Dünya

Kuzey Kore nükleer test ve balistik füze denemelerini durdurduKuzey Kore, ABD ile aylar süren restleşmelerin ardından nükleer test ve kıtalararası balistik füze denemelerini durdurma kararı aldı.
Kuzey Kore resmi Haber Ajansı KCNA,  Kuzey Lore Lideri Kim Jong un’un ülkenin kuzeyindeki bir nükleer tesisi kapatacağını bildirdi. Kararın ekonomik büyümeyi sürdürmek ve Kore yarımadasında barışı sağlamak için verildiği belirtildi. Kararın Kim jong un’un ABD Başkanı Donald Trump ile gelecek ay ya da haziranda  yapılması planlanan görüşmeden önce alınması dikkat çekti.Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “görüşmeler verimli geçmezse gerekirse masadan kalarım, daha önce ne yapıyorsak onu yapmaya devam ederiz” demişti. Trump, geçen yaz Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerine misilleme olarak askeri adım atabileceği  sinyalleri vermiş, nükleer bir savaş çıkmasından endişe edilmişti.

TRUMP: YAPACAĞIMIZ ZİRVEYİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM

ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore tüm nükleer testleri askıya almayı ve ana tesislerinden birini kapatmayı kabul etti. Bu Kuzey Kore ve dünya için çok güzel bir haber –büyük ilerleme! Yapacağımız zirveyi dört gözle bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu