Macron: Dünyada yalnız iki büyük güç, iki kutup görmek isteyenler çok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 1, 2022
Dünya

Macron: Dünyada yalnız iki büyük güç, iki kutup görmek isteyenler çok

Emmanuel Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Nihayetinde dünyada yalnızca iki büyük güç, iki kutup görmek isteyenler çok ve bu ciddi bir hata, ABD ve Çin için bile. Tek dünya düzenine ihtiyacımız var” dedi.

Tayland’a düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Liderler Zirvesi’nde konuşan Macron, “APEC’e davet edilen ilk Avrupalı lider” olduğunu söyledi.

Macron, ülkesinin Hint-Pasifik bölgesinde denizaşırı toprakları ve 1 milyonu aşkın vatandaşı bulunduğunu aktararak, Fransa’nın aynı zamanda Avrupa ve Hint-Pasifik ülkesi olduğunu vurguladı.


Fransız Cumhurbaşkanı, “Fransızların gururlu ve biraz da kibirli olduğu” yorumunu yaptı.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın sonuçlarına dikkati çeken Macron, enerji ve gıda krizinin yanı sıra Hint-Pasifik bölgesinde belirli ülkeler arasında gerilim yaşandığını dile getirdi.

APEC ülkelerine çağrı

Savaşın farklı ülkelerin Çin ile ABD arasında seçim yapması için baskı aracı olarak kullanıldığına işaret eden Macron, “Nihayetinde dünyada yalnızca iki büyük güç, iki kutup görmek isteyenler çok ve bu ciddi bir hata, ABD ve Çin için bile. Tek dünya düzenine ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar