DünyaSürmanşet

Macron ve Le Pen canlı yayında karşı karşıya geldiFransa’nın cumhurbaşkanı adayları Macron ve aşırı sağcı Le Pen, canlı yayında karşı karşıya geldi. Kamuya açık alanlarda başörtüsü yasağı vaat eden Le pen’e tepki gösteren Macron, “Bunu yaparsanız iç savaş çıkarırsınız” dedi.

Fransa’da 24 Nisan pazar günü düzenlenecek cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turundan önce adaylar Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen canlı yayında karşı karşıya geldi.
Macron ve Le Pen, France 2 ve TF1 kanallarının ortak yayınında, ikinci tur öncesinde gündeme ve seçim programlarına ilişkin soruları yanıtladı.Le Pen 570 camiyi kapatmak istediğini söyledi

“İslamcı ideoloji” ile mücadele konusunda yasa çıkarmayı hedeflediğini dile getiren Le Pen, Macron’un bu konudaki politikalarının etkili olmadığını savundu.

Le Pen, “radikalleştiği” iddiasıyla 570 camiyi de kapatmak istediğini belirtti.

Kamuya açık alanlarda başörtünün yasaklanması gerektiğini söyleyen Le Pen, seçilmesi halinde ülkede doğanlar için bazı şartlarda verilen vatandaşlık hakkını iptal edeceğini, suça karışmış yabancıların da sınır dışı edileceğini anlattı.

“Başörtüsü yasağı iç savaş çıkartır”

Emmanuel Macron, başörtüsü dahil dini sembolleri yasaklamayacağını söyledi.

Başörtüsünün kamuya açık alanlarda yasaklanması halinde buna diğer dini sembollerin eklenmesi gerektiğine işaret eden Macron, Le Pen’in başörtüsü yasağı talebine dair “Bunu yaparsanız iç savaş çıkarırsınız” dedi.

Macron, bu yasağın hiçbir anlamı olmadığını, bunun Fransa’ya “ihanet” olduğunu ve milyonlarca Müslümanın ülkede rahat şekilde yaşamak istediğini söyledi.

Başa dön tuşu