Kutalmış'tan Maliye bakanına sert eleştiri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Kutalmış’tan Maliye bakanına sert eleştiri

TDP’den yapılan açıklamaya göre, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın “Türkiye ile imzalanan protokol, yatırım amacıyla KKTC ekonomisini takip eden dünyadaki merkezlere olumlu mesajlar verdi” söylemini değerlendiren Kutalmış, KKTC’nin dünyadan soyutlandığını unutan Tatar’ın kendi kendini aldattığını savundu.

Sadece iç borç stokunu öne çıkarıp, dış borcu ve kamu borcu için oluşan faiz borcunu dikkate almadan açıklama yaptığını iddia ettiği Tatar’ın ayrıca, Gayri Safi Milli Hasıla dikkate alındığında borcun sürdürülebilir bir durumda olmasını öne çıkaran açıklamalarının ise “softa şaşırtması” olduğunu ileri süren Kutalmış, KKTC’nin iç ve dış borcunun TC ile imzalanan protokole göre Gayri Safi Milli Hasılanın %140’nı aştığını belirtti.


Tatar’ın KKTC’de fert başına düşen milli gelirin 15 bin dolar olduğunu açıklamasının neye dayandığını da soran Kutalmış, 2009 yılından beri Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) tarafından Gayri Safi Yurtiçi Hasıla rakamlarının açıklanmadığına anımsatarak, Tatar’ın Milli geliri hangi verilere dayanarak ve hangi nüfusa bölerek bulduğunu sordu.

Ticaret Odası’nın 2012/2013 rekabet edebilirlik anketinde 144 ülke içerisinde KKTC’nin 123. sırada çıktığını, son bir yılda 3 bin iş yerinin kapandığını, 3 bin kişinin çek yasağına girdiğini, 2012 yılında 30 bine ulaşan alacak verecek davalarının olduğunu ve halkın ya birikimlerinden, ya da borçlanarak hayatını idame ettirebildiğine dikkat çeken Kutalmış, bu gerçekler ortada iken KKTC’de ekonomik büyümeden ve istikrardan söz edilemeyeceğini, Maliye Bakanı Tatar’ın kendi kendini kandırdığı görüşünü dile getirdi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar