AvrupaDünya

Lüksemburg: Macaristan AB’den çıkarılsın


Lüksemburg, sığınmacılara karşı tel örgü örülmesi dahil sert önlemler alan Macaristan’ın AB’den çıkarılmasını istedi.

Alman Die Welt gazetesine konuşan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Avrupa Birliği’nin temel değerlerinin yoğun bir şekilde ihlal edilmesine izin verilemeyeceğini söyledi.

Macaristan’ı sığınmacılara karşı sert tutumu nedeniyle eleştiren Asselborn, “Kim Macaristan gibi savaştan kaçan sığınmacılara karşı tel örgü çeker, basın özgürlüğü ya da yargı bağımsızlığını ihlal ederse, geçici veya sürekli olarak AB’den dışlanmalıdır” dedi.

AB BUNA GÖZ YUMAMAZ

Avrupa Birliği’nin Macaristan’ın yaptığı gibi hatalı davranışa göz yumamayacağını kaydeden Lüksemburg Dışişleri Bakanı, AB değerlerinin korunması ve birliğin geleceği için bu tür davranışlar gösteren ülkeleri dışlamanın en doğru yol olacağına dikkat çekti. Asselborn, birlik üyesi bir ülkenin AB’den çıkarılması için gereken kararın oybirliği ile alınması hükmünün de değiştirilmesini istedi.

VAHŞİ HAYVANLAR GİBİ MUAMELE EDİLİYOR

Viktor Orban yönetimindeki Macaristan hükümetine ağır eleştiriler getiren Asselborn,”Burada savaştan kaçan insanlar neredeyse vahşi hayvanlardan daha kötü muamele görüyor” dedi.

Macaristan’ın çektiği tel örgüleri eleştiren Asselborn,” Macaristan’ın sığınmacıları durdurmak için çektiği tel örgü her geçen gün daha da uzuyor, yükseliyor ve tehlikeli hale geliyor. Macaristan sığınmacılara karşı ateş emri vermenin arifesinde.

Tel örgüleri geçmek isteyen herkes, en kötü senaryoyu hesaplamak durumunda” ifadelerini kullandı. Jean Asselborn, Macaristan’ın bugün olsa AB üyesi olamayacağını da söyledi.

DHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı