Kıbrıs

Mağusa’da okul kavgasıOkul müdürü Mehmet Erbil Taşer, okulun bulunduğu bölgenin fazla göç aldığını ve devlet dairelerine yakınlığı ve başarıları nedeniyle tercih edildiğini söyledi. Taşker: Kayıtlar haziranda doldu. Eylülde müracaat olarak kayıt kabul ettik. İkameti bölge dışında olanların alınması doğru değil
Nadire BAHADİ
2013-2014 eğitim yılı için dün ilkokullarda okul zili çaldı. Okulların eğitim dönemine başlaması ile bazı okullarda meydana gelen sorunlar gün yüzüne çıktı. Çocukların heyecanlı bekleyişinin ardından dün Mağusa bölgesinde bulunan Polatpaşa İlkokulu’nda yaşanan bazı sorunlar öğrencilerin heyecanlarını yarıda bıraktı. Okul kapasitesinin dolması nedeni ile bazı öğrencilerin okula alınmaması velileri ayaklandırdı. Çocuklarının okula alınmaması nedeni ile öfkelenen bazı aileler okul müdürü Mehmet Erbil Taşer ile tartıştı.“Çocuğumun okul giderlerini borçla karşıladım”
Ana sınıfa başlayacak kızını Polatpaşa İlkokulu’na gelerek haziran ayında daha kayıtların ilk gününden kayıt yaptırdığını söyleyen Ümit Sarıdan, okulun 50 TL okul bağışı adı altında kayıt ücreti aldığını ve çocuğunun kaydının yapıldığını iddia etti. Çocuğunun üniforma, kırtasiye gibi giderlerini karşılamak için 500 TL borç aldığını ifade eden Sarıdan, çocuğunun eksik evrak nedeni ile okula kaydının yapılmadığını iddia etti. İkametgahını belirleyecek elektrik faturasını getirmediği için çocuğunun okula alınmadığını iddia eden Sarıdan, “Çocuğum evimin yakınındaki okula kaydedilmezse bende çocuğumu başka okula göndermem” diyerek tepki gösterdi.

“Çocuğumun heyecanı yarım kaldı”
Çocuğunun okulların açılmasını heyecanla beklediğini belirten Nilüfer Yılmaz ise evlerinin okulun yakınında olmasına rağmen çocuğun kaydının okul tarafından kabul edilmediğini iddia ederek, “Çocuğumun okul heyecanı ilk günden yarım kaldı” diyerek sitem etti.

Taşer: Kayıtlar haziranda doldu
Eğitim sistemince okul kayıtlarının bölge yakınlığına göre olduğunu ifade eden Polatpaşa İlkokulu Müdürü Mehmet Erbil Taşer, bölgenin en fazla göç alıp okulun da devlet dairelerinin olduğu bir bölge olduğunu ve okulun başarıları nedeni ile Polatpaşa İlkokulu’na yoğun bir talep gerçekleştiğini açıkladı. Haziran ayında 3 gün, Eylül ayında 3 gün olmak üzere toplamda 6 kayıt günü olduğunu belirten Mehmet Erbil Taşer, okul kayıtlarının Haziran ayından itibaren dolduğunu fakat kayıtların eylül ayına kadar müracaat olarak kabul edilerek kayıtların araştırıldığını ifade etti.

Taşer: Okulun kapasitesi doldu
Bu dönem içerisinde 15 öğrencinin eksik evrakı olduğu veya ikametgah belirleyici belgelerin farklı bölgelerde kalınmasına rağmen bu bölgede ikamet eder gibi alındığının ortaya çıkması nedeni ile okula kaydının yapılmaması kararını aldığını açıklayan Taşer, okulun kapasitesinin de dolduğunu iddia etti. Okul kayıt ücretinin yasak olduğunu ifade eden Taşer, kayıt sırasında ailelere zorunlu tutulmamakla birlikte 50 TL karşılığında okulu tanıtıcı dergi satıldığını ifade eden okul müdürü, ailelerin dergi karşılığı verilen makbuzu okul kayıt ücreti olarak algıladığını iddia etti. Okula kapasitesinin üzerinde başvuru gelmesinin fark edilmesi ile durumun İlköğretim Dairesi Müdürü M. Bumin Paşa’ya bildirildiğini ifade eden Taşer, çözümün öğrencilerin farklı okullara kaydedilmesi ve bölgeden otobüs kaldırılması girişimi ile çözüme ulaştığını anlattı.
İkametgahlarının farklı bölgelerde olup çocuğunu Polatpaşa İlkokulu’na kaydetmek isteyen velileri farklı okullara yönlendirdiğini açıklayan Taşer, 15 çocuk arasında Polatpaşa’da kardeşi olan bazı öğrencilerin mağduriyetini giderek sınıflara ek kontenjan açtığını belirtip ikametgah adresinin Polatpaşa İlkokulu’na uymayan bazı çocukların okula alınmasının doğru olmadığını açıkladı.

Başa dön tuşu