Kıbrıs

Lağım içinde kaldılar


BAHÇE LAĞIM İÇİNDE: Pınarbaşı yolu üzerinde bulunan Aknar Sitesi sakinlerinin “lağım sorunu” devam ediyor. Atık su arıtma tesisinin çalışmaması nedeniyle arıtılmamış lağım suları sitenin bahçesine akıyor. Bölgede pis koku ve sivrisinekten durulmuyor. Site sakinleri yaşananlardan şirketi sorumlu tutuyor“SORUMLU KİM” TARTIŞMASI: Aknar Sitesi’ndeki vatandaşlar, arıtma tesisi konusunda inşaatı yapan şirketi suçlarken, şirket yöneticileri, tesisi çalıştırma yükümlülüğünün site sakinlerine ait olduğunu belirtiyor. Aknar İnşaat Şirketi Ltd. Direktörü Süleyman Aknar: Bizim yükümlülüğümüz tesisi yapmaktı, işletme yükümlülüğü site sakinlerine aittirPınarbaşı yolu üzerinde bulunan Aknar Sitesi’nde yaşanan atık su arıtma tesisi sorunu yıllardır çözülmedi. Atık su arıtma tesisinin çalışmaması nedeniyle arıtılmamış lağım suları sitenin bahçesine akıyor.
Havadis’e konuşan site sakinleri lağım sularının evlerinin bahçelerine akmakla kalmayıp zaman zaman evlerinin tuvalet ve lavabolarından fışkırdığını iddia etti.

Sağlıkları tehdit altında…
Yaklaşık 200 hane bulunan Aknar Sitesi’nde yaşanan atık su arıtma tesisi sorunu bölgede yaşayan vatandaşların sağlığını da ciddi anlamda tehdit ediyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar bir an önce bu sorunun çözülmesini istiyor.

Piro: Arıtma tesisinin motoru yok
Havadis’e konuşan Ağırdağ Muhtarı Hasan Piro, Aknar Sitesi’nin arıtma tesisinde motor olmadığı için arıtmanın çalışmadığını söyledi. Sorunun çözümü adına belediye başkanı Yüksel Çelebi’nin de elinden geleni yaptığını ifade eden muhtar, bu sorunun bir an çözülmesi gerektiğini söyledi. Piro, “Sorunun tamamen çözülmesi için arıtmanın çalışması gerekiyor” dedi.

Çelebi: Sorunun çözümü için adım bekliyoruz
Dikmen Belediyesi başkanı Yüksel Çelebi, Aknar Sitesi’nde yaşanan arıtma sorunun bir nebze olsun çözmek adına belediyenin tek tek biriken atıkları toplayarak arıtmaya taşıdı taşıdığını anlattı. Ancak bunun çözüm olmadığını belirten Çelebi, bu atıkları vidanjörle çekmenin çözüm olmadığını kaydetti.

“İlgili kurumlarla temasa geçtim”
Çelebi sorunu Çevre Koruma Dairesi’ne ve Girne Kaymakamlığı’na ilettiğini söyleyerek en kısa sürede çözüleceğine inandığını belirtti. Belediye başkanı Yüksel Çelebi şu şekilde konuştu:
“Bölgede bulunan atık su arıtma tesisi yetersiz. Site sakinleri evlerine taşındıktan bir yıl sonra sorun ortaya çıktı. Vidanjörlerle lağım suyunu çekmeye çalışıyoruz. Ancak yeterli olmuyor. Yaklaşık bir yıl önce Çevre Dairesi müdürünü Aknar Sitesi’ne getirip durumu gösterdim. Ayrıca konuyu kaymakamlığa da ilettim. Bu sorunun çözümü yönünde bir adım atılmasını bekliyorum. Kaymakamlığa bu konu ile ilgili yazı yazdık.”

“Sağlığı tehdit ediyor”
Bölgede yaşanan lağım sorunun pis kokunun yanı sıra bölge halkının sağlığını da ciddi anlamda tehdit ettiğini kaydeden Çelebi, “Salgın hastalığa neden olabilir” dedi. Çelebi, lağımı sadece vidanjörlerle çekmenin yeterli olmadığına dikkati çekerek, acil önlem alınması gerektiğine vurgu yaptı. 

***

Aknar belgelerle konuştu

 

Aknar İnşaat Şirketi Ltd. Direktörü Süleyman Aknar, sitede yaşanan arıtma tesisi sorunuyla şirketin bir ilgisi olmadığını belgelerle açıkladı. Aknar, ev sahipleri ile yapılan sözleşmede Atık Su arıtma Tesisi’nin şirket tarafından yapılacağının ve tesisin bakım ve işletmesinin ev sahipleri tarafından yapılacağının açıkça belirtildiğine vurgu yaptı.

“İlgili dairelerden izin alınır”
Süleyman Aknar, bir proje hazırlanırken ilgili dairelerden görüş alındığını ve proje gerçekleşirken de kendisinin ilgili tüm dairelerden görüş aldığını anlattı. Aknar şu şekilde konuştu:
“Arıtma Tesisi’ni çalıştırmak şirketime ait olmamasına rağmen koçanlar verilmeden Arıtma Şirketi’ni kuran şirketle görüşerek bir süreliğine çalıştırdık. Koçanlar verildikten sonra ise bu çalışma durduruldu. Ancak Aknar İnşaat Şirketi dürüst çalışan bir şirkettir. Kimse bana koçan vermedi diyemez.”

“Altyapı için para alındı”
Av sahiplerinden altyapı parası adı altında 4 bin 750 sterlin alındığını ancak bu altyapının yollar, trafo, elektrik hatları ve arıtma yapımını kapsadığını kaydeden Aknar, “Zaten biz bütün işlerimizin karşılığında fatura verdik” dedi. Aknar ev sahiplerinden alınan bu paranın arıtmanın bakımı ya da işletmesi için olmadığına dikkati çekti.

Başa dön tuşu