"Lefkoşa’daki hata Girne’de yapılmasın" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

“Lefkoşa’daki hata Girne’de yapılmasın”

Lefkoşa’daki hata Girne’de yapılmasın

REKLAMCILAR BİRLİĞİ UYARDI… KKTC Reklamcılar Birliği, Girne Belediyesi’nden reklam panolarının ihaleye çıkmamasını ve panoların kullanımının kendilerine verilmesini talep ettiklerini belirtti. Girne Belediyesi’ne uyarıda bulanan Reklamcılar Birliği, “Lefkoşa’da reklam panolarıyla ilgili büyük yanlış yapıldı. Şimdi aynı hata Girne’de de yapılmasın” dedi

AYGIN: PANOLAR İÇİN İHALEYE ÇIKILACAK… Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın, söz konusu reklam panoları ile ilgili yasa gereği ihaleye çıkılacağını kaydetti. İhalenin önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceğini kaydeden Aygın, ayrıca söz konusu reklam panolarının Girne Belediyesi’nin atölyesinde yapıldığını, inşasının da Girne Belediyesi işçileri tarafından yapıldığını kaydetti


Lefkoşa’da sokak reklamlarının Remon Reklam Hiz. Ltd isimli yabancı bir firmaya verilmesi üzerine büyük tepki gösteren KKTC Reklamcılar Birliği, Lefkoşa’da reklam panolarıyla ilgili yapılan yanlıştan sonra aynı hatanın Girne’de de yaşanmasını istemediklerini açıkladı.
KKTC Reklamcılar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, Havadis’e yaptığı açıklamada, Girne Belediyesi’nden reklam panolarını ihaleye çıkmamasını ve panoların kullanımının kendilerine verilmesini talep ettiklerini belirtti.
KKTC Reklamcılar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, “Bütün reklamcıların ve memleketin kendi esnafının alım gücüne ve pazarlama gücüne bağlı olarak Girne Belediyesi’nden panoların işletmesini talep ettik” dedi.
Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın, söz konusu reklam panoları ile ilgili yasa gereği ihaleye çıkılacağını kaydetti.
İhalenin önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceğini kaydeden Sümer Aygın, “Belediye Meclisi, reklam panoları konusunda ihale için karar aldı. Meclis kararı dururken ‘hayır biz şunlara veya bunlara vereceğiz’ diyemeyiz. Belediye Meclisi’nin ortaya koyduğu kararın dışında davranmamız söz konusu değildir” dedi.

“Girne Belediyesi, Lefkoşa’daki hataya düşmesin”
KKTC Reklamcılar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, açık hava reklamcılığının rağbet görmeye başlayan ve reklamcılar tarafından talebi genişletilen bir reklamcılık yöntemi olduğunu söyledi.
Birlik üyeleri, Girne Belediyesi’nin geçmişte yerel veya yabancı kökenli reklamcıların taleplerine hayır demesinin arkasından şimdi kendisinin reklam panosu koyduğunu ve bu panoları ihaleye sunacaklarını kaydetti.
Reklamcılar Birliği üyeleri, reklam panolarını pazarlayıp kullanabileceği değerlerde olmak üzere gerekirse belediyeyle ortak olarak bu panoları kullanmak için belediye müracaat ettiklerini dile getirdi.
Reklamcılar birliği üyeleri, “Girne Belediyesi Lefkoşa’daki hataya düşmesin. Yabancı sermayeli bir firmanın ihaleyi almasına izin vermesin. Monopoldur gidip satın alır. Fakat böyle bir durumda hem yabancı sermayeli bir firma sahibi olur. Hem de yabancı sermayeli firmaların reklamlarından başka reklamların da o panolarda reklam yapıla bilme imkanı ortadan kalkar” dedi.
Reklamcılar birliği üyeleri, “Bu yaklaşımımızdaki amaç ise çok küçük ve hatta bozuk ekonomimizde reklam kaynaklarına tüm toplum katmanlarına ve hem reklam verenlere ve yapanlara eşit fırsatlar tanımak ilkesi üzerine kuruldu” diye konuştu.

“Yerli reklamcıların ve memleketin kaybı büyük olur”
KKTC Reklamcılar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri Havadis’e yaptığı açıklamada, belediyelerin alacağı reklam gelirlerden belediyenin bir kazancı olmadığını ancak memleketin büyük kaybı olacağını söyledi.
Birlik üyeleri, “Bizler kendi pazarımızın ödeme gücüne göre düşündüğümüz için ve kendi esnafımızın kazancı küçük olduğu için bizim rakamlarımız küçüktür. Haliyle bizim esnafımızın reklam yapma özgürlüğüne de yok eder. Reklamcılarında büyük oranda iş kaybına neden olur. Belediyeler belki bir misli daha fazla para alacaktır” dedi.
Reklamcılar Birliği’ni temsilen konuşan yetkililer, “Lefkoşa gibi yüz ölçümü küçük bir kente 389 tane çok abartı sayıda bir reklam panosu konuldu. Arkasından bu sanki da diğer belediyeler için birer fırsatmış gibi belediyelerin reklam panolarını doğrudan kendilerine bir gelir kaynağı olarak görmeye başladı” dedi.

“İş birliğine hazırız”
Reklamcılar Birliği yetkilileri, belediyeler ile iş birliğine hazır oldukları söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Bizim arzu ettiğimiz bu işi profesyonel olarak yapan insanlarla, çevre mühendisleriyle, karayollarıyla gerekirse bir oluşum kurulmasıdır. İnsan sağlığına zarar vermeyen, çevre ve görsel kirliliği yaratmayan, haksız rekabeti beraberinde getirmeyen hem reklam yapanın, hem de halkın dengede tutulduğu çalışmaların yapılmasıdır. Bu tüm belediyeler de açık çağrımızdır. Biz her türlü iş birliğine hazırız.”

Aygın: Yasa neyi emrederse o yapılacak
Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın, Girne’deki söz konusu reklam panoları ile ilgili yasa gereği ihaleye çıkılacağını kaydetti.
İhalenin önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceğini kaydeden Sümer Aygın, “Belediye meclisi, reklam panoları konusunda ihale için karar aldı. Meclis kararı dururken ‘hayır biz şunlara veya bunlara vereceğiz’ diyemeyiz. Belediye meclisinin ortaya koyduğu kararın dışında davranmamız söz konusu değildir” şeklinde konuştu.
Aygın’ın Havadis’e yaptığı açıklamada, “Yasaya göre, panoların ihaleye çıkılması gerekiyor. Belediye meclisi, ihale için karar aldı. Meclis kararı dururken de ‘hayır biz reklam panolarının kullanımını şunlara veya bunlara vereceğiz’ diyemeyiz. Belediye meclisinin ortaya koyduğu kararın dışında davranmamız söz konusu değildir. Önümüzdeki günlerde de Meclis kararına uygun olarak ihaleye çıkılacak. Belediye Meclisi de ihaleyi değerlendirip, belediyenin menfaatleri doğrultusunda bir karar verecektir” dedi.
“Yasa neyi emrederse o yapılacak” diyen Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın, ayrıca bu konuyu KKTC Reklamcılar Birliği yetkilileri ile görüştüklerini ve yasanın emrettiği şeklin haricinde davranılamayacağını açıkladıkları kaydetti.
Sümer Aygın, söz konusu reklam panolarının Girne Belediye’nin atölyesinde yapıldığını, inşasının da Girne Belediyesi işçileri tarafından yapıldığını sözlerine ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar