Mandıralar Yine Kana Bulandı

16 Ekim 2013 Çarşamba | 09:43
Mandıralar Yine Kana Bulandı
Kıbrıs Town Houses

Duygu ALAN- Nadire BAHADİ

Kurban Bayramı, dün sabah saat 07.35’te  kılınan bayram namazıyla başladı. Geçen yıllardaki Kurban Bayramlarında vatandaşın görmek istemediği manzaralar ne yazık ki, bu Kurban Bayramı’nda da ortaya çıktı.
Başkent Lefkoşa’da birçok mandıra, yine kurbanlıkların kanına bezendi.
Bayram münasebeti ile kurbanlık kesen vatandaşların birçoğu dün bayram namazını kıldıktan sonra eşi ve çocuklarını da yanına alarak mandıraların yolunu tuttu.
Mandıra önünde sağlıksız koşullarda kesilen kurbanlıkların kanı etrafa yayılırken, bazı mandıralarda kurban kesim işlemi yine küçük çocukların gözleri önünde yapıldı.
Kurbanını hijyenik ortamda kestirmek isteyen vatandaşlar ise önceki gün akşamdan karantina maksatlı mezbahalara bıraktıkları kurbanlığını dün sabah yine hijyenik ortamda mezbahalarda kestirdi.

Akbıçak: Kurbanlıklar hijyen ortamda kesilmelidir
Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, öncelikle İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, sağlıklı ve huzur dolu bir bayram geçirilmesi dileğinde bulundu.
Kurban Bayramı münasebeti ile kesilen kurbanlıkların nerede ve hangi koşullar altında kesilmesi gerektiği hususunda Havadis’e konuşan Akbıçak, “Hijyen şart” dedi.
Halil Akbıçak, “Mezbaha çalışanı olarak kurbanların her Kurban Bayramı’nda Veteriner Dairesi tarafından görevlendirilmiş bir veteriner hekim eşliğinde kesilmesini sağlıyoruz. Her Kurban Bayramı öncesinde de Kasaplar Birliği olarak kurbanlıkların mezbahalar dışındaki alanlarda kesilmemesi konusunda mücadele veriyoruz. Basın sayesinde de her Kurban Bayramı öncesi kurbanlıkların hangi şartlar altında kesilmesini vatandaşa defalarca aktarıyoruz. Kurbanlıkların hijyen açısından mezbahada kesilmesi gerektiği sürekli anlatılıyor ancak buna rağmen bu bayram da bazı vatandaşlar kurbanlıklarını hijyenik olmayan ortamlarda kesmeye devam etti” dedi.
Ağıllarda kesilen kurbanlıkların hijyenden uzak olduğunu kaydeden Halil Akbıçak, “Mezbaha dışındaki alanlarda kesilen kurbanlıklar, dışkı ve toz toprak içinde kalıyor” diyerek, bu şartlarda kesilen kurbanlıkların sağlıksız olduğunu belirtti.

“Mezbahalar daha sağlıklı”
Halil Akbıçak, mezbahaların hijyenik olmasından ötürü, kesim işlemlerinin her zaman mezbahalarda yapılmasının hem hijyen ve insan sağlığı bakımından hem de çevre sağlığı bakımından daha doğru olduğunu belirtti.
Halil Akbıçak, “Sadece kurbanlıklar değil, tüm durumlarda hayvan kesimleri, belediyelerin de denetimi altında olan mezbahalarda gerçekleştirilmelidir” dedi.
Akbıçak, “Mezbahada kesilen hayvanlar, el değmeden asma usulü ile topraktan uzak hijyenik ortamlarda kesilip yüzüldükten sonra sahiplerine teslim ediliyor. Mezbahalardan çıkan kurban atıkları ise belediyelerin uygun gördüğü Güngör’de bulunan çöp arıtma tesisine atılıyor. Kurbanlıklar ağıllarda yapılan kesimin aksine mezbahalarda veteriner hekim eşliğinde gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra yalnızca Kurban Bayramı’nda değil ülke genelinde köylerde yapılan küçük ve büyük baş hayvan kesimlerinin sağlık açısından son derece sakıncalı olduğu kanısındayım. Hayvanların mezbahalarda kesilmesi sayesinde ülkede meydana gelen hayvan kaçakçılığının da önüne geçilebileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kalkan (Veteriner): Hayvan kesimleri mezbahalarda yapılmalıdır
Veteriner Hekim Burhan Kalkan, hem hijyen hem de çevre duyarlılığı açısından hayvanların kesiminin her zaman mezbahalarda gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğunu kaydetti.
Burhan Kalkan, hayvan kesimleri ile ilgili Havadis’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Özellikle küçükbaş hayvanlarının kesimleri ne yazık ki hala evlerde ve ya mandıralarda yapılıyor. Basın yoluyla sürekli uyarı yapılmasına rağmen hayvan kesiminde ne yazık ki istenilen noktaya gelinmedi. Mezbahalarda kesilecek hayvanlar bir gece önceden mezbahaya alınıyor ve hayvan kesimden önce en az 6 saatlik karantina altında tutuluyor. Karantina süresinde sağlıklı ve sağlıksız hayvanlar birbirinden ayrılıyor. Buna rağmen kesimden sonra hayvanın sakatatlarında yapılan kontrolde sağlıksız herhangi bir durum ile karşı karşıya kalınması halinde sakatatlar veya hayvan imha ediliyor. Mandıralarda gerçekleştirilen kurban kesimi ise zaten hijyenik olmayan bir ortamda gerçekleştiriliyor. Kurban Bayramı’nda mezbahalarda yaşanan tek sorun, kurban kesecek olan kişiler hayvanlarının yanında olup gerekli dini görevlerini yerine getirmek istiyor bu nedenle kesimhanede küçük çapta izdiham yaşanıyor fakat hayvanların hijyenik bir ortamda kesimi gerçekleştiriliyor.”