Dünya

Lavrov: Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına dair raporlar ‘bilgi terörizmi’Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına dair raporlar bilgi terörizmidir.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gündeme ilişkin açıklama yaptı:
-Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına dair raporlar bilgi terörizmidir.-Rusya’nın tüm askeri tatbikatlarının başlangıç ve bitişleri belli bir plana göre oluyor.

-Moskova, Batı ile güvenlik konusundaki diyaloğun bir parçası olarak, orta menzilli nükleer füzeler konusunda ayrı müzakere yapmaya hazır.

“Putin saldırı tarihlerini alaya alıyor”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik planladığı iddia edilen saldırı konusunda verilen tarihleri alaya alıyor. Bu manik depresif bilgileri anlamak ve açıklamak da bizim açımızdan mümkün olmuyor. Avrupa güvenliğindeki gergin durumu Rusya’nın askeri operasyonları değil, Donbas temas hattına savaş eli kulağında diyerek asker ve silah yığan Ukrayna tarafı ve ABD açıklamaları oldu.”

 

Kremlin Sözcüsü Peskov | Fotoğraf: Reuters

 

 

Rusya’nın  kendi topraklarında askeri tatbikatlara devam edeceğinin altını çizen Peskov, bunun pazarlık edilecek bir konu olmadığına işaret etti.

“Rus halkının kaderi Donbas’ınkinden farklı değildir, ve Rusya Minsk anlaşmalarına bağlı kalmaya devam edecek” diyen Peskov, ABD’nin Kiev elçiliğini tahliye kararı gösteriş ve histerinin bir tezahürü.” değerlendirmesini yaptı.

Peskov; “Putin ve Şolz uzun bir görüşme yapacak zira masada konuşacak çok konu var.” dedi.

Başa dön tuşu