Kıbrıs

Maraş’tan 13 üye istifa etti


 Ulusal Birlik Partisi’nin 31 Ekim’de yapılması planlanan kurultay tarihinin ertelenmesi gündemdeyken, kurultay çalışmaları sürecinde UBP içerisinde yaşanan liste kavgaları bu kez Mağusa’da istifalara yol açtı.Nadire BAHADİ

Kurultayda oy kullanacak kişilerin isimlerinin bulunduğu listelerin onaylanması için gönderildiği UBP Genel Merkez’de belirlenen isimlerin çıkarılarak kontenjan fazlası listelerin hazırlanıp yollandığını iddia eden UBP Maraş Pertev Paşa Mahallesi Örgütü’nden 13 kurultay delegesi dün partiden istifa ettiklerini açıkladı. Dün öğle saatlerinde Gazimağusa Ulusal Birlik Partisi İlçe Binası’na giden 13 UBPli partiden ayrılış gerekçeleri isim ve imzaları ile birlikte partiden istifa ettiklerini İlçe Başkanı Resmiye Canaltay’a bildirdiler. Üyeler istifa sebeplerini son dönemde maruz kaldıkları saygısızlık ve haksızlık olarak belirtti.

Bektaş: 22 kontenjan genel merkezde 76’ya yükseltildi
UBP Maraş Pertev Paşa Mahallesi Örgütü’nden istifa kararı alarak Mağusa İlçe Merkezi’ne istifa dilekçesini sunan 13 üye adına Mehmet Bektaş konu ile ilgili açıklama yaptı. Maraş Pertev Paşa Mahallesi olarak kendilerine kurultayda oy kullanabilecek 22 kişilik kontenjan hakkı tanındığını belirten Mehmet Bektaş, demokratik olması adına ve kimseye haksızlık yapılmaması adına her aileden bir kişiyi kurultay listesine eklediklerini ve listenin 24 kişi ile tamamlanarak Lefkoşa UBP Genel Merkez’de onaylanması için Mağusa İlçe Merkezi’ne teslim edildiğini anlattı. Listenin onaylanmak için gönderildiği Lefkoşa İlçe Merkezi Genel Başkanlık’tan 57 kişi olarak döndüğünü belirten Bektaş, listeye kendilerinin ekledikleri 24 kişinin çıkarılıp, 57 kişilik listenin 3 aileye paylaştırıldığını gördüklerini belirtti. 57 kişilik listeye itiraz edildiğini belirten Bektaş, yeniden Lefkoşa İlçe Merkezi Genel Başkanlık’a gönderilen listede kurultayda oy kullanacakların sayısının bu kez 57’den 76’ya çıkarıldığını ve listede hala kendi belirledikleri isimlerin yer almadığını söyledi. Kurultay hazırlığı sürecinde bir takım dolaplar döndüğünü ifade eden Bektaş, bölge sakinlerine saygısızlık yapıldığını ve bu nedenle bu durumu kabullenmeyen 13 delegenin partiden istifa ettiğini açıkladı.

 

 

Canaltay istifaları henüz işleme koymadı
Mağusa İlçe Başkanı Resmiye Canaltay 13 delegenin istifa dilekçesini henüz işleme koymadığını ifade ederek delegelere orta yolun bulunması adına konuyu birlikte değerlendirme teklifinde bulundu. Yaşanan sorunlar nedeni ile partiden istifa kararı alan 13 UBPli istifalarında kararlı olduklarını ve ilk kez partilerinden istifa etmek zorunda kaldıklarını açıklayarak, uzlaşıya yanaşmadı.

Başa dön tuşu