LTB Meclisi’nde Muhalefet Görevi... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Kıbrıs

LTB Meclisi’nde Muhalefet Görevi…

LTB Meclisi’nde Muhalefet Görevi...

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanlığı ve 15 meclis üyeliği için 7 Nisan’da yapılan seçimde YKP’ye destek veren yüzlerce Lefkoşalıya teşekkür etti ve aldığı oy oranının “Başka bir Lefkoşa” mücadelesinin güçlendiğini ortaya koyduğunu savundu.

YKP, 16 adayı ve partinin diğer üyeleriyle birlikte, LTB Meclisi toplantılarına katılarak, Belediye Meclisi kararlarını yakından takip edeceğini ve muhalefet görevi üstleneceğini; geçen dönemin usulsüzlüklerinin üstünün kapatılmasına da izin vermeyeceğini bildirdi.
YKP tarafından yapılan açıklamada, “Zor koşullarda sürdürdüğümüz seçim kampanyamızda LTB Meclisi’nde YKP’nin aldığı yüzde 3,5 oy oranı, Başka Bir Lefkoşa mücadelesinin güçlendiğini ortaya koymaktadır. Tüm baskılara ve dayatmalara, tüm manipülasyonlara rağmen YKP’ye desteklerini ortaya koyanlara teşekkür ederiz” denildi.


Bu seçimlerde en düşük yüzde 4,5-5 ile bir Belediye Meclisi üyeliği seçildiği kaydedilen açıklamada, en düşük oyla seçilen Belediye Meclisi üyesi ile YKP Lefkoşa Belediye Meclisi üyeliği adayı Celal Devrim Önen arasında 120 mühür fark olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Bu nedenle YKP’nin yüzde 3,5 oy oranı, YKP’nin Lefkoşa Belediye Meclisinde iddialı olduğunu ortaya koyar” denildi.

“KİMİLERİNİN SANDIĞA GİTMEMESİ YKP’NİN ALDIĞI SONUCA YANSIDI"

“İçine merkez soldakileri de alan solun bölündüğü gibi bazı manipülasyonlara tepki olarak kimilerinin sandığa gitmediği de bilinmektedir” ifadeleri yer alan açıklamada, bunun YKP’nin aldığı sonuca yansıdığı savunuldu.

Açıklamada, radikal solun Belediye Meclisinde temsiliyetinin ütopya değil, zamana kalmış, 14 ay sonraya bırakılmış bir randevu olduğu da ileri sürüldü.

“KAMPANYADA 5 BİN TL HARCANDI… LTB MECLİSİ’NDE MUHALEFET GÖREVİ”

YKP açıklamasında, seçim kampanyasının üye ve sempatizanlardan sağlanan 5 bin TL ile tamamlandığı ifade edilerek, LTB’de yaşanan krizin nedeninin Belediye Meclisinde yer alacak UBP-DP-TDP-CTP’nin yer aldığı 4 partili, muhalefeti içinde barındıramayan yapı olduğu savunuldu ve şöyle denildi:

“YKP, bu nedenle, Belediye Meclisi içindeki muhalefet görevini üstelenme kararı almıştır. YKP, 16 adayı ve partinin diğer üyeleriyle birlikte, Lefkoşa Belediye Meclisi toplantılarına katılacak, Belediye Meclisi Kararlarını yakından takip edecektir. YKP, geçen dönemin usulsüzlüklerinin üstünün de kapatılmasına izin vermeyecektir”.

Açıklamada, seçime katılım oranındaki düşüklüğün 4 siyasi partili yapıya ve rejime tepki olarak okunması gerektiği görüşü ifade edilerek, bu durumun YKP’yi de içine alan toplumsal muhalefete ciddi sorumluluklar yüklediğinin farkında olunduğu kaydedildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar