'Maçtan önce savaş çıktı' - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Kasım 29, 2022
Güney Kıbrıs

‘Maçtan önce savaş çıktı’

'Maçtan önce savaş çıktı'

“Maçtan Önce Savaş Çıktı” başlığıyla manşete çektiği haberinde, APOEL ve AEL takım taraftarları arasında GSP stadı çevresindeki otoyolda sert kavgalar yaşandığını yazan Simerini gazetesi, ELAM’ın (Ulusal Halk Cephesi) Limasol’daki saldırısında olduğu gibi, Rum Polisi’nin dün yine olaylar sırasında “uykuda yakalandığı” yorumunda bulundu.

Olayların bu kez daha ciddi olduğunu ve mucize eseri ölüm olayı yaşanmadığını yazan gazete, Latsia Çemberi yakınındaki Lefkoşa otoyolunun, savaş alanına benzediğini belirtti.


GSP Stadı’na yönelen APOEL taraftarlarının, Limasol’dan gelen AEL taraftarlarıyla yolda buluştuğunu ve taraftarlar arasında taşlar, molotof kokteyller ve tahta parçalarıyla bir “savaş” başladığını kaydeden gazete, Polis’in aldığı önlemlerin yeterli olmamakla birlikte uygulanmadığını ve bunun sonucunda da bölgede bulunan az sayıda polis gücünün olayların önüne geçemediğini ifade etti.

Durumun kontrolden çıktığını, otoyolun kapandığını ve düzeni sağlamak için Polis’e bağlı özel anti-terör timinin duruma müdahale ettiğini kaydeden gazete, polisin göz yaşartıcı bomba kullanmak zorunda kaldığını, öte yandan taraftarların üzerinde ise molotof kokteyller tespit edildiğini kaydetti.

Olaylar sırasında, aralarında iki polisin de bulunduğu 10 kişinin yaralandığını ve bir kişinin durumunun ise ciddi olduğunu yazan gazete, 9 kişinin tutuklandığını ve diğerlerinin de tespit edilmesi için araştırmaların sürdüğünü ifade etti.

Taraftarların, GSP Stadı çevresindeki bölgeyi ateşe verdiklerini ve itfaiyenin olaya müdahale etmek zorunda kaldığını kaydeden gazete, arabalarda ve motosikletlerde büyük zarar meydana geldiğini belirtti.

İki takımdan da yetkililerin, sorumluluğu Polis’e attıklarını kaydeden gazete, takımların yetkililerinin, Rum Polis Genel Müdürlüğü’nde birçok toplantı yapılması ve alınacak önlemlerin kararlaştırılmasına rağmen, Polis’in bunları uygulamadığını, öte yandan bunların zaten yeterli olmadıklarını belirttiklerini aktardı.

Gazeteye göre, AEL Başkanı ise açıklamasında, Polis’i “yetersiz” olarak nitelendirdi ve Adalet Bakanı ile Polis’i, olayla ilgili sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.

Habere göre, Rum Polisi Basın Sözcüsü Andreas Angelidis ise açıklamasında, sorumluluğun Polis’e atılmasını “haksızlık” olarak nitelendirdi ve sorumluluğun iki takımın taraftarlarında olduğunu söyledi.

Angelidis, maç sırasında 300 polisin görev yaptığını da sözlerine ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar