MAYIS AYI KIBRISA NE GETİRECEK - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Mayıs 30, 2024
Köşe Yazarları

MAYIS AYI KIBRISA NE GETİRECEK

Erdoğan Özbalıkçı

Dünyada değişim rüzgarını durdurabilecek hiçbir kuvvet yoktur. Ancak nedense Kıbrıslılar bunu anlamak istemiyor.

Mayıs ayına girilirken, BM GENEL SEKRETERİNİN özel temsilcisi Maria Cuellar’ın  Mart ve Nisan ayını  boş geçirmediğini göreceğiz,


Bu iki ay içerisinde Maria Cuellar Garantör Ülkeler, AB, BM ve ABD yetkilileriyle, dışarıya bilgi sızmayacak şekilde çalışmalarda bulundu. Bu çalışmalar, Kıbrıs Sorununda esas belirleyici olan güçlerin DIŞ GÜÇLER olduğunu kanıtlayan çalışmalardı.

Mayıs ayında Yunanistan Başbakanı Mitsodakis de Türkiye’ye gelip, Tayyip Erdoğan ile görüşmeler yapacak. Bu görüşmelerin ana konularından birinin Kıbrıs olacağı, ancak dışarıya herhangi bir bilginin sızdırılmayacağı görülecektir.

İsrail’in Gazze  politikası, İran’ın belirli kurumlarına saldırması ve karşı saldırılar, bölgemizi her an bir yangın yerine çevirebilir.

Üstelik Ukrayna’da Rus güçleri önemli ilerlemeler sağlarken, AB ve ABD nin de Doğu Akdeniz’de boş durmayacağı kesindir.

ABD, Rusya’ya karşı daha etkili bir Avrupa’nın yolunun, AB nin Rusya’ya  ENERJİ BAĞIMLILIĞINA son vermesiyle mümkün olacağını ESAS ALAN bir strateji izlemektedir.

İsrail Gazze çatışmaları da bu politikanın sonucudur.

Bu politikanın hayata geçmesinde, Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması, Türkiye, Yunanistan yakınlaşmasının sağlanması ve NATO’nun Güney Doğu  kanadının sağlamlaştırılmasıyla mümkündür.

Amerika ve Batı’nın bu stratejisinin hayata geçirilebilmesi için, Doğu Akdeniz Gazı’nın Türkiye üzerinden geçmesi ve bun un dışında Türkiye’ye AB yolunda yeni çıkarlar sağlanmasıyla mümkün olacaktır.

Mayıs ayı ile birlikte, bu politikaların hayata geçirilmesinin adımları atılacaktır.

AB ve ABD, Kıbrıs sorununun Kıbrıslıların elinde kalması durumunda, hiçbir zaman çözümlenemiyeceğinin analizini çoktan yapmışlardır.

Yeni süreçte, Kıbrıs Rumları ve Türkleri etkisizleştirilerek,  Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin belirleyici olacağı yeni bir modelin kurgulanmasını izleyeceğiz.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum, Batı ve ABD nin istediği politikaları adım adım hayata geçirmesini kolaylaştırmaktadır.

Zaten Türkiye’de Mart ayında yapılan Belediye seçimlerinden çıkan sonuç, Erdoğan’ın eski politikalarında ısrar etmesi halinde AK Partinin kendisini toparlayamıyacak bir yıkıma uğrayacağını göstermiştir.

Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki gruplarla yıllardan beri devam ettiği çatışmaların ekonomik maliyeti ayrı bir konudur. Bu konuda yeni politikaların da adım adım hayata geçirileceği , yeni bir süreci göreceğiz.

Hayat, değişik çelişkilerin mücadelelerinin sonucunda, yeni mevzilenmeleri, yeni politikaları gündeme getirecektir.

Mayıs ayı tüm bunların yaşanacağı sürecin başlangıç ayı olacaktır.

 

Tepki göster
Bayıldım
1
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar