AvrupaDünya

Londra’daki yangında ölen 17 kişinin 6’sının kimliği belirlendi

Londra polisi, 24 katlı binada çıkan yangında hayatını kaybeden 17 kişiden 6’sının kimliklerinin belirlendiğini duyurdu.

Polisten dün akşam yapılan açıklamada, yaşamını yitiren 17 kişiden 6’sının kimliklerinin tespit edildiği belirtildi ancak ayrıntı verilmedi.

Polis açıklamasında, binada hayatını kaybeden herkesin kimliğinin tespit edilemeyebileceği kaydedildi.

Şu ana kadar hayatını kaybettiği belirlenen 17 kişiden 6’sının binanın dışında bulunduğu ifade edilen açıklamada, ölü sayısının yükseleceği beklentisi de yinelendi.

Binanın dışında bulunan cesetlerin, yangın sırasında pencerelerden atlayan bina sakinlerine ait olabileceği belirtiliyor.

Yangında hayatını kaybedenlerden kimliği tespit edilen ilk kişi 23 yaşındaki Suriyeli sığınmacı Muhammed Alhajali olarak açıklanmıştı.

Yangında yaralananların 15’nin de durumunun kritik olduğu bildirildi.

Binanın sahibi Kensington Belediyesi de yangında evini kaybeden ailelerden 79’unun geçici olarak otellere yerleştirildiğini duyurdu.

Öte yandan bölgede incelemelerde bulunan Londra Belediye Başkanı Sadık Han, bir grup tarafından protesto edildi.

Han, yanan binanın yakınındaki geçici yardım merkezini gezerken kendisine şişe fırlatıldı.
Sadık Han’ın burada basına yaptığı açıklamayı dinleyen bir çocuk, “Yangında kaç çocuk öldü? Bu konuda ne yapacaksınız?” diye sordu.

Polisin ve itfaiyenin görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını belirten Han, binanın çökme tehlikesinin bulunmasından dolayı arama işlemlerinin zorlaştığını söyledi.

Başbakan Theresa May’in yangına ilişkin soruşturma başlatılacağı sözünü memnuniyetle karşıladığını dile getiren Han, “Cevaplar için yıllar boyunca bekleyemeyiz. Bu nedenle yaz aylarında bir ara raporun yayınlanması için çağrıda bulunuyorum.” dedi.

Kensington Belediyesine ait 24 katlı sosyal konutta önceki gece çıkan ve saatler sonra kontrol altına alınan yangında en az 17 kişi hayatını kaybetti.

İlk 4 katı ofis ve ortak alanlardan oluşan Grenfell Tower’ın ikametgâhlara ayrılan 20 katında 400 ila 600 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Binadan kendi imkânlarıyla kaçanların yanı sıra itfaiyenin mahsur kalan 65 kişiyi kurtardığı bildirilmişti. Ancak kendisinden haber alınamayan çok sayıda bina sakininin durumu halen belirsiz.

İtfaiye yangının söndürüldüğü binanın kaba aramasını dün akşam tamamladı ancak çökme tehlikesinden dolayı binanın kenarlarına gidilemiyor. Yetkililer, sayısı belirlenemeyen “kayıp”ların hayatından ümit kesildiğini belirtiyor.

Görgü tanıkları yangının 4. katta bir dairedeki buzdolabının patlaması sonucunda başladığını bildirmesine rağmen bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı