Köşe Yazarları

Maliye Bakanlığı 40 milyon TL’yi ne yaptı ???


2020 yılında UBP-HP Hükümetinin Maliye Bakanlığı’nın, KKTC Merkez Bankası aracılığı ile gerçekleştirdiği TL Devlet İç Borçlanma miktarı KKTC Merkez Bankası’nın yayınladığı aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere Haziran sonu itibariyle toplam 199 Milyon TL’ye ulaşmıştır.

Yine Maliye Bakanlığı’nın resmi olarak internet sitesinden yayınladığı Genel Gelir/Gider açığı Mayıs ayında 9 milyon TL iken Haziran ayında bütçe açığımız 159 Milyon TL’ye çıkmıştır.

Bilindiği üzere Covid-19 salgını nedeniyle Sağlık ve Çalışma hayatına yönelik sıkıntıları aşmak, pandemi hastanesinin hemen yapılması, esnafa, reel sektöre, özel sektör çalışanlarına destek verilmesi adına gerek muhalefet partileri gerekse sivil toplum iç borçlanmaya yönelik hükümete açık çek vermiştir.

Buna karşın UBP-HP Hükümeti 199 Milyon TL iç borçlanma yapmasına karşın hala daha Pandemi Hastanemizin olmaması ve üstüne üstlük işsizlik ödeneğinin düşürülmesi, esnafa, reel sektöre ve özel sektör çalışanlarına yapılan tüm desteklerin bütçeden değil Yerel İstihdamı Destekleme Fonundan yapılması, bütçe harcamalarına yönelik kafalarda ciddi soru işaretleri oluşturmaktadır.

Yapılan tüm iç borçlanmanın 2020 Haziran sonu itibariyle bütçe açığına gittiğini düşünsek bile Maliye Bakanlığı kasasında duran 40 Milyon TL’nin nereye harcandığı veya harcanacağı hükümet tarafından halk ile paylaşılmamakta ve daha da iç borçlanma yapılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Tüm veriler ışığında görmekteyiz ki ciddi bir döviz krizi ile de uğraşmak zorunda kalacağımız bu dönemde, Maliye Bakanlığı uyguladığı ekonomi politikaları ile gerek özel sektör çalışanlarını gerekse esnafımızı ve reel sektörü ikinci plana atmakta, sağlığa yönelik yatırım yapmamaya devam etmektedir.

Tüm bu olumsuzlukları aşmak adına bir an önce içinde bulunduğumuz krize yönelik tüm kesimleri kapsayan bir kriz masası kurulmalı ve gelirlerimizin TL olduğu gerçeğinden hareketle Ev, Okul vb ekonomik ilişkilerdeki fiyatların, TL üzerinden gerçeklemesine yönelik yasal çalışma yapılmalıdır.

Devrim Barçın tablo

 

 Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu