KıbrısSürmanşet

Mahkeme satıcıyla kullanıcıyı ayırt etti


Girne Ağır Ceza Mahkemesi, 88 gram bonzai ve 506 gram Hintkeneviri davasında satıcıyı 6 yıl hapse gönderirken, kullanıcılar Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlandı 

EVİNDE YETİŞTİRİP SATTI: Girne Ağır Ceza Mahkemesi evinde yetiştirdiği Hintkeneviri ile dışarıdan getirttiği bonzaiyi  pazara çıkaran Ian David Sparks’ı yargılandığı 3 davadan suçlu buldu. Mahkemenin, aldığı cezaları ayrı ayrı çekmesine karar verdiği Sparks toplam 6 yıl hapis yatacak

 

SERBEST KALDILAR: Mahkeme, evlerinde bulunan 4 gram Hintkeneviri ile polisin Sparks’a ulaşmasını sağlayan kullanıcı Craig Michael Barnett ve Melike Gözde Şahin’in Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanmasına karar verdi. Mahkeme oturum günü olan 1 Mayıs’ın tatil olması nedeniyle mahkumları mağdur etmemek için dün oturum yaptı

 

Devrim DEMİR

Girne’de Aralık ayında bir eve düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 4 gram Hintkeneviri ile yakalanan Craig Michael Barnett ve Melike Gözde Şahin uyuşturucu satıcısını ihbar etmeleri üzerine polis Ian David Sparks’ı 88 gram bonzai ve 506 gram Hintkeneviri ile yakalamıştı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklar, heyetin oturum yaptığı tarih olmamasına rağmen, Denetimli Serbestlikten faydalanacak olan  Craig Michael Barnett ve Melike Gözde Şahin’in mağdur olmaması için dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde oturum yaptı.

Başkanlığını Fadıl Aksun’un yaptığı, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan heyetin oy birliği ile aldığı kararı Yargıç Temay Sağer okudu. Kararda başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener açıkladı.

3 gram Hintkeneviri “Alma” suçundan yargılanan Craig Michael Barnett ve Melike Gözde Şahin 1 yıllık Denetimli Serbestlikten faydalanırken,  Ian David Sparks iki çeşit uyuşturucu “tasarruf”, “ziraat” ve “uyuşturucu verme” suçlarından toplam 6 yıl hapse mahkûm edildi.

Sparks mahkûm olduğu suçların cezalarını ayrı ayrı çekecek.

 

Operasyon Girne’de başlayıp Lapta’da son bulmuştu

Oy birliği ile alınan kararı açıklayan Yargıç Temay Sağer, olayın olgularını anımsattı.

Sağer, Narkotik ekiplerinin ihbar üzerine Girne’de Aralık ayında Craig Michael Barnett ve Melike Gözde Şahin’in kirasında bulunan eve baskın düzenlediğini söyledi.

Sağer, Barnett ve Şahin’den yapılan sorgulamada söz konusu uyuşturucu maddeyi 24 Aralık tarihinde Ian David Sparks’tan aldıklarını itiraf etmeleri üzerine Narkotik ekipleri aynı gün Lapta’da Sparks’ın evinde mahkeme emri ile arama gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Polis ekiplerinin Lapta’da Sparks’ın evinde 506 gram Hintkeneviri ve 29 paket bonzainin yanı sıra uyuşturucu satışında kullanıldığına inanılan hassas terazi ele geçirildiğini hatırlattı.

 

 

Cezalarını ayrı ayrı çekecek

Sağer, Ian David Sparks’ın evinde ele geçirilen uyuşturucu miktarına bakıldığı zaman, kullanım amaçlı olmadığının ortada olduğunu ve 3 gramını da suç ortaklarına sattığını söyledi.

Sparks’ın 10 ay boyunca Hintkeneviri bitkisinin bakımını yaparak, yarım kilodan fazla olduğunu ve 88 gram gibi azımsanmayacak miktarda uyuşturucunun zararlılarından biri olan bonzai de ele geçirildiğini belirtti.

Sağer, oy birliği ile alınan kararda Ian David Sparks’ı uyuşturucu madde Bonzai “Tasarruf” suçundan 2 yıl 6 ay, “uyuşturucu verme” suçundan 6 ay, Hintkeneviri bitki “Ziraat” suçundan 3 yıl hapse mahkûm ettiklerini ve sanığın suçlarını ayrı ayrı çekeceğini kaydetti.

 

 

Barnett ve Şahin Denetimli Serbestlikten faydalandı

Aynı davada uyuşturucu alma suçundan yargılanan Craig Michael Barnett ve Melike Gözde Şahin ise 1 yıl boyunca Denetimli Serbestlikten faydalanacak.

 

Aksun uyardı: Sempatimiz olmayacak

Mahkeme başkanı Fadıl Aksun, Denetimli Serbestlikten faydalanan Barnett ve Şahin’e bir fırsat sunduklarını ve bir yılsonunda bunu başarı ile tamamlamaları temennisinde bulunurken, bir konuya da dikkati çekti.

Aksun, “Heyet olarak bugün oturum yaptığımız bir tarih değil, 10 gün daha cezaevinde tutuklu kalmamanız için poliste devletin tüm olanakları seferber edilerek doktor raporlarınız hazırlandı bunun değerini bilin ve denetimlinin tüm şartlarını uygulayın aksi halde mahkemenin sempatisi olmayacaktır. Cezaevini yakından tanıma fırsatınız oldu, umarım bu size iyi bir şeyler sağladı” dedi.

 Başa dön tuşu