Maliye Bakanı'ndan flaş açıklama - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Ekonomi

Maliye Bakanı’ndan flaş açıklama

Maliye Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde yerleşmiş gerçek veya tüzel kişilerin, faaliyette bulunup bulunmadıklarına bakılmaksızın, 2012 gelir yılına ait karları/zararları veya faaliyetsiz olduklarına dair beyanları Gelir ve Vergi Dairesi’ne en geç yarın mesai bitiş saatine kadar sunmaları gerektiği kaydedildi.
Maliye Bakanı Ersin Tatar, yaptığı açıklamada, yetkili muhasip ve murakıplara da çağrıda bulunarak,“Yasal süresi içinde vergi beyannamesi sunmayanlar ile yasal süre sonrasında beyan sunan yükümlülerin isim ve/veya unvanları ile beyanları Resmi Gazete’de yayınlanacak listelerde yer almayacaktır. Kimsenin mağdur duruma düşmesini istemiyoruz” dedi.

Beyannamelerin verilmesinin yarın son gün olması münasebetiyle bu yöndeki açıklama ve çağrısını yineleyen Tatar,  Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Yasaları kuralları uyarınca beyan vermenin yasal gereklilik olduğunun altını çizerek, “Tüm yükümlülerin ilgili beyannameleri ve ekli hesaplarını Gelir ve Vergi Dairesi’ne yasal süre içerisinde sunulmasını sağlama adına yetkili muhasip murakıplara büyük görev düşmektedir. Konuya vakıf olmayan veya zamanında duyarlılık göstermeyen yükümlülerin yetkili muhasip murakıplarca uyarılması ve gerekli mükellefiyetlerini zamanında yerine getirmelerinin sağlanması gerekmektedir” dedi.


“BEYAN SUNMAYANLAR İLE GEÇ BEYAN SUNANLAR RESMİ GAZETE’DE YER ALMAYACAK”

Beyannamelerin zamanında Gelir ve Vergi Dairesi şubelerine sunulmasının, yaşanabilecek mağduriyetleri ortadan kaldıracağını ifade eden Tatar, şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi beyanname verme ödevini yerine getirmeyenlerle ilgili olarak Gelir ve Vergi Dairesi’nin işlem yapması yasal bir zorunluluktur. Ayrıca yasa gereği beyanname sunanların beyan ettikleri gelirler ve bu gelirler üzerinden tarh edilen vergiler her yıl Resmi Gazete’de yayınlanmasına müteakip diğer günlük yayın organlarınca da halkın bilgisine getirilmektedir.

Yasal süresi içinde vergi beyannamesi sunmayanlar ile yasal süre sonrasında beyan sunan yükümlülerin isim ve/veya unvanları ile beyanları Resmi Gazetede yayınlanacak listelerde yer almayacaktır. Tüm yükümlüler ile Yetkili Muhasip ve Murakıpların bu konu ile ilgili gerekli hassasiyeti göstereceği inancındayım.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar