Köşe Yazarları

Lapta “Umut”suz…

K-Pet Süper Lig’in 9. haftasında Serdarlı konuk ettiği Lapta karşısında zorlanmadan 3-0’lık net skorla galip gelerek ligdeki çıkışını sürdürdü.

Maç öncesinde iki takımın ligdeki konumları ve kadrolarına baktığımız zaman kağıt üzerinde de favori olan taraftı Mesarya ekibi. Nitekim de öyle oldu.
Rüzgarlı, soğuk ve sert bir havada oynanan mücadelede Serdarlı, zayıf rakibi karşısında özellikle de ikinci yarıda maçı tamamen domine ederek çok daha farklı da kazanabilirdi.
Ancak Sedat hoca için 3-0’lık net skor ve Lapta’nın çaresizliği 3 puan için yeterliydi. Bu skordan sonra da fazla risk almayan ev sahibi ekip haklı bir galibiyetle seriyi 3 maça taşıdı.
Lapta cephesinde ise maçın öncesinde önemli bir detay vardı. Haftalardır yazılıyor çiziliyor Lapta’da işler yolunda gitmiyor diye. Defansın bel kemiklerinden özellikle de hava hakimiyeti iyi olan Umut Göktaş maça oynayacakmış gibi geldi ancak karşılaşmanın hemen öncesinde kadro dışı bırakıldığını öğrendi ve yıkıldı.
Serdarlı’nın iki golüne baktığımız zaman da duran toplardan yapılan ortalarla kafalardan geldi. Bu da Umut’un eksikliğini net bir şekilde ortaya koydu. Çünkü dün Lapta’nın en çok aksayan bölgesiydi savunması.
Karşılaşmada gol perdesini Kaan açtı. Yine bir duran top organizasyonunda Burak’ın kornerden adrese teslim ortasını Kaan savunmadan ileri çıkarak ön direkte kafayla ağlara yolladı. Kaan’ın en iyi yaptığı işlerden birisi bu.
Golden sonra oyundan düşen Lapta’ya karşı Serdarlı rahatlayarak daha çok ayağa pas yaptı ve ikinci golü kovaladı. Ve sağdan gelişen bir atakta da Hasan Bahtıkara’nın ortasına suskun golcü İrfan Boşnak plase bir dokunuşla farkı 2’ye çıkardı. 1. Lig’de oynadığı dönemlerde her sezon gol krallığını kovalayan İrfan nihayet gol orucunu 9. haftada bozdu. İlk devre bu skorla tamamlanırken, İkinci yarıda tamamen Serdarlı hakimiyeti vardı.
Hani oyun yüzdeleri hesaplanıyor olsa %99’a %’1’lik bir değer çıkardı ortaya. Ev sahibi ekibin tamamen forse ettiği oyunda Lapta sadece direnmeye çalışıyor ve gelişen atakları karşılayabilme çabasındaydı. Yine bir duran topta bu kez Kabore kafayı çakınca skor da 3-0’a geldi. Karşılaşmanın bitmesine daha 30 dakika vardı ancak maç zaten çoktan kopmuştu. 62’de de Orhan çift sarıdan kızarınca, 10 kişi kalan Lapta teslim bayrağını çekti.
Serdarlı gibi ekipler için motivasyon ve kazanma alışkanlığı çok önemli. Son haftalarda bunu iyi başaran Sedat hocanın öğrencileri mutlak kazanılması gereken puanları toplayarak ileriye daha umutla bakıyorlar.
Lapta ise bir an önce gerek camia gerekse de kulüp içindeki krizleri aşmalı. Ligin 3’te 1’lik bölümü geride kaldı. Yoksa geldikleri gibi geri gidecekler.
Maçın hakem üçlüsünü değerlendirecek olursam. Sanırım karşılaşmanın en kötü görünen kısmıydı. Özellikle orta hakem Timur Ercan Bodi kart kararlarıyla ve oyunculara olan yaklaşımları ile tribünlerle beraber maçı kaosa sürükleyebilirdi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı