Kıbrıs

Lefke Gazi Lisesi’nde “ Her Yerde Opera” etkinliği


Gürsel KARAGÖZLÜ

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi Opera ve Balesi tanıtım etkinlikler çerçevesinde Lefke Gazi Lisesi’nde etkinlik düzenledi.

opera

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi uhdesinde oluşturulmaya başlanan Devlet Opera ve Balesi’nin, kuruluş çalışmalarının yasal boyutu sürdürülürken, sanatsal çalışmaları fiilen başladı.

Sanatsal çalışmalar, Kültür Dairesi Müdürlüğü’nün inisiyatifiyle, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın kültür hizmet binalarından olan Devlet Senfoni ve Orkestrası’nın Lefkoşa Surlariçi’nde bulunan binasında yürütülüyor.

Sanatseverlerin opera ve bale sanatından yoksun kalmaması ve bu sanat dallarının öğrencilere tanıtılıp sevdirilmesi amacıyla eğitim ve konserlerden oluşacak bir dizi etkinlik programlandı.

Eğitim etkinlikleri kapsamında Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları ile birlikte opera sanatçıları Sermin Dikmen Töre ve Tuğrul Enver Töre ile Piyanist Narden Sonel, 21 Mart’ta ilk olarak Erenköy Lisesi’nde “Her Yerde Opera” etkinliğini gerçekleştirdi.

İkinci etkinlik, dün Lefke’de Lefke Gazi Lisesi’nde gerçekleştirildi. Etkinlik, Lefke Gazi Lisesi Müdürü Ziya Tüzel ve Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları’nın açılış konuşmaları ile başladı. Daha sonra, Opera sanatçıları Tuğrul Enver Töre ve Sermin Töre, Piyanist Narden Sonel eşliğinde operalardan örnek eserleri sergilediler.

Opera sanatçıları, Opera hakkında öğrencilere bilgiler vererek, onların sorularına da cevap verdiler.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı