Köşe Yazarları

Mayıs’tan sonra hareketlilik


Kıbrıs’ta, yürütülmekte olan çözüm süreçleri, daima tüm siyasi güçler tarafından desteklenmediği için sık sık kesintiye uğramaktadır.

Bu kesintilerin oluşmasında, toplumlardan herhangi birinin  SEÇİM DÖNEMİNE girmesi daima etkili olmaktadır.      Siyasi Partilerden önemli bir kısmı, mevcut durumun değişmemesi için, seçim dönemlerini daima çok iyi kullanmaktadırlar.

Çözümcü güçler de, oy kaybetmeme politikası altında, seçim dönemlerinde, görüşmelerle ilgili büyük bir sessizliğe girmeyi tercih etmektedirler.

Kıbrıs’ın Güney kesiminde 22 Mayıs’ta yapılacak Parlamento seçimlerine çok az bir zaman kaldı.

Parlamento seçimlerinde, oy kaybetmek istemeyen Anastasiyadis, Ocak ayından beridir, Toplumlararası görüşmeleri düşük ton’da sürdürmekteydi.

Anastasiyadis ve AKEL, bu dönemde oy kaybetmeleri durumunda, Kıbrıs Görüşme sürecinde de gerilemeler olacağını çok iyi bildikleri için, GÖRÜŞME cephesinde büyük ilerlemeler olamıyor.

Geçtiğimiz hafta, Anastasiyadis’in, her iki taraf liderliğinin artık SİYASİ SORUMLULUK alma zamanının geldiğini açıklaması, belki de son aylardaki en önemli açıklamadır.

Anastasiyadis, bu açıklamayı yaparken, kendisinin, SİYASİ SORUMLULUK ve YENİ ADIMLARI Mayıs ayından sonra  ATACAĞI açıklaması da, seçimlerde, Partisini zora sokmama olarak anlaşılmalıdır.

Amerika Başkanı Barak Obama’nın da, geçtiğimiz hafta  önemli bir açıklaması oldu:

Obama, Kıbrıs konusunda, İki Bölgeli, İki Toplumlu bir Federasyon’un çözüm için tek yol olduğunu YENİDEN VURGULADI.

Obama’nın bu dönemde, FEDERASYON tezine vurgu yapması, durağanlaşan Kıbrıs görüşmelerini yeniden FEDERASYON temelinde hareketlendirmek ve Türkiye’ye bir hatırlatma olarak algılanmalıdır.

Kuzey Kıbrıs’taki hükümet değişikliğinden sonra, oluşan yeni KOALİSYON HÜKÜMETİ’nin çözüm karşıtı tavrı tüm dünyaca bilinmektedir.

Kıbrıs’ta çözümün gerçekleşmesi  Amerika’nın, Orta Doğu ve Akdeniz Bölgesini kontrol etmesinde önemli bir sonuç olacaktır.

BM’in kontrolünde yürütülmekte olan görüşmelerde, çözüm içn çabalayan iki güçten biri, Amerika, diğeri ise AB dir.

Bu iki gücün etkisinin kalkması durumunda, Kıbrıs’ta çözüm zemininden hızla uzaklaşılacağı kesindir.

Mayıs  sonu, Rum tarafındaki seçimlerin sonuçlanacağı ve Kıbrıs Sorununa yeniden hız verileceği bir zemini yeniden gündeme getirecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı