Köşe Yazarları

Marriot Oteller Grubu Kuzey Kıbrıs’a geliyor


Türkiye ve Kıbrıs basınında çıkan haberlere göre; Uluslararası bir oteller zinciri olan Marriott International Hotels çok yakında Kuzey Kıbrıs’ta otel yatırımına geliyor. Bafra bölgesinde, Bilgili Holding’le ortaklaşa gerçekleşecek 350 oda kapasiteli bir otel yapılacak. Bahse konu otelde, basketbol, futbol, golf sahaları ve geniş sportif seçeneklerle birlikte casinoda bulunuyor. Marriot grubu ve Bilgili Holding yaptıkları açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ı, geleceğin Monte Carlo su olabilecek çok prestijli bir destinasyon olarak gördüklerini belirttiler.

Marriott Hotels, dünyada halen 60 farklı ülkede faaliyet gösteren 500 tane otel ve tesisin sahibi durumundadır. Türkiye’de de şu anda Marriott isminde ikisi İstanbul’da 1 tanesi de Ankara’da olmak üzere 3 otel bulunmaktadır. Ayrıca Marriott grubuna bağlı olarak da Renaissance, Ritz, Coutyard ve İstanbul Edition markaları altında da Türkiye’de oteller bulunmaktadır. Bu otellerin büyük bir kısmı TC ortaklıdır. Bazıları ise yabancı sermaye ortaklıklarıdır.

Görüldüğü üzere, Marriott Grubu otel işletmeciliğinde dünya çapında bir marka. Bu başarılı markanın Kuzey Kıbrıs’a gelecek olması çok önemli bir gelişmedir. Dünya’da da yankıları olacaktır. Diğer uluslararası markaların da yatırım yapmak için Kuzey Kıbrıs’ı lokasyon olarak değerlendirmeye almalarını sağlayacaktır.

Birçok uluslararası markanın, tarihi ve turistik mirası, elverişli iklimi ve Avrupa’ya yakınlığıyla çok uygun bir coğrafyada bulunan Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak, gelecek planlarında mutlaka yer alacaktır.

Yakın gelecekte Kıbrıs’a çözüm geldiği taktirde de Kuzey Kıbrıs çok önemli bir cazibe ve çekim merkezi olacaktır. Bu yüzden, Kuzey Kıbrıs’ta herhangi bir çözümden önce, pozisyon almak ve yatırım kararı vermek tüm yatırımcılar için önemli bir fırsat ve kazanç olacaktır.

Önümüzdeki dönemde, buna benzer yatırımcıların kuracağı yerli ve yabancı ortaklıklarla Kuzey Kıbrıs’ta yatırım gerçekleştirmeleri hem kendileri hem de ülkemiz için ekonomik ve sosyal anlamda birçok kazanımlar sağlayacaktır.

KKTC’nin lokomotif sektöründen biri olan Turizm Sektöründeki yatırımlar hem yatak sayısını artıracak, gelen turist sayısı artışıyla da turizm gelirlerinde ve ülke piyasasında ve birçok sektörde canlanmalar yaşanacaktır.

Turizm yatırımları denince, akla ilk gelen yerlerden biri de Bafra Turizm bölgesidir. Bu bölgede maalesef bugüne kadar beklenen ilerleme sağlanmamış ve 11 yıldan beridir tamamlanamamıştır. Bafra’da 13 adet tesisin hayata geçmesi beklenirken maalesef şu anda 2 tesis faaliyete geçmiştir. 2 adet tesis de yarım kalmış durumdadır. 9 adet yatırım ise henüz daha başlangıç aşamasındadır. Bafra turizm bölgesi tamamlandığı zaman, buranın yatak kapasitesi 15 bin civarında olacak ve bu tesislerde yaklaşık 5000 kişiye istihdam olanağı sağlanacaktır.

Ülkenin şu anki yatak kapasitesi 19 bin, sektörde çalışan sayısı da 9500 kişi civarında iken, Bafra’nın sağlayacağı ek yatak ve istihdam sayısının boyutu daha da önem kazanmaktadır.

Henüz daha yatırıma başlamayan firmaların da biran önce ellerini çabuk tutarak projelerini ve teşvik belgesi süreçlerini tamamlamaları gerekmektedir. Devletin konuya ağırlığını koyması ve bölgenin süratle tamamlanıp, hayata geçmesini sağlaması ve zorlaması gerekmektedir.

Sözleşme şartlarını yerine getirmeyen, motivasyonu azalmış mevcut yatırımcıların yerin de finansal sorun yaşamayacak olan, yatırım arzusu taşıyan yerli, yabancı veya yerli-yabancı ortaklığı şeklinde kendini kanıtlamış yatırımcılarla sözleşme yapıp, Bafra Turizm Bölgesi’ni tam kapasite ile turizme ve ülke ekonomisini kazandırmamız gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında, Marriott Oteller Grubu ve benzeri diğer uluslararası yatırımcıların Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmaları hem ülke ekonomisi açısından hem de Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası arenada yatırım yapılabilir bir ülke olarak görülmesine olumlu bir etki yapacaktır. Bu da dünyada Kuzey Kıbrıs’a yönelik olan algının bir nebze de olsa değişmesine yardımcı olacaktır. Bu vesileyle de, Bilgili Holdingi, gerçekleştirdikleri bu ortaklıktan dolayı tebrik ediyoruz. Çok önemli bir başarıya imza attılar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı