Ekonomi

Lefkoşa’nın borcu 193 milyon TL


EN BÜYÜK ALACAKLI DEVLET: LTB Başkanı Mehmet Harmancı, belediyenin mevcut borcunun 193 milyon TL olduğunu açıkladı. 193 milyon TL’nin 164 milyon TL’sinin ise devlete olan ihtiyat sandığı, sosyal sigortalar ve vergi borcu olduğunu söyledi
KASADA 1.8 MİLYON TL VAR: Harmancı: Bugün itibarı ile kasamızda 1.8 milyon TL para var. 6 milyon TL de over draft hakkımız var. Buna hiç dokunmadık. Over draft hakkımızı bilinçli kullanmak zorundayız. LTB’de yaklaşık 70 kişi yanlış intibak edildi. Binada çalışan çok, sahada ise eksikBELEDİYE BAŞKANLARI DİKKAT: Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Harmancı artık bazı belediye başkanlarının kendisini sorgulama zamanının geldiğini ifade etti. Harmancı: Nüfusu 5 binin altında olan belediyelerin başkanları bile Belediyeler Birliği toplantısına BMW 730 ile gelebiliyorsa bunları sorgulayacaklar

Bertuğ TOPAL

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı Lefkoşa Türk Belediyesi’nin toplam borcunun 193 milyon TL olduğuna da değinerek, piyasaya olan borcun az bir meblağ olduğunu söyledi. Toplam borcum 164 milyon TL’sinin devlete olan borç olduğunu da kaydeden Harmancı, düzlüğe çıkmak için önlerinde uzun bir yol olduğunu belirtti.
Harmancı, özellikle belediye meclisi toplantılarında bazı meclis üyelerinin heyecanlı davrandığını ifade ederek bu heyecanın bazen muhalefet yönünde kullanıldığını söyledi. “Kılıçlar erken çekildi” diye konuşan Harmancı, bu muhalefetin böyle sürmesinin Lefkoşa’ya zararı olabileceğine değindi.
LTB Başkanı Mehmet Harmancı, dün Lefkoşa Türk Belediyesi Hizmet Binası’nda Havadis Gazetesi yöneticileri ve müdürleriyle bir araya geldi. Harmancı, belediyenin maddi durumundan icraatlarına bir çok konuda bilinmeyenleri Havadis yönetimi ile paylaştı.

“Kılıçlar erken çekildi”
Harmancı, çok heyecanlı meclis üyeleri olduğunu ifade ederek bu heyecanın bazı zamanlarda katkıya dönüştürmeyi becerdiklerini söyledi. Üyelerin bu heyecanı bazı zamanlarda ise muhalefete döndürmeyi becerdiklerini kaydeden harmancı, “Şu anda erken çekilmiş kılıçlar olduğunu düşünüyorum. Biraz daha bu muhalefet zemini için yeterli donelerin olmadığını düşünürüm.
Çünkü eğer iş o noktaya gelirse Lefkoşa için yapılan çalışmalar faydadan sekteye uğrama tehlikesi olabilir. Ben bunula ilgili inisiyatif aldım. İlk başta çok ağırıma giderdi, gücenirdim ama bunun bu şekilde gitmemesi gerektiğini daha profesyonel olması gerektiğini arkadaşlarla görüştük. Olumlu bir noktaya çekmekle ilgili bir inisiyatif üstlendik. Onlar da buna olumlu karşılık verdi” dedi.
Harmancı, muhalefetin mutlaka olacağını söyleyerek olmamasının sıkıntı yaratabileceğini belirtti. Doğru muhalefetin kendilerini  doğru yere çekeceğini kaydeden Harmancı, kendisini üzenin bazı verilerin yanlış kullanılıyor olması olduğunu belirtti.

“Komisyonlar ile şubeler arasında işleyiş sıkıntısı var”
Harmancı, belediyede yıllar boyu komisyonlar çok çalışmadan faaliyetlerin yürütüldüğünü söyleyerek başkanlık sisteminin tamamen oturtulduğuna değindi. Yeni işleyiş ile birlikte komisyonlarla şubelerin işleyiş biçiminin bir türlü her iki tarafından algılanamadığını kaydeden Harmancı, “Bir tüzük çalışması yapacağız. Komisyonların nasıl çalışması gerektiği ve nasıl olması gerektiğine ilişkin. Eskiden olmayan ve şimdi çok doğru giden rutin raporların Belediye Meclis Üyelerine gitmesi. Yani artık sorgulayabilir noktadadırlar” dedi.

“Toplam borç 193 milyon TL”
Harmancı, LTB’nin genel borcunu da açıklayarak 193 milyon TL’lik bir borcun halen daha önlerinde durduğunu belirtti. Harmancı, “Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı ve vergi 160 milyonunu tutar bu rakamın. 43 milyon kadar bizim sigortalara, 54 milyon ihtiyat sandığına ve 41 milyon vergi borcumuz var” dedi.

“Kendimizi tartışma içerisinde bulduk”
Harmancı, önceki gün kendilerini apar topar bir tartışmanın içerisine bulduklarını kaydederek Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı’nın önceki gün yeniden gündeme geldiğine değindi. Harmancı, “Çok uzun zamandır gündemde olan bir ara kadükleştiğini düşündüğümüz bir yasadır bu. Belediyelerin katkı payını %9’a çıkaran, .25’lik kısmını da bana göre saçma sapan nüfusa göre dağılımı ile ilgiliydi yasa tasarısı. Bir de sosyal sigorta, ihtiyat sandığı verginin 15 yıl geriye dönük bir şekilde ödenmesidir söz konusu olan. Bu LTB’den kilidi alın demektir. Eğer mevcut haliyle yasa tasarısı geçerse ben her ay 888 bin TL geriye dönükler için yatırmak zorundayım. Bir buçuk milyon TL de günceli yatırmak zorundayım. 3.7 milyon TL net maaş yatırmak zorundayım. Hiçbir şey yapmasa bu belediye 300 bin TL gideri vardır. Yapılandırılmış elektrik borcum vardır, Belediyeler Birliği’nin aidatı vardır. Bu da gelir ile giderler arasındaki farkı uçuruma sürükler” diye konuştu.

“Aylık yerel gelir 3 milyon TL”
“Bizim aylık yerel gelirimiz 3 milyon TL’dir. Kendi ürettiğimiz gelirdir bu. Bizim 2.9 milyon TL devlet katkımız vardır. Bunun 870 bin TL’si bankaya otomatik kesintidir. Bunun küçük bir miktarı su parası olarak otomatik kesilir ve Belediyeler Birliği payımız da otomatik olarak kesilir.
6 milyon gelirimiz olduğunu düşünürsek benim elime geçen miktar an itibarı ile devlet katkısı düştükten sonra 2 milyon TL’dir. 3 milyon da aylık yerel gelirler eklendiğinde 5 milyonluk bir rakam elde ederiz.”

“Kasada 1.8 milyon TL’miz var”
Harmancı, bugün itibarı ile bu aylık 1.8 milyon TL kasada para olduğunu ifade ederek overdraft kullanım haklarını da kullanmadıklarını söyledi. 6 milyon TL’lik bir over draft hakları olduğunu da kaydeden Harmancı, “bunu bilinçli kullanmak zorundayım. Çünkü bizi zorlayan kısım ekstralardır. İki tane bayramlık ödemek zorundayız” dedi

“Personel yapısı sürdürülebilir değil”
Harmancı, mevcut personel yapısının sürdürülebilir olmadığına dikkat çekerek belediyede memur fazlalığı olduğu için, memurun üreteceği hizmetin halk tarafından görülemeyeceğini söyledi.
“İçeride evrak işiyle uğraşan personelin dışarının memnuniyetini karşılaması mümkün değildir” diyen Harmancı, esas sıkıntının bu olduğunu belirtti.

“İntibaklar yeniden değerlendirilsin”
“Personel yapısının değiştirilmesi için kolay bir formül vardır. En kolay formülü intibaklarla ilgilidir. İntibak Komisyonu’nun cesaretle yeniden toplanması gerek. Bence bu işi bitirecek olan budur. Yanlış intibakları ona göre değerlendirebiliriz. Benim bir umudum var. Bizim tahminimize göre 70’e yakın bir yanlış intibak vardır. Makul süreler geçildi mi geçilmedi mi bunlar da hukuken sorgulanması gereken şeylerdir. 5 yıllık sürelerden bahsediyoruz ve bu süreler de makul süreleri çok aşan sürelerdir hukukta. Hukukçular 3 yılı aştığında makul sürelerin aşıldığını söylüyor.”

“Belediye başkanları da kendilerini sorgulamalı”
Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Harmancı artık bazı belediye başkanlarının kendisini sorgulama zamanının geldiğini ifade etti. Harmancı şöyle konuştu: “Batmışsan batmışsındır. Amiral gemisi kendini amiral gemisi olarak nitelendirmesine rağmen bunları ortadan kaldırabilmek için kendi makam arabasını sattı. 28 tane arabayı elinden çıkardı. Bugüne kadar 2 yere çiçek gönderdim ikisini de kendi cebimden ödedim. Belediyenin şu an izaz ikram kalemi yoktur. Bunların tümü özveri ile olacak işlerdir. Eğer nüfusu 5 binin altında nüfusu olan belediyelerin başkanları bile Belediyeler Birliği toplantısına BMW 730 makam arabası ile gelebiliyorsa bunları sorgulayacaklar. Ben istemez miydim buraya bir tane yakın çalışma arkadaşımı görevlendireyim tabii ki isterdim. 900 kişi ile aldım bugün 875 kişideyim. Sürekli de indirmeye çalışıyorum.”

“Disiplin davaları başlıyor”
Harmancı, disiplin konusu ile ilgili olarak ise yeni bir sürecin başlayacağını belirtti. “Yeni süreçte de umut etmek zorundayız sendikanın buna sarılacağına çünkü sendika olmuyorsa disiplinler işlemiyor yapısal olarak” diye konuşan Harmancı, kendilerinin Sayıştay Raporu doğrultusunda yürüttükleri disiplin davalarının devam edeceğini söyledi. Harmancı, “13’ünde görülecek davamız var. Kendi içerimizde görüşülecek çünkü savcılık herhangi bir hareket yapmadı henüz. Bizim beklentimiz bu 3 ay içerisinde Savcılığın ve mali polisin harekete geçmesidir. Çünkü benim görevden ayırabilme sürem sadece 3 aydır. Eğer mahkeme süreci başlarsa benim 2 ay 2 ay meclis kararı ile görevden ayrı tutabilme şansım vardır. Bizim dava sürecimiz başlıyor 1 kişiye ilişkin diğerleri de arkasına gelecek. 9 kişilik bir listemiz var ama bu sadece parasal anlamda ismi geçen arkadaşlarımızdır. Bunu haricinde de 2 kişi vardır bunların biri istifa etmiştir. Hatırlarsanız bir çağrı yapmıştım onun ertesinde gelip istifasını vermişti. Ama diğer arkadaşların tümü de bu süreci yaşayacak. Bizim kendi yasa ve uygulamalarımız mahkeme kararı olmadan birini işten durdurmaya da çok elverişli değil” ifadelerini kullandı.

“İşe gelmeyen yok”
Harmancı, geçmiş dönemlerde işe gelmeden belediyeden para çekenler olduğunu ancak kendi döneminde böyle bir durumun olmadığını ifade etti. Harmancı, “Ben geldiğimde bu durumda arkadaşlar vardı hepsi ile ilgili uygulama gerçekleştirdik” diye konuşarak göreve başladığında personel verimliliğinin yüzde 20’ler de olduğunu şimdi ise yüzde 40’lara çıktığını söyledi. Harmancı personeli için “halen daha sınıfı geçtiler diyemiyorum” diyerek personelin yeni yönetim şeması ile verimliliği artırma yönünde her gün üzerine koyduğunu söyledi.

“İki önemli sıkıntı var”
Harmancı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin önünde iki tane çözmesi gereken sıkıntısı olduğunu kaydederek  “Bir tanesi mezbaha sorunu diğer de buradaki tiyatro binası. Belediye mezbaha için 5 milyon TL ödedi. Devlet bize 5 milyonu verir ve Sayıştay konusunu da hallederse mezbahayı vermeye hazırız. Bizim burada yapacağımız işlemlerle ilgili bize Sayıştaylık’ın bir zul getirmemesi gerek.
Tiyatro binası ile ilgili ise önerim de şudur: Bu ülkede üniversiteler ciddi yatırımlar arıyorlar. Lefkoşa’da kültür sanat için kapalı zarf teklif usulü ile 20-25 yıllığına bu binayı bir eğitim kurumunun kullanımına verebiliriz. Kimse ile bu konuda daha görüşmedim. Potansiyelden ortaya çıkarabildiğim bir şeydir. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu da orada devam edebilecek şekilde bir yapı oluşturulabilir. Henüz çok taslaktır, bu sadece bir düşüncedir. Bu potansiyeli burada bu şekilde atıl bırakamayız. Benim 4 milyon Euro’m yoktur binayı bitireyim. Atıl bırakacak kadar da lüksüm de yoktur. Bu veya benzeri bir şeyi teknik işler komisyonunda tartışılmasını istedim.”

Başa dön tuşu