Dünya

Mali’de otel baskını!


Mali'nin başkenti Bamako'daki Radisson Blu Hotel'e sabah saatlerinde gelen silahlı saldırganlar ilk belirlemelere göre 5 kişiyi öldürdü. İçeride yaklaşık 10 silahlı saldırganın bulunduğu otelde yaklaşık 170 kişinin rehin alındığı bildiriliyor. Reuters'e konuşan bir güvenlik kaynağı, "Her şey yedinci katta oluyor. Cihatçılar koridorda ateş ediyor" dedi. Mali Ordusu komutanlarından Modibo Nama Traore 10 kişilik silahlı grubun otele Allahü Ekber sloganlarıyla girerek güvenlik üyelerine ateş açtığını ve oteldekileri rehin aldığını kaydetti. Saldırganların el bombası da kullandığı öğrenildi. Özellikle turistlerin talep gösterdiği 190 odalı otelden silah sesleri gelirken polis bölgeyi boşalttı.Yerel muhabirler saldırganların diplomatik bir araçla otele geldiğini bildirdi.
80 KİŞİ KURTARILDI, 6'SI THY PERSONELİ
Rehine alınanlar arasında otelde kalan Türk Hava Yolları ve Air France uçağında görev yapan personelin de bulunduğu belirtildi. Diplomatik kaynaklar, rehineler arasında 7 Çinlinin olduğunu belirtti. Daha sonra Kuran ayetlerini okuyabilen bazı rehineler bırakıldı.  Güvenlik güçleri bunun ardından otele girdi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışma yaşandı. İki güvenlik görevlisi ve en az üç rehine yaşamını yitirdi. 80 kişi kurtarılırken serbest kalanlar arasında 5 THY personeli de bulunuyor. Bir THY çalışanı daha saat 15.30 sıralarında kurtarıldı. Bir THY çalışanı ise rehin durumda.
3 REHİNE ÖLDÜRÜLDÜ
Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre en az üç rehine öldürüldü. Öldürülenlerden ikisinin Mali birisinin Fransız vatandaşı olduğu belirtiliyor. Anadolu Ajansı iki güvenlik görevlisinin öldüğünü ve saldırganlar ile güvenlik güçleri arasında çatışmaların devam ettiğini duyurdu.
RESMİ GEZİSİNİ KESTİ
Rehine krizi üzerine Mali Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keïta Çad'a düzenlediği resmi ziyareti yarıda keserek ülkesine döndü.

Başa dön tuşu