasi kişileri tatmin etme ve koltuk kavgaları ile üç dört yıldır icraat yapılmadığını vurguladı. Yıllardır ekonominin öncelikleri ile üretimi doğru ve planlı şekilde desteklemek, ticaretin önünü açmak, turizm ve üniversitelerin gelişmesi, daha ucuz market yapmak için uğraş verdiklerini anımsatarak, şunları kaydetti: "Birçok öneri ve görüş yapmamıza rağmen, en ufak bir duyarlılık dahi göremedik. Neredeyse hükümetsiz ve Meclis'siz işlerin daha iyi gideceğini düşünmeye başladık.  Siyaset bu sistem tamamen artık işlevini kaybetti. Ülkede yeniden yapılanma ihtiyacı var. Görüyoruz ki ekonomiden önce yeniden yapılanma ya siyasetten başlamak gerekir. Siyaset ticaretin önünü maalesef tıkıyor. Hiçbir çözüm üretilmiyor. Ülkemizde uzun ve orta badeli politikalar masaya yatırılmıyor. Çözüm bulamıyoruz. İş dünyasını keyfi ve morali hiç yok. Erken seçim çözüm değil.  Tamamen sistemde radikal değişiklik bekliyorum. "

Çerkez: Bunlar nasıl vekil?
Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez,  Meclis'te yalnız iş insanları için değil tüm Kıbrıs halkı için hiçbir şekilde kabul edilemez bir durum yaşandığını kaydetti.
Çerkez,  Meclis'e girmemenin,  grevde ve eylemde olmak anlamına geldiğini ifade etti.  "Eylemde olan kurum ve kuruluşlar, sendikalar maaş almıyor ve ödenmiyor. Ya istifa etsinler ya da istifa etmezlerse, ilgili merci herkimse,  cumhurbaşkanlığı ya da Başbakan, erken seçim çağrısı yapılsın" diyen Çerkez, artık Kıbrıs Türk halkının günlerini bu şekilde harcama lüksü olmadığını belirtti. 
Çerkez ayrıca şunları dile getirdi: "Yapılması gereken o kadar yasa ve iş varken, kendi hayatımızı kolaylaştıracak, refahı getirecek ekonomiyi geliştirecek, yardımcı olacak o kadar bekleyen konular varken, bu insanlar nasıl memleketin vekilleri olabilirler? Tüm Kıbrıs halkı çalışırken vekiller nasıl olur da çalışmıyor. Şahsi çıkarlar için yapılan konular bunlar. Bu noktada herkese görev düşüyor. Sonunda halk isyan edecek. Vekillerin maaş alarak sağda sola dolaşmaları, Meclis'e e gitmemeleri izah edilecek ve halkın kabul edeceği bir durum değil. Süratle herkes görev aldın. Aksi halde kendileri kimseye ders verecek durumda olamaz." 

Angı: Bu Meclis’i seçim kurtarmaz
Genç İş Adamları Derneği Başkanı Arsen Angı da, Meclis'teki tıkanıklığın bütün ülkeyi etkilediğini söyledi hükümet eden UBP'de yaşanan iç çekişmelerin herkese mal olduğunu dile getirdi.  Angı, muhalefet vekillerine de büyük görev düştüğünü belirterek, onların toplantılara girmesi gerektiğini kaydetti.  Angı, "Burada sadece hükümetteki vekilleri değil, tümünü de suçlamak gerekiyor. Meclisi çalıştırmak zorundadırlar. Herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekiyor. Çok üzücü günler yaşıyoruz.  Devlete ve ülkeye olan aidiyeti de kaybetmek üzereyiz. Erken seçim olsa bile mevcut yapıyla hiçbir şey olmaz. Bu şartlarda ne erken seçimin ne de normal zamanlı seçimin bu Meclis’e bir faydası olmaz" ifadelerini kullandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar