Magazin

Lefkoşa’da kültürler buluştu


GÖSTERİLER BEĞENİLDİ: 13’üncü Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali LTB Engelsiz Dans Okulu, HASDER, Gençlik Merkezi, FOLKDER, FOGEM, ASD, GÖÇTAŞ ve TUFAD yanında misafir ülkeler Meksika, Polonya, Macaristan ve Türkiye’nin halk dansları gösterileriyle başladı

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin kurumlar ve derneklerle birlikte organize ettiği 13’üncü Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali geçtiğimiz akşam gerçekleştirilen kortej yürüyüşü, açılış konuşmaları, konser ve gösteriler ile başladı.

Lefkoşa Otobüs Terminali’nde bir araya gelen ekipler buradan Çağlayan Parkı’na kortej yürüyüşü gerçekleştirerek festivalin açılışını yaptı. Renkli kostümleri, farklı müzik ezgileri ve dansları ile Lefkoşa sokaklarını canlandıran ekipler, Lefkoşalıların alkışları arasında festival alanına ilerledi.

Çağlayan Parkı’nda başlayan etkinliğe Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, bürokratlar, LTB Meclis üyeleri, bazı bölge muhtarları, kurum temsilcileri yer alırken, halkın ilgisi de üst düzeyde oldu. Gecede yetkililer konuşmalarında festivalin düzenlenme aşaması yanında 2 İnsan-2 Kapı teması üzerinde durdu.

Harmancı: Öncelikli etkinlikleri konuşuyoruz

LTB Başkanı Mehmet Harmancı konuşmasında hem festivalin kültürel önemine işaret etti, hem de 2 Kapı-2 İnsan teması çerçevesinde önemli vurgulamalarda bulundu. Başkan Harmancı, 7 derneğin büyük emekler harcayarak festivali düzenlediğini, bu uğraşların nice 13 yıllara vesile olacağını belirterek, LTB’nin geçirdiği kötü günlerin ardından 3 yıl ara verilen festivali 2016’da yeniden başlattıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“2014 yılında Lefkoşa’nın karşılaştığı tek olumsuzluk ekonomik zorluğu veya batması değildi. Lefkoşalılarda moral motivasyon da bitmişti ve neredeyse ruhumuzu kaybediyorduk. Belediye bir maaş ödemesi yapsın, bir de çöp toplasın yeter diyorlardır. Ancak biz sizlere inandık ve şimdi öncelikli olarak hangi altyapı çalışmasını yapacağımızı, hangi iş ekipmanlarımızı önce yenileyeceğiz, hangi kültür sanat festivalini öne alacağımızı düşünür noktaya geldik”

Festivalin artık bir felsefeye dayalı olacağını, bu kapsamda 2 İnsan-2 Kapı temasının önemine vurgu yapan Başkan Harmancı, Türkan ve Kamran Aziz’in toplum için neden önemli olduğunu verdiği örneklerle aktardı.

LTB Engelsiz Halk Dansları ayakta alkışlandı

  1. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali rengin programı ile izlemeye gelenleri keyiflendirdi. Gecede ilk olarak LBO konseri yapılırken, ardından sahne alan LTB Engelsiz Dans Okulu, gösterdikleri performanslar ile ayakta alkışlandı. Eğitmenleri Umut Öksüz ve Ayşe Kişmir’in eşliğinde okulun genç üyelerinin Kıbrıs halk danslarında gösterdiği beceriler, izleyenlerin ayakta alkışlamasını getirdi.

 

Ekiplerin performanslarına tam puan

Gecede yerli gruplarımızdan HASDER, Gençlik Merkezi, FOLKDER, FOGEM, ASD, GÖÇTAŞ ve TUFAD yanında misafir ülkeler Meksika, Polonya, Macaristan ve Türkiye’nin halk dansları ekipleri kültürlerini yansıtan dansları ile geceye renk kattı. 13. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’nde bu akşam (29 Ağustos Perşembe) saat 21.00’de Çağlayan Parkı’nda sahne gösterileri yer alacak. Gösterilerde GÖÇTAŞ, HASDER, ASD yanında Macaristan, Polonya, Türkiye ve Meksika’nın halk dansları ekipleri yer alacak.

Festivalde yarın (30 Ağustos Cuma) saat 16.00’da yine Çağlayan Parkı’nda Lefkoşa Çocuk ve Gençlik Şenliği kapsamında Radyo Juke’un DJ performansları ve Grup Rast Konseri yer alacak. Saat 21.00’de ise Ortaköy Sancaktar Kalebey Parkı’nda FOGEM, Gençlik Merkezi ve misafir ülke ekipleri sahne alacak.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı