Kıbrıs

Lefkoşa Surlariçi’nde yapılaşma…

LTB: “SURLARİÇİ’NDEKİ BİNALARDAN ANITLAR YÜKSEK KURULU SORUMLU”

“MAHMUTPAŞA’DA İZİNSİZ BAŞLADI, UYARDIK… 6 BİNA YIKILACAK, 2’SİNİN ÖN CEPHESİ KORUNACAK”

“DENİZ KİTABEVİ LİSTELENMİŞ ESKİ ESER DEĞİL”

LTB Bayındırlık-İmar Şube Amiri Dervişe Ener yazılı açıklamasında, Surlariçi’nde geçtiğimiz hafta yapılan bina yıkımlarının Şehir Planlama Dairesi ile Eski Eserler Dairesi’ne bağlı Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayının ardından LTB’nin de izni ile gerçekleştiğini belirtti.

Surlariçi’nin koruma altında olduğunu ve bölgede bulunan mevcut  eski eser olan veya olmayan tüm binaların yıkım, inşaat ve tadilatı ile ilgili her türlü  kararı öncelikle Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onaylaması gerektiğine dikkat çeken Ener, bu karar doğrultusunda belediyenin yıkım izni ile inşaat ruhsatı verdiğinin altını çizdi.

Surlariçi’nde mevcut yapıların yıkımı için öncelikle Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay alındığını, ardından söz konusu kararını Bakanlar Kuruluna sunulduğunu ifade eden Ener, bunun ardından Şehir Planlama Dairesi’nden Planlama onayı alındığını ve tüm bu işlemlerin ardından LTB'nin yıkım izni verdiğini kaydetti.

Mahmutpaşa bölgesi ve Cumhurbaşkanlığı önünde bulunan binalar ile eski Deniz Kitabevi binasının yıkımı ile ilgili bilgi de veren Ener, eski Deniz Kitabevi binasının listelenmiş eski eser binası olmadığını ve Anıtlar Yüksek Kurulu ile Şehir Planlama Dairesi’nden alınan planlama onayı sonucunda LTB tarafından yıkım izni verildiğini belirtti.

Mahmutpaşa bölgesindeki yıkımın ise izinsiz başladığını ve LTB ekipleri tarafından anında durdurulduğunu dile getiren Ener, şunları aktardı:

“LTB olarak yıkım işleminden haberdar olur olmaz, ilgili kişilere yıkımı izin almadan yapamayacaklarını ilettik. Mahmutpaşa’da söz edilen eski eser binaların  yıkımı için alınan Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan eski eser nitelikli listelenmiş  2 binanın yıkılmayacağı, 2 binanın cephelerinin korunarak yıkılacağı ve eski eser nitelikli olmayan 6 binanın da yıkılabileceği yönünde  Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ve planlama onayı bulunduğu belirtildi. Konu ile ilgili kişilere belediyemizden yıkım izni aldıktan sonra işlemlerine devam edebileceklerini ilettik. Bunun y

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı