Maraş’a karşılık izolasyonlar!

0
16
Maraş’a karşılık izolasyonlar!

Simerini “Brüksel Kıbrıs Sorununda Tarafsız… AB BM Tarafından Bilgilendirildi, Aralarında Direkt Hat Var” başlıklı Strazburg çıkışlı haberinde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde gerek Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manouel Barroso gerek Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’a Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgi verdiğini yazdı.

İki tarafın (BM ve AB) Kıbrıs sorunuyla ilgili aralarında direkt iletişim hattı bulundurma konusunda anlaştığını da belirten gazete Kıbrıs sorununun BM’nin himayesinde, prosedürün de onun yönlendirmesinde bulunduğu görüşünde olan AB’nin prosedürün bu yeni türünü yalnız Amerikalılar değil Ruslar tarafından da kabul gördüğü mantığıyla anavatanların (Türkiye ve Yunanistan) müdahil olmalarını olumlu gelişme kabul ettiğini kaydetti.

AB’nin, uygulanacak usul ve çözüm şeklinin müdahil tarafları ilgilendirdiği görüşünde olduğuna iç konuların dörtlü konferans olup olmadığı konusunda ise yorum yapmadığına dikkat çeken gazete AB’nin, Avrupa Komisyonu aracılığıyla, çözümün Avrupa müktesebatına uyumlu olup olmadığı konusunda teknokratik düzeyde yardıma hazır olduğunu yinelediğini yazdı.

Habere göre Komisyon bununla ilgili olarak çözüm şeklinin, bu tür meselelerin çözüm yöntemi olduğu anlamına gelen,  uyumlulukla alakalı olduğu vurguluyor. Mevcut sapmaların da mevcut yönetim sistemi, yani üniter devlet nedeniyle böyle kabul edildiği kaydediyor. Yönetim sisteminin federasyona dönüşmesiyle olguların farklı olacağını vurguluyor çünkü –(gazetenin ifadesine göre) Annan planı zamanında da vurguladıkları gibi- yeni bir durum, yeni bir düzen olacağı belirtiyor.

Gazete Komisyon için önemli olanın; Kıbrıs sorunundaki ilerlemenin, en az 8 müzakere başlığı Rum tarafının tek yanlı olarak dondurulan Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde de olumlu ortam yaratması olduğuna dikkat çekti.

Mağusa Limanı’nın açılmasını kendi katılımıyla çok asgari düzeyde bağdaştıran Avrupa Komisyonu’nun, Maraş’ın Rumlara verilmesi konusunu Kıbrıslı Türklere uygulanmakta olan izolasyonların kaldırılmasına bağladığını vurgulayan gazete şunları yazdı:

“Çünkü Liman kendi gözetiminde olacak. bu prosedür kolay değil ve Komisyon’un işaret ettiği üzere bu geçmişte de olmuştu. Egemenlik haklarından kaynaklanan hukuki meseleler bulunduğuna işaret eden Komisyon meselenin, Ercan Havaalanı’nın yeniden işletilmesi konusu da dâhil, bir tarafın diğerinden istediği karşılıklar boyutu da bulunduğuna dikkat çekiyor.

Avrupa Komisyonu Maraş meselsi ilerlerse Kıbrıs sorununun nihai çözümü açısından olumlu bir gelişme olacağına inanıyor. Ancak bu müdahil taraflara kalmıştır çünkü –Komisyon’a göre-farklı yaklaşımlar vardır.”