Dünya

Lüksemburg’da Juncker döneminin sonuLüksemburg Parlamentosundaki 60 sandalyeden 32'sini kazanmaya başaran Demokratik Parti, Sosyalistler ve Yeşiller'in yaklaşık iki aydır süren pazarlık sonucu üzerinde mutabık kaldıkları koalisyon anlaşmasını bugün onaylamaları öngörülüyor.
Üç partinin koalisyon kurma konusunda anlaşmaları gerek Avrupa Birliği'nin (AB) gerekse Lüksemburg'un en kıdemli siyasetçileri arasında yer alan Juncker'in 18 yıllık iktidarının da sonu anlamına geliyor.Koalisyon uzlaşısı gereği halen Lüksemburg Belediye Başkanı olarak görev yapan Demokratik Partinin Başkanı Xavier Bettel'in başbakanlık koltuğuna oturması öngörülüyor.

Yaşanan gelişmeler ışığında Juncker'in en geç çarşamba günü istifa edecek, bu istifanın ardından da Lüksemburg Büyük Dükü Henri, koalisyon konusunda anlaşan üç partiyi göreve çağıracak.

Kurulacak koalisyon hükümetinin, "devamlılık ilkesi" çerçevesinde Juncker'in bazı politikalarını uygulamayı sürdürmesi bekleniyor.

Lüksemburg Başbakanı olmanın yanı sıra 2005-2013 döneminde Avro Bölgesi Başkanı olarak da görev yapan Juncker'in, önümüzdeki dönemde üst düzey bir AB görevi üstlenebileceği belirtiliyor.

Başa dön tuşu