Kıbrıs

Maraş yandı


 

Gazimağusa’nın Derinya bölgesinde saat 15.00 sıralarında çıkan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle Kapalı Maraş’ın bir bölümüne sıçrayarak bölgede bulunan bazı evlerin yanmasına neden oldu.
TAK muhabirinin Polis Basın Subaylığı’ndan aldığı bilgiye göre, askeri birlik 1. bölük yakınlarındaki kilise civarında başlayan ve kısa sürede çok geniş bir alana yayılan yangın, ancak saat 20.00 sularında kontrol altına alınabildi.
Gazimağusa İtfaiye ve Sivil Savunma Teşkilatı’nın yanı sıra Türkiye’den gelen yangın uçağı ve İngiliz Üsleri’nin yangın helikopterinin de müdahale ettiği yangın vatandaşlara korku dolu anlar yaşattı. 

Alevler Kapalı Maraş’a girdi, binalar da yandı
Nedeni henüz bilinmeyen yangın, rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı. Alevler, Kapalı Maraş bölgesinde binaları da yaktı.
Kriz masasının da görev başında olduğu yangında polis, itfaiye, Sivil Savunma Teşkilatı ve belediye ekipleri yanında, bölgedeki tüm sivil tankerlerden de takviye alındı.

Rum tarafı yardım önerdi
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Derinya bölgesinde başlayan ve hızla yayılan yangının söndürülmesi çalışmalarında gerekli görülürse BM Barış Gücü, İngiliz Üsleri ve Güney Kıbrıs’la iş birliğinden kaçınılmaması gerektiğini ilgili makamlara iletti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, TAK’a yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yangından haberdar olur olmaz süratle ilgili makamlarla temasa geçtiğini ve bilgi talep ettiğini; bu bağlamda Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler ve İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay’la telefonda görüştüğünü bildirdi.
Burcu, “Sayın Cumhurbaşkanımız elden gelen her şeyin süratle yapılmasını, eğer herhangi bir kifayetsizlik durumu ortaya çıkacaksa Barış Gücü’nden, İngiliz Üslerinden ve Güney’den iş birliği talebine açık olmaları, iş birliğinden kaçınılmaması gerektiğini kendilerine iletti” dedi.

İngiliz üsleri yardım etti
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin de TAK muhabirine yaptığı açıklamada, yangına havadan müdahale için İngiliz Üsleri’nden yardım talep edildiğini açıkladı. İngiliz üsleri yangın helikopteri de uzun süre yangını söndürmek için çaba harcadı.

Yangın, Rum tarafının da yakın takibindeydi
Gazimağusa Derinya’da çıkan ve hızla yayılan yangın, Rum tarafında da yakından takip edildi.
Rum haber kaynakları, Rum İtfaiye birimlerinin yangın esnasında yangının Güney Kıbrıs’a yayılması ihtimaline karşı teyakkuzda olduğu belirtildi.
Rum polisinin yangın sırasında Birleşmiş Milletler’le (BM) sürekli iletişim halinde olduğu ve Derinya barikatında da çok sayıda insanın toplandığı ve yangını izlediği belirtildi.

İngiliz üslerinden 2 helikopter de müdahale etti
Gazimağusa’nın Derinya bölgesinde saat 15.00’te başlayarak uzun süre kontrol altına alınamayan ve Kapalı Maraş’a kadar yayılan yangına İngiliz Üslerinden gelen iki helikopter de müdahale etti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in kendisini telefonda aradığını ve yangın söndürme çalışmalarında işbirliği ve yardıma hazır olduklarını, bunun için kendilerinden gidecek talebi beklediklerini ilettiğini açıkladı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, İngiliz üslerinden iki helikopterin de söndürme çalışmalarına katıldığını belirtti.
Rum Yönetimi Sözcüsü Hristoduludis’in kendisini ikinci kez aradığını ve durumu sorduğunu kaydeden Barış Burcu, kendisinin de buna teşekkür ettiğini, kendilerine şu anda öyle bir ihtiyaç olmadığı bilgisi geldiğini ilettiğini ifade etti.
Burcu, “Öyle bir ihtiyaç yeniden doğması halinde, -umarız ki doğmaz- kendilerini aramaktan çekinmeyeceğimizi de ilettim” dedi.
Barış Burcu, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın kendisine ve Müsteşar Gürdal Hüdaoğlu’ndan yangınla ilgili sıcak takip içinde olmalarını ve her aşamada kendisine bilgi verilmesini istediğini de kaydederek, ihtiyaç duyarsa Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da bölgeye gidebileceğini ancak şu anda öyle bir ihtiyaç olmadığını belirtti.
Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ise yangın bölgesine gitti. Hüdaoğlu, havadan müdahalenin de eklenmesiyle yangının kontrol altına alınmasına çalışıldığını belirtti.

Bölge belediyeler de katıldı
Bu arada Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu, İngiliz üslerinden gelen helikopterlerin de yangına müdahale ettiğini belirtti. Yangın nedeniyle bölgenin kara bulutlarla kaplandığını belirten Çolakoğlu, söndürme çalışmalarına bölgedeki belediyelerden de katkı istediklerini ve çok sayıda iş makinesiyle tankerin çalışmalara katıldığını bildirdi.

Erçin: İngiliz üslerinden 2 helikopter
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin ise İngiliz üslerinden iki yangın helikopterinin 15 dakika arayla devreye konulduğunu ve söndürme çalışmalarına havadan da devam edildiğini söyledi.

Orduevi ve yurtlar tedbir amacıyla boşaltıldı
Gazimağusa’nın Derinya ve Kapalı Maraş bölgesindeki yangını söndürme çalışmalarına Türkiye’den gelen uçak da katıldı.
Saat 19.30 sularında Türkiye’den gelen yangın uçağı, yangın söndürme çalışmalarına katılarak yangının kısa sürede kontrol altına alınmasını sağladı.
Müdahaleler sonucu saat 19.30 itibarıyla ilk anlardaki etkisini yitiren yangını söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam etti.
Öte yandan Kaymakam Çolakoğlu, bölgedeki Orduevi ve DAÜ yurtlarının yangının başladığı ilk saatlerden tedbir amaçlı boşaltıldığını söyledi.

Yangın güçlükle kontrol altına alındı
Gazimağusa’nın Derinya bölgesinde saat 15.00 civarında başlayıp Kapalı Maraş’a da yayılan yangın, saat 20.00 sıralarında güçlükle kontrol altına alındı.
TAK muhabirinin İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay’dan aldığı bilgiye göre, soğutma çalışmalarının sabah saatlerine kadar sürmesinin beklendiği belirtildi.

Burcu: Hristodulidis’le sürekli irtibat halindeydik
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, dün yaşanan yangın nedeniyle Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis’le sürekli irtibat halinde olduklarını ve Rum tarafının, ihtiyaç duyulması halinde katkı verilebilmesi için alarm durumuna geçtiğini; yangının kontrol altına alınmasıyla alarm durumunun kaldırıldığını söyledi.
Burcu TAK muhabirine yaptığı açıklamada, yangının kontrol altına alındığını belirterek, bu süreçte Rum Yönetimi sözcüsü Nikos Hristodulidis’le irtibat halinde olduklarını; ihtiyaç olması halinde katkı alabilmeleri için alarm durumuna geçip hazır olmalarını rica ettiğini kaydetti.

“Hristodulidis yangın helikopterlerini alarma geçirdi, sürekli irtibatlaştık”
Burcu şunları söyledi: “Rum sözcü Nikos Hristodulidis’le ile sürekli irtibat halindeydik. Bu irtibatlaşma esnasında ben kendisine yerden müdahale ihtiyacı doğmayacağı bilgisini aldığımızı, ancak havadan müdahale ihtiyacının daha yüksek olduğunu ve herhangi bir ihtiyaç halinde hızlı katkı alabilmemiz için alarm durumuna geçip hazır olmalarını rica ettim. Kendisi de buna olumlu karşılık verdi. Yangın helikopterlerini alarm durumuna geçirdi. Sürekli irtibatlaştık. Sonunda çok şükür ihtiyaç kalmadan yangın söndürülmüş oldu. Kendilerine teşekkür ettik. Ve alarm durumunu kaldırdılar.”

Sabaha kadar sürecek
Gazimağusa’nın Derinya bölgesinde başlayıp Kapalı Maraş’ı da etkileyen yangın kontrol altına alınırken, soğutma çalışmalarının sabaha kadar süreceği belirtildi.
TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu, rüzgar nedeniyle zaman zaman alevlenmeler görüldüğünü ve ekiplerin müdahalesinin sürdüğünü söyledi.
Çolakoğlu, soğutma işlemlerinin sabaha kadar devam edeceğini ifade etti.

Hüdaoğlu: Yanan bölge daha çok kuru ot
Yangın bölgesinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ise zaman zaman parlamalar görüldüğünü ve soğutma işlemlerinin sürdüğünü bildirdi.
Çalışmaların sabaha dek süreceğini belirten Hüdaoğlu, yanan bölgede daha çok kuru otlar, az sayıda ağaç ve bazı eski, yıkık durumda binalar bulunduğunu söyledi.

“Helikopterler ve uçağın büyük katkısı oldu”
Yangından etkilenen bölgenin bir kilometre karelik alan olduğunun tahmin edildiğini ancak kesin verilerin daha sonra elde edileceğini ifade eden Hüdaoğlu, İngiliz üslerinden gelen iki yangın söndürme helikopteri ile Türkiye’den gelen uçağın, söndürme çalışmalarına büyük katkısı olduğunu belirtti.
Kapalı Maraş’taki yangın söndürme çalışmalarına itfaiye, askeri birlikler, Sivil Savunma Teşkilatı ve belediyelerden ekipler yanında iş aracı ve tankeri olan vatandaşlar da katıldı.
Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İlyas Bozkurt, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler ile diğer yetkililer de yangın bölgesinde incelemelerde bulundu.
Bu arada, yangının kontrol altına alınmasıyla, Maraş bölgesinde bulunan orduevi ve DAÜ’ye ait yurtlarda kalanlar da tekrar kaldıkları yerlere döndü.

Kapalı Maraş bölgesinde dün tüm kesimleri telaşa düşüren yangın sırasında Çevre Bakanı Hakan Dinçyürek bir açılışa katılarak pasta kesti. Dinçyürek’in çevreyi ilgilendiren yangın esnasında olay yerinde değil bir açılışta bulunması tepki topladı

 

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı