Kıbrıs

LAÜ, Atatürk Öğretmen Akademisi ile ilgili açıklama yaptı


Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mütevelli heyeti, Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) ile yapılan protokol hakkında açıklama yaptı.

LAÜ Mütevelli Heyeti’nin açıklamasında; üniversitenin Lefke’deki  Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği programlarına ek olarak ÖSYM’den  Lefkoşa’daki  Sınıf Öğretmenliği Programı’na 20 öğrenci, Okul Öncesi Öğretmenliği Programı’na da 20 öğrenci alındığı kaydedildi.
Bu öğrencilerin tümünün TC vatandaşı olduğu, bu kapsamda alınan öğrencilerin hiçbirinin AÖA’nin kendi sınavı ile aldığı öğrencilerle eşit haklara sahip olmayacağı, yani mezuniyet sonrası KKTC devletinin kurumlarında çalışamayacakları belirtildi.

AÖA’nın kendi sınavı ile Sınıf Öğretmenliği Programı’na 26, Okul Öncesi Öğretmenliği Programı’na ise 20 KKTC vatandaşı öğrencinin alındığı, bu öğrencilerin çift diploma anlaşması çerçevesinde LAÜ’nün akademik kriterlerini yerine getirmeleri koşuluyla LAÜ diploması da alabilecekleri ifade edildi.

LAÜ’nün Lefke ve Lefkoşa Kampüsü Sınıf Öğretmenliği Programı’na KKTC uyruklu öğrenci almadığı belirtilen açıklamada, “LAÜ bilimsel temelde çalışmalarını sürdüren bir eğitim kurumudur.  Polemiklerle bir yere varılamayacağı basınımız aracılığıyla kamuoyuna önem ve saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı