Güney KıbrısKıbrıs

Lute, ilmek ilmek işliyor


BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı Geçici Özel Danışmanı Lute, referans şartlar hedefiyle bugün liderlerle 6’ncı kez görüşecek

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı İle BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute dün saat 09.25’de yeniden biraraya geldi.

Akıncı ile Lute’un, müzakerelerin zeminini oluşturacak referans şartlarının hazırlanmasına yönelik çalışmalar çerçevesindeki beşinci görüşmesi 1 saat sürdü. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ile bazı müzakere heyeti üyeleri eşlik etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BM Genel Sekreteri’nin Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile yeniden bir araya gelmesinin olası olduğunu kaydetti. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamada Akıncı’nın bugün saat 9:30’da Lute’u kabul edeceği belirtildi

Parti başkanlarına bilgilendirme

Referans kavramalarını tamamlama çalışmaları yürüten BM Genel Sekreteri’nin Geçici Özel Danışmanı Lute ile dün gerçekleştirilen görüşme sonrasında açıklama yapan Burcu Burcu Akıncı’nın Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen partilerinin genel başkanlarını çalışmalarla ilgili olarak bilgilendireceğini de açıkladı.

Burcu, 7 Eylül Cumartesi günü saat 10.00’da gerçekleştirilecek toplantıda Akıncı’nın parti başkanlarının değerlendirmelerini de alacağını ifade etti.

Anastasiadis-Lute görüşmesi de birbuçuk saat sürdü

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında Başkanlık Sarayı’nda yapılan görüşmenin saat 12.30’da sona erdiği belirtildi.

Rum haber kaynaklarına göre Lute ile Anastasiadis arasındaki görüşme planlandığı saatten daha önce başlarken, yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Görüşme sonrasında Lute’un  herhangi bir açıklama yapmadan Rum Başkanlık Sarayı’ndan ayrıldığı da ifade edildi.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, referans şartlarında uzlaşma sağlanmasına ilişkin çabaların devam edeceğini belirtti.

Prodromu, Anastasiadis ile Lute arasında bugün için bir görüşmenin belirlenmediğini ifade ederken yeni bir görüşme yapılmasını da ihtimal dışı bırakmadı.

 

Prodromu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin başlamasına olanak tanıyacak  referans şartları üzerinde anlaşmaya varılması konusunda iyi niyete sahip olduğunu söyledi.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı