Kıbrıs

Maddi sıkıntı yaşıyoruz

KATKI PAYI DÜŞTÜ: Son yapılan nüfus sayımının ardından Akdoğan Belediyesi’nin devletten aldığı katkı payı 18 bin TL azaldı. Ekonomik sorunlar yaşayan belediye, projelerini Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti desteğiyle hayata geçirebiliyor

“UBP BİZE SAHİP ÇIKMADI”: Akdoğan Belediye Başkanı Adem Ademgil’in en büyük isyanı mensubu olduğu Ulusal Birlik Partisi’ne oldu. UBP’nin 4 yıllık iktidar süresi boyunca belediyelere sahip çıkmadığını söyleyen Ademgil, “İç kavga nedeniyle UBP bize sahip çıkmadı. Diğer partilerden ne bekleyebiliriz” dedi

 

 

Akdoğan Belediyesi de birçok kırsal kesim belediyesi gibi ekonomik sorunlar yaşıyor. Son nüfus sayımına göre devletten aldığı katkı payı aylık olarak 18 bin TL düşen belediye, projelerini Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti desteğiyle hayata geçirebiliyor. Akdoğan Belediyesi’nin gündemdeki projeler arasında ise yine Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti desteğiyle asfaltlanması gereken yolları asfaltlamak yer alıyor.

Cami yok
Akdoğan bölgesinde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de Akdoğan Belediyesi sınırları içerisinde cami bulunmaması. Vakıflar İdaresi ile Akdoğan Belediyesi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bölgeye cami yapılmadı. Bölge halkı cami olarak 1974 öncesinde bölge kilisesi olarak bulunan bir binayı kullanıyor.

Ademgil: Maddi sorunlarımızı herkes biliyor
Kırsal kesim belediyelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntıları herkesin bildiğini kaydeden Akdoğan Belediye Başkanı Adem Ademgil, “Gelirlerimizin düşmesine rağmen yatırım yapıyoruz” dedi. Ademgil, projeleri Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti desteğiyle hayata geçirebildiklerine işaret ederek, Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’ne ve Elçiliğine teşekkür etti.

“Nüfusumuz azalmadı arttı”
Son nüfus sayımında Akdoğan Belediyesi’nin nüfusunun azalmış olarak gösterildiğini kaydeden Ademgil, ancak Akdoğan Belediyesi’nin nüfusunun azalmadığını arttığını söyledi. Ademgil, Devlet Planlama Örgütü’nün nüfusu 2 bin 481 olarak açıklarken kendi hesaplarının bölge nüfusunun 3 bine yakın olduğunu gösterdiğini ifade etti. Ayrıca Ademgil, bu nüfus sayımı nedeniyle de belediyenin aldığı aylık katkı payında 18 bin TL düşüş olduğunu söyledi.

“Su boruları değişti”
Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden 600 bin TL’lik katkı alarak bölgedeki 12 bin metrelik su hatlarını yenilediklerini kaydeden Ademgil, asbestli su borularını değiştiklerini söyledi. Ademgil, değişen su borularının on yıl garantili olduğuna dikkat çekerek, “Bu su boruları hem sağlık hem de dayanıklılık yönünden 10 yıl garantili” dedi.

“Sırada asfaltlama var”
Ademgil, yine Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden destek alarak asfaltlanması gerenken yolarlı asfaltlayacaklarına işaret ederek, “Akdoğan’da asfaltlanmayan yol kalmayacak” dedi. Bunun için de Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden 250 bin TL’lik yardım aldıklarına belirten Ademgil, bu çalışmaları en kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti.

“Cami istiyoruz”
Bölgenin en büyük sıkıntılarından bir tanesinin cami olmaması olduğunu kaydeden Ademgil, vatandaşların eski kilisede ibadet etmek zorunda olduğunu belirtti. Ademgil, bölgeye cami yapılamasının nedeninin Vakıflar İdaresi ile anlaşmazlıktan kaynaklandığını söyleyerek bölgede Vakıflar İdaresi’ne ait biri 4 biri 6 biri de 16 dönüm olan arazi bulunduğunu vurguladı.

“Cenaze yıkama yeri istiyoruz”
Ademgil, ayrıca cenazeleri yıkamak için de bölgede bir yer yapmak istediklerini söyledi. Bunu en kısa sürede gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Ademgil, “Bu sorunun en kısa sürede çözüleceğine inanıyorum” dedi.

“Yapılacak yardımların açıklanmasını bekliyoruz”
Ademgil, Elçilikten yapılacak yardımların açıklanmasını beklediklerini kaydederek bu açıklamanın ardından ova yollarını ve Polatpaşa Lisesi yanındaki boş arazinin spor salonu yapılmasını planladıklarını kaydetti. Yapılacak olan kapalı spor salonunun bölgedeki 14 köye hizmet vereceğini kaydeden Ademgil, bölge için önemli bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

“UBP belediyelere sahip çıkmadı”
Akdoğan Belediye Başkanı Adem Ademgil, Ulusal Birlik Partisi’nin hükümette olduğu süre boyunca kendi partisinin mensubu olan belediye başkanlarına sahip çıkmadığını söyledi. Ademgil şu şekilde konuştu:
“4 yıl iktidarda olmamıza rağmen partimiz bize sahip çıkmadı. Sadece iç kavga yaşandı. Ayrıca İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı, Maliye Bakanı ve Başbakan arasındaki uyumsuzluk nedeniyle de katkı payları yüzde 9.25 olarak uygulanmadı. Ancak bu sorunların düzeleceği düşüncesinde değilim. Kendi partimiz bize sahip çıkmazken şimdi kurulacak hükümet bizi hiç düşünmez.”

“Vergi toplamakta sıkıntı var”
Birçok vatandaşın vergi ödemekte sorun yaşadığını kaydeden Ademgil, bazı hanelere akıllı sayaç taktıklarını söyledi. Ademgil, ancak akıllı sayaç takılmasına rağmen vatandaşların kontör alacak paraları olmadığını belirterek şu şekilde konuştu:
“Bize gelip parası olmadığını söyleyenlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Zaten artık sokak lambalarından da gelirimiz yok. Sadece temizlik, sağlık ve emlak vergisi alıyoruz. Belediyeye vergi borcu olmayan da var olan da var.”

“Yeni yasa geçmeli”
Belediyelerle ilgili yeni yasanın hazırlandığın ancak bu yasanın hükümetin düşmesi nedeniyle geçmediğini kaydeden Ademgil, yasanın önümüzdeki günlerde geçmesini beklediğini kaydetti. Ademgil şu şekilde konuştu: “Mesarya belediyeleri çok mağdur durumdadır. Özellikle Annan Planı döneminde büyük kayıplar yaşadık. Kimse bizim bölgemize yatırım yapmak istemiyor. Ayrıca birçok vatandaş belirsizlik nedeniyle de bölgeyi terk etti.”

“CTP-DP döneminde bize haksızlık yapıldı”
Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Demokrat Parti hükümeti döneminde başkanları UBP’li olan belediyelere çok haksızlık yapıldığını kaydeden Ademgil, bunun başlıca örneğinin defakto ve dejur nüfusun nüfus sayımına dahil olması olduğunu söyledi.  Bu nedenle Akdoğan Belediyesi’nin aylık 18 bin TL kayba uğradığını kaydeden Ademgil “En zor durumda olan belediyeler, başkanları UBP’li olan belediyelerdir” dedi

“Kimisi kavun yer kimisi kelek”
Bazı belediyelerin konumları gereği şanslı olduğunu belirten Ademgil, bölgelerinde liman, havaalanı sanayi bölgesi olan belediyelerin gelirlerinin daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Ademgil, “Kimisi kavun yer kimisi kelek” diyerek, Akdoğan Belediyesi’ne ayda 50 bin TL gelse belediyenin ihya olacağını söyledi.

Liste
Nüfus 2 bin 481
Köy: Akdoğan
Eski belediye başkanları: Sadi Çağtaylı, Hüseyin Nevzat Latif, Bekir Demirci




İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı