Kıbrıs

Mağusa İnsiyatifi’nden Akıncı’ya destek


Mağusa İnsiyatifi adına açıklama yapan Serdar Atai, ikinci turdaki seçimle “sadece Kıbrıslı Türk toplumunun liderinin ve müzakerecisinin değil, ayni zamanda gelecekteki federal devletin dönüşümlü başkan adayının da seçileceğini” belirtti.

Atai şunları kaydetti:

“Mağusa İnsiyatifi barış ve çözüm odaklı ilerici güçlerin içinden, ikinci tura kalan bağımsız aday Mustafa Akıncı’yı içtenlikle kutlar.

Toplumsal demokrasi,  uzlaşı ve iç barış kültürümüzün geliştirilmesi, federal çözüme ulaşmak için federal değerlerin yaratılması, empati ve hoşgörüyle güven yaratıcı önlemlerin sürece dahil edilmesi acil ihtiyaçlarımız olarak ortada durmaktadır.

Sayın Akıncı’nın ikinci turda seçilirse bağımsız, tarafsız, tüm partilere eşit mesafede duracak ve tüm renkleri kucaklayacak bir Cumhurbaşkanı olacağını açıklaması takdire şayandır. Parti rozetleri konusunda tarafsızlık sözü verirken, temel evrensel hak ve özgürlüklerin sağlanmasında taraf olacağını ilan etmesi toplumun bugünkü beklentilerine cevap veren bir söylemdir.”

Akıncı’nın, “Kıbrıslı Türklerin kendi kurumlarında söz sahibi olabilmesi, Türkiye ile ilişkilerde ne çatışmacı ne teslimiyetçi ama uzlaşmacı bir tavır izleyeceğini ifade etmesi, güven yaratıcı önlemlerle desteklenecek çözüm odaklı bir siyaset sözü vermesinin kayda değer” olduğunu kaydeden Atai, “Geçmişte acıları paylaşan eski kuşaklara, yeni kuşaklar için nimetlerin paylaşılacağı bir gelecek hazırlama görevini vermesi, uzun yıllardır toplumumuzun günlük yaşamında duymak ve görmek istediği gelişmelerdir” dedi.

Akıncı’nın sembol olarak seçtiği zeytin dalının barışı, üretimi, verimliliği ve bu adada hep birlikte var olmayı, kökleşmeyi simgelediğini belirten Atai, Akıncı’nın yok olan aidiyet duygusunu ve ortak değerleri yeniden canlandırmanın gerekliliğine de vurgu yaptığını ifade etti.
Atai şöyle devam etti:

“Mağusa İnsiyatifi Akıncı’nın daha  fazla  zaman kaybetmemek adına özel müzakerecilerle değil liderler düzeyinde görüşmeleri sürdürme  isteğini destekler, ikinci turdaki seçimle sadece Kıbrıslı Türk toplumunun liderini ve müzakerecisini değil ayni zamanda gelecekteki federal devletin dönüşümlü başkan adayını da seçeceğimizi halkımızın dikkatine getirir. Akıncı’nın ikinci tura kalmasını bu vesileyle bir kez daha selamlar, Cumhurbaşkanlığı yolunda ona başarılar diler.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı