KıbrısManşet

Lefkoşa sanayi sorunlar yumağı


Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde sorun bitmiyor. Bölgede dükkanları bulunan vatandaşlar, bir yandan çevre kirliliği sorunu ile boğuşurken bir taraftan da altyapı ve park sorunu ile mücadele ediyor

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde esnaf, çevre kirliliğinden, araç park sorunundan ve altyapı eksikliğinden yana dert yandı.

Sanayi esnafı, altyapı sorununun kısa sürede aşılmasını isterken çevre temizliği ve araç park sorunu ile ilgili hem yetkilileri hem de vatandaşları uyardı.

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde arzu edilen çevre temizliği bir türlü sağlanamadı. Konteynırlar dolup taşmış vaziyette bölgedeki bazı araziler ise adeta çöplüğe dönüştürüldü

“Hizmetler arttırılmalı, vatandaş daha duyarlı olmalı”

Havadis’e konuşan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi esnafı, çevre temizliği konusunda yetkililerin hizmetlerini arttırması gerektiğini ifade ederken vatandaşları da çöplerini gelişigüzel atmamaları konusunda uyardı.

Esnaf, çevreye atılan çöplerin oldukça çirkin bir görüntüye neden olmasının yanı sıra bölgedeki canlıların sağlığını tehdit ettiğini savundu.

 

“Hatalı parklar ve işgaller mağdur ediyor”

Sanayide hizmet veren bazı esnaflar, bölgedeki araç park sorunu konusunda ise büyük sorumluluğun gerek işyeri sahipleri ve çalışanlara gerekse sanayiyi ziyaret eden vatandaşlara ait olduğunu dile getirdi.

Esnaf, çoğu zaman hatalı park nedeni ile hem işyeri sahiplerinin hem de bölgeyi ziyaret edenlerin mağduriyet yaşadığını söyledi.

 

“Su baskınları ciddi sorun”

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde esnafın büyük sorunlarından biri de bölgedeki altyapı eksikliğinden doğan sorunlar.

Havadis’e konuşan esnaflar, şiddetli yağışlarda yağmur sularının asfaltı tuttuğunu ve birçok işyerini su bastığını söyledi.

Sanayi esnafı, bölgedeki birçok yolda da asfalt kusurları bulunduğunu belirterek, yol kusurlarının araçlara hasar verdiğini, trafikte can güvenliğini tehdit ettiğini kaydetti.

Sanayi esnafı ne dedi?

Mejda Tezcan:

“Sanayideki alt yapı, kanalizasyon surunu sanırım küçük çaplı borularla tahliye edilmeye çalışılıyor dolayısıyla da en ufak bir su baskını bile bizi etkiliyor. Çöp problemimiz de var, insanlar yerlere çöplerini atıyor ve bu çöplerde boruları tıkıyor bu da daha büyük çaplı sorunlar ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda insanların da bilinçlendirilmesi lazım. Belediyenin çöp toplama hizmetini sıklaştırması gerektiğinin yanı sıra çevrenin kirletilmemesi konusunda uyarı tabelalarının, denetimlerin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Çevreyi kirletmenin cezasının da daha caydırıcı olması sorunu bir nebze olsun engelleyecektir.”

 

Fatih Sine:

“Sanayi bölgesinde çevre kirliliği ve altyapı sorunu olduğu yıllardır hem kamuoyunun hem de yetkililerin bilgisinde. Çevre kirliliği insan eli ile yaratılıyor ve önü alınamıyor. Belediye bizim bulunduğumuz bölgenin çöplerini alıyor. Bölgedeki drenaj sorunu ise yöneticilerin duyarsızlığından kaynaklanıyor. Bölge esnafı olarak bu iki sorunun yanı sıra park sorununun da kısa sürede çözümlenmesini umut ediyoruz. Park sorunundan ciddi şikayetlerimiz var. İş yerimizin önüne park edilen araçlar hem işyeri personelinin hem de müşterilerin park haklarını ihlal ediyor. Bu hususta kendimizce aldığımız önlemler yeterli değil. Bu konuda da yetkililerden gereğini yapmalarını bekliyoruz.”

 

Kenan Kabaali:

“Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin bir kısmında ciddi altyapı sorunu var. Bazı bölgeler şiddetli yağışlarda su altında kalıyor. Yağmur suları işyerlerimizin içerisine ulaşıyor ve ciddi mağduriyet yaşıyoruz. Bölgede ciddi bir de çevre kirliliği yaşanmaktadır. Çöpler sık sık boşaltılmıyor, konteynırlardan taşan çöpler sokağı kirletiyor. Yolların birçoğu ise oldukça kötü durumda. Ancak bu sadece sanayinin değil, ülke genelinin sorunu olduğundan sorunun en azından yakın gelecekte çözümlenebileceğinden çok da umudum yok.“

 

Mustafa Gargınsu:

“Altyapı, çevre kirliliği ve park yeri sorunu olmak üzere sanayinin üç temel sorunu var. Çevre kirliliği ve park sorunların çözülebilmesi için tabiî ki sorumluluk önce insanlara düşüyor. İnsanlar çöpünü konteynırlara atmıyor, çevre temizliği konusunda çalışanlarına uyarıda bulunmuyor, sorun da her geçen gün büyüyor. Alt yapı sorununda ise sorumluluk yetkililerin. Bu hususta gerçekten mağduriyet yaşıyoruz. Aşırı yağışlarda sokaklar su baskınından geçilmiyor, yağmur suları işyerlerimize doluyor. Öte yandan otomobil garajları, dükkanlar araçlarını koyacak yer bulamıyor ve buda yolun tıkanıp araçların geçememesine neden oluyor, bu sorunların en kısa zamanda çözülmesini ve sanayi halkının feraha kavuşmasını istiyoruz.”

Kardelen GÖKSU
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı