Yine de Muhammed’in kurtarılması saatler sonra oldu.

Fransız balıkçılar Çarşamba günü saat 13:00 sularında denizin üzerindeki cesetleri fark etti. Kurtarma operasyonu başlatıldı ancak sadece iki kişi hayatta kalmıştı.

Aldığı yaralar nedeniyle bacakları sargı beziyle sarılı olan Muhammed, “Bizi buldular, hastaneye götürdüler, Allah’a şükürler olsun kurtulduk” diyor.

Henüz ölenlerin hepsinin adı bilinmiyor. Sadece nişanlısına gitmeye çalışan genç bir kadının kimliği belirlendi. Kayıp olanlar arasında bir anne ile üç çocuğu da bulunuyor. Çocuklardan biri 7 yaşında küçük bir kız.

Muhammed, yardım çağırmaya çalışan iki kişinin de öldüklerini söyledi. Telefonla nereye ve kime ulaştıkları belli değil.

Sahil güvenlik kuvvetlerinden yardım istendiğinde, şişme bottan ve yolcularından geriye kalanlar Fransız karasularındaydı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Fransız karasularında meydana gelen kazadan sonra arama-kurtarma çalışmalarını Fransızların yürüttüğünü, İngiltere’den destek istenir istenmez de İngiliz sahil güvenlikgüçlerinin yardıma gittiğini açıkladı.

İngiliz sahil güvenlik yetkilileri aynı gün 90’dan fazla çağrı aldıklarını ve hepsine de yanıt verdiklerini söylüyor.