Dünya

Londra’da silahlı polis sayısı artırılıyor


Londra Emniyet Müdürü Bernard Hogan-Howe ve Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, güvenlik önlemleri kapsamında Londra sokaklarında daha fazla silahlı polis görüleceğini söyledi.

Metropolitan Polisi (Londra Emniyet Teşkilatı) Müdürü Hogan-Howe, silahlı polis memurlarının Londra’nın simgesi haline gelen noktalara konuşlandırılacağını ifade etti.

Yetkili amacın, halka güven vermek ve saldırı planlama niyetinde olanları caydırmak olduğunu kaydetti.

Metropolitan Polisi daha önceki açıklamasında da 600 takviye silahlı polis görevlendirileceğini ve Londra’da toplam silahlı polis sayısının da 2800 olacağını duyurmuştu.

Emniyet Müdürü Bernard, “Kısa vadede saldırı düzenleneceğine dair bir istihbarat yok ancak tek bildiğim şey Avrupa’nın batısında gördüklerimiz” dedi.

Fransa’nın sahil kenti Nice’te geçen ay bir kamyonun havai fişek gösterisi izleyenlerin üzerine sürmesiyle gerçekleştirilen saldırıda 84 kişi ölmüştü.

‘Saldırı ihtimali yüksek’

Bernard, “Almanya’da, Belçika’da, Fransa’da saldırılar gördük. Bunları göz ardı etmek ahmaklık olur. Dolayısıyla, karşılık verebilmeleri için silahlı polisleri konuşlandırmamız mühim” diye konuştu.

Londra Emniyet Müdürü geçen hafta son Mail on Sunday gazetesine yazdığı makalede İngiltere’de ‘korku hissi’ olduğunu ifade etmiş ve ülkede saldırı ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetmişti. Bernard, ‘mesele saldırı olur olmaz değil, mesele ne zaman olacağı’ dedi.

Londra Belediye Başkanı Khan da Londralıların kendilerini güvende hissetmelerinin önemli olduğunu belirtip “Bu, Londralıların daha fazla silahlı polis ve daha fazla zırhlı araç görecekleri anlamına geliyor” diye konuştu.

Khan, “Tehdit seviyesi değişmedi ama Avrupa’da, Nice’te, Paris’te, Münih’te olanlardan dersimizi alıyoruz” dedi.Başa dön tuşu