Kıbrıs

Lefke Gazi’de ilk gün sevinci


19 BİN ÖĞRENCİ İÇİN ZİL ÇALDI: Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet ortaokul ve liselerde yeni eğitim yılı dün başladı. Yaz tatilinin tamamlanmasıyla orta dereceli okullarda, yaklaşık 19 bin öğrenciyle 2 bin 200 öğretmen ders başı yaptı
Gürsel KARAGÖZLÜDevlet ortaokul ve liselerinde 2013-2014 öğretim yılı dün başladı. Orta dereceli okullarda bu eğitim yılında 19 bin öğrenciyle 2 bin 200 öğretmen hizmet verecek.
Lefke Gazi Lisesi’nde de dün 2013-2014 eğitim öğretim yılının ilk gün heyecanı vardı. Lefke Gazi Lisesi Ortaokul Bölümü’nde 200 ve lise bölümünde 76 olmak üzere toplam 276 öğrenci ilk zille birlikte ders başı yaptı.

Eğitim kadrosu eksik
Lefke Gazi Lisesi’nde öğrenciler yeni eğitim yılı heyecanını yaşarken eğitim kadrosunun eksikliği soru işaretlerine neden oldu. Lisede okul müdürünün yanı sıra, 1 rehber, 1 resim, 1 edebiyat ve 1 tarih öğretmeni kadrosu boş bulunuyor.

Ortaokula 46 yeni kayıt…
2013-2014 öğretim yılında Lefke Gazi Lisesi Ortaokul Bölümü’ne 46 öğrenci yeni kayıt yaptırdı.
Geçtiğimiz günlerde Lefke’de sivil toplum örgütleri, Lefke’deki ilkokullardan mezun olan öğrencilerin yasal mevzuata göre Lefke Gazi Lisesi’nin orta eğitim bölümlerine kayıt yaptırması gerektiği savunmuşlardı. Öğrencilerin, Lefke Gazi Lisesi Ortaokul Bölümü’ne kayıt yapmamalarını ve bölge muhtarlarının yasal olmayan ikamet belgeleri verdikleri gerekçesi ve bu öğrencilerin Güzelyurt İlçesindeki başka okullara kayıt yaptırmalarına sert tepki göstermişlerdi.

Sivil toplum tepkisi işe yaradı…
Lefke bölgesi sivil toplum örgütlerinin bu tepkisi sonrasında geçen haftaya kadar Lefke Gazi Lisesi Ortaokul Bölümü’ne kayıt yaptıran öğrenci sayısının 10 iken dün itibarıyla bu sayının 46 ya çıktığı.

81 mezunun 46’sı bölgede kaldı
Lefke bölgesinde bulunan, Lefke, Yedidalga, Gemikonağı Erdal Abit, Yeşilyurt ve Doğancı İlkokullarından geçen yıl mezun olan 81 öğrenciden, 27 öğrencinin devlet kolejlerine kayıt yaptırırken geriye kalan 46 öğrencinin Lefke Gazi Lisesi’ne kayıt yaptırdı. Geriye kalan öğrencilerden 1 tanesinin Haspolat İlahiyat Koleji, 7 öğrenci ise özel kolejlere kayıt yaptırdı. İki öğrenci de ailelerinin Kıbrıs’taki görev süresinin dolması nedeniyle adadan ayrıldı.


Lefke Gazi Lisesi’nin yeni eğitim yılının ilk ders günündeki en heyecanlı öğrencileri okulun orta bölümüne yeni başlayanlar oldu


Lefke Gazi Lisesi öğrencileri ders zilinin çalması ile sınıfları doldurmak için bir tamam sıraya girdi. Ancak okul yeni eğitim yılına müdür dahil bazı branşlardaki öğretmen eksikliği ile başlıyor

Başa dön tuşu