LTB ekipleri ile vatandaş karşı karşıya geldi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

LTB ekipleri ile vatandaş karşı karşıya geldi

LTB ekipleri ile vatandaş karşı karşıya geldi

 

GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE İZLEDİ…  Kermiya’da “Eddie Dayspa & Cosmetics” isimli iş yeri, “iş yeri tarafından, iş yeri çalıştırma izni yenileme harcının yatırılmadığı” gerekçesi ile LTB ekipleri tarafından mühürlendi. İş yerini mühürletmemek için saatlerce mücadele eden “Eddie Dayspa & Cosmetics” Direktörü Edihan Akarsoy, mühürleme işlemini gözyaşları ile izledi


İSYAN, ÖFKE, ÜZÜNTÜ…İş  yeri belediye tarafından mühürlenen “Eddie Dayspa & Cosmetics” Direktörü Edihan Akarsoy, Akarsoy ailesi ve “Eddie Dayspa & Cosmetics” çalışanları yaşananlara isyan etti. Edihan Akarsoy, “Son üç yıl iş yeri çalıştırma izni, yenileme harcını yatırmadım diye sağlık ruhsatı vermediler. Kılıfına uydurup bugün de mühürlediler” dedi

Duygu ALANKermiya’da faaliyet gösteren “Eddie Dayspa & Cosmetics” isimli iş yeri Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nde görevli zabıta ekipleri tarafından “iş yeri çalıştırma izni yenileme harcının yatırılmadığı” gerekçesi ile mühürlenmek istenince, zabıta ekipleri ile iş yeri sahibi arasında gerginlik yaşandı.
“Eddie Dayspa & Cosmetics” Direktörü Edihan Akarsoy, LTB tarafından talep edilen iş yeri çalıştırma izni yenileme harcının yüksek miktarda olduğu ve bunun yasal olmadığı iddiası ile iş yerini içeriden kilitleyerek, zabıta ekiplerini dışarıda bıraktı, dükkanı mühürleme işine engel oldu.
Akarsoy’u bir türlü ikna edemeyen zabıta ekipleri olayı polise bildirdi.
İş yeri direktörü, Edihan Akarsoy ve zabıta ekipleri, olay yerine giden polis ekipleri ile birlikte Polis Müdürlüğü’ne gitti.
“Eddie Dayspa & Cosmetics” isimli iş yeri akşam saat 18.00’de LTB ekipleri tarafından mühürlendi.

Akarsoy:  LTB yasa dışı bir parayı talep ediyor
“LTB tarafından talep edilen iş yeri çalıştırma izni yenileme harcının yüksek miktarda olduğu ve bunun yasal olmadığı” iddiası ile iş yerini içeriden kilitleyerek, mühürlenmesine engel olan Edihan Akarsoy, Havadis’e konuştu.
Akarsoy, “Ben bu ülkede meslek vergisini her zaman ödeyen ve bu yıl meslek vergisinde 500’üncü sırada yer alan bir kişiyim. Ben vatandaşlık görevlerimden, sorumluluklarımdan kaçacak biri değilim. Ancak LTB tarafından talep edilen iş yeri çalıştırma izni yenileme harcı çok yüksek ve yasal değil. Bunun yasal olmadığını belediyenin kendi hukukçusu da söyledi” dedi.
Edihan Akarsoy, “Belediye, 2010 yılından bu yana benden bu parayı talep ediyor ben de yasal olmadığı için vermiyorum. En son zabıtalar bu hafta başı iş yerime geldi ve yıllık 300 TL olmak üzere geriye dönük 3 yıllık bedel olan bin 200 TL’yi yatırmamamı talep etti. Ben de yine yatırmadım. Bugün de iş yerimi mühürlemeye geldiler. Ben de engel oldum. Yaptıkları yasal değildir. Benim polise şikayette bulunmam gerekirken onlar polis çağırdı” diye konuştu.

Ecesoy: Ruhsatlarını yenilemeyen tüm iş yerleri mühürlenecekİşyeri Çalıştırma İzni Yenileme Birim Sorumlusu Ali Ecesoy, LTB tarafından geçen ay basına yazılı açıklamada bulunarak, iş yeri çalıştırma izni yenileme işlemlerini 8 Şubat 2013 tarihine kadar yapmayan işyerleri hakkında yasal işlem yapılacağına ilişkin gerekli duyurunun yapıldığını belirterek, sürenin dolması ile birlikte, uyarıları dikkate almayan iş yerleri hakkında yasal işlem başlatıldığını kaydetti.
“Eddie Dayspa & Cosmetics” isimli iş yerinin de iş yeri çalıştırma izni yenileme işlemini yapmadığı gerekçesi ile iş yerinin yasal olarak mühürleneceğini ifade etti.
Ecesoy, “İlk defa iş yeri açacak kişiler yıllık 500 TL, iş yeri izni yenileyenler de yıllık 300 TL belediyeye iş yeri çalıştırma izni yenileme bedeli ayırmaları gerekiyor. Bu belediye meclisinin oybirliği ile aldığı ve Bakanlar Kurulu tarafından da onaylanan bir karardır. Ben de işim gereği, alınan kararı uyguluyorum ve aykırı davranan iş yerleri hakkında gereken yasal işlemi uyguluyorum” dedi.

Akarsoy, isyan etti
“Eddie Dayspa & Cosmetics” isimli iş yeri, “iş yeri çalıştırma izni yenileme harcının yatırılmadığı” gerekçesi ile LTB ekipleri tarafından mühürlendi.
İşyerini mühürletmemek için saatlerce mücadele eden “Eddie Dayspa & Cosmetics” Direktörü Edihan Akarsoy, mühürleme işlemini gözyaşları ile izledi.
Akarsoy, Akarsoy ailesi ve “Eddie Dayspa & Cosmetics” çalışanları yaşananlara isyan etti. Edihan Akarsoy, “Son üç yıl iş yeri çalıştırma izni, yenileme harcını yatırmadım diye sağlık ruhsatı vermediler. Kılıfına uydurup bugün de mühürlediler” dedi.

“Eddie Dayspa & Cosmetics” Direktörü Edihan Akarsoy, iş yerini mühürletmeyeceğini, bunun yasal olmadığını söyledi, zabıta ekipleri ile arasında gerginliğe neden durumu, olay yerine giden polise anlattı

 

 

 


Elindeki belgeleri polise göstererek iş yerinin yasal olduğunu anlatan Edihan Akarsoy, iş yerinin mühürlenmek istenmesini anlayamadığını anlattı, bunun yasal olmadığını öne sürdü

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar