Kıbrıs

Mahkûmlar da yeni cezaevi istiyor


ÇIKIŞ VE GİRİŞ EŞİT: 175 mahkum kapasiteli Merkezi Cezaevi’ndeki 15’i bayan,  261 hükümlü,120 hükümsüz tutuklu bulunuyor. 1 Ocak- 31 Aralık 2015 yılında 156 kişi tahliye olurken, 153 kişi cezaevine girdi

ÜÇTE BİRİ UYUŞTURUCUDAN: Merkezi Cezaevinde bulunan 123 mahkumun 76’sı uyuşturucu suçundan hüküm giyerken, uyuşturucu suçundan yargı gününü bekleyen 47’si kişi de hükümsüz tutuklu.

ÇOĞUNLUK VATANDAŞ: Cezaevinde bulunanların üçte iki çoğunluğunu KKTC vatandaşları oluşturuyor.  6 Ocak itibarıyla cezaevinde 250 KKTC vatandaşı, 100 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 31 yabancı uyruklu bulunmakta

Devrim DEMİR
Yıllardır kapasite yetersizliği ve günün koşullarına uygun olmayışıyla kamuoyunda tartışılan Merkezi Cezaevi’nde, yıllardır teşhisi yapılan sorunların çözümü için istenen adımlar atılmadı.
Artan suç ve suçlular nedeniyle 175 mahkuma göre yapılan cezaevinde, bugün yapılan palyatif düzenlemelerle 381 hükümlü veya tutuklu kalıyor. Merkezi Cezaevi mahkûmların yaşam şartlarını her geçen gün biraz daha zorluyor. Merkezi Cezaevinde artan sayı ile birlikte hem gardiyanlar hem de mahkûmlar sıkıntılı günler geçiriyor. Mahkûm sayısının artması ile ranza sistemine geçen Cezaevi yönetimi, yeni cezaevinin şart olduğuna dikkati çekti.

Sayı azalacağına her geçen gün artıyor
Merkezi Cezaevi’ndeki 15’i bayan,  261 hükümlü,120 hükümsüz tutuklu bulunuyor. 1 Ocak- 31 Aralık 2015 yılında 156 kişi tahliye olurken, 153 kişi cezaevine girdi.

Tutukluların 123’ü uyuşturucu suçundan
KKTC’de yaygınlaşan suçlar arasında, uyuşturucu suçundan cezaevine girenlerin sayısında her geçen gün artış var. 123 mahkumun 76’sı uyuşturucu suçundan hüküm giyerken, 47’si hükümsüz tutuklu.

Yarısından çoğu KKTC vatandaşı
Merkezi Cezaevinde bulunan 381 tutuklu uyruklara göre ayrıldığında KKTC vatandaşlarının çoğunluk olması dikkat çekti. 2016 yılı itibarı ile Merkezi Cezaevi’nde 250 KKTC vatandaşı, 100 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 31 yabancı uyruklu bulunmakta.

Ranza sistemine geçildi
Artan mahkûm sayısı nedeniyle ek bina yapılan cezaevinde,175 kişilik bina 207 kişiye göre büyütüldü. Hızla artış gösteren suçlarla cezaevindeki sayı artmaya devam ederken cezaevi yönetimi, tutukluların bulunduğu odalardaki yatakları ranza sistemine geçirdi. Merkezi Cezaevinin bugünkü kapasitesi 427 olurken, toplam tutuklu sayısı 381.

“Çocuklar cezaevinde ıslah olmuyor”
Islah evinin olmaması nedeniyle yaşları küçük olanlarda Merkezi Cezaevine gönderiliyor. Merkezi Cezaevi müdürü Metin Bilmem fiziki yapısı nedeniyle 381 mahkûmun zorluklarla mücadele ettiği cezaevinde çocuk suçluların olmasının yanlış olduğunu savundu. Metin Bilmem, “Yaşı 15 olan bir kişinin bugün cezaevinde ıslah olacağını beklemek büyük bir yanlış. Bu yaştaki çocukların cezaevine atılmasına karşıyım. Çocuk burada ıslah olmaktan daha çok yeni suçlar öğrenerek dışarı gönderiliyor” diyerek çocuklar için cezaevi dışında uygulanacak başka bir cezanın çocuğun yeniden kazanılabilecek yönde olduğunu sözlerine ekledi.  

Metin Bilmem: Artan suçlu sayısı sıkıntı yaratıyor
Havadis’e konuşan Merkezi Cezaevi müdürü Metin Bilmem, her geçen gün artan suçlu sayısı ile birlikte cezaevinde hem personelin hem de mahkûmların büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Yaşanan en büyük sıkıntıların sebebi ise cezaevinin fiziki yapısı olduğuna dikkat çeken Metin Bilmem, “Cezaevi 1982 yılında 175 kişiye göre yapılan bir bina. Her geçen yıl artan suçlu sayısı ile ek bina yapılmasına rağmen, cezaevinin fiziki yapısı nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanıyor. Mahkûmların banyo, lavabo, tuvalet sıkıntılarının yanında özellikle geceleri odalarda yaşanan sıkışıklık nedeniyle nefes alma zorluğu çeken mahkûmlar var” şeklinde konuştu.

Yeni Cezaevine 2016 yılında başlanması bekleniyor
Metin Bilmem yaşanan tüm sıkıntılara rağmen, hükümlü ve tutukluların ihtiyaçlarının Cezaevi Müdürlüğü ve bakanlık tarafından karşılandığını dile getirdi. Bilmem sözlerine şöyle devam etti: “Her geçen gün artan suç ve suçlu sayısı ile birlikte yeni bir cezaevine ihtiyaç duyulduğu gündeme gelen sıkıntılarla gözler önünde. Yeni cezaevi için Haspolat bölgesinde ayrılmış olan arsaya 2016 yılı içerisinde başlanacağı bekleniyor.”

Eski bina iyileştiriliyor 
Bozuk yapısı nedeniyle sürekli gündeme gelen Merkezi Cezaevi’nde yeni bina yapılana kadar iyileştirme çalışmalarına geçildi. Merkezi Cezaevi müdürü Metin Bilmem 2015 yılının sonlarında ihalenin sonuçlandığını, Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyetinin katkıları ile cezaevinde iyileştirilmeye gidildiğini söyledi. Bilmem su tesisatlarının değiştirilmeye başlandığını ve birçok değişim ile cezaevine yenilik geleceğini söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı