Kıbrıs

Kurultaydan notlar…


Bertuğ TOPAL

KURULTAYDA NİSAP SIKINTISI: Demokrat Parti Ulusal Güçler Kurultayı nisap sorunu ile başladı. Yaklaşık bir buçuk saat gecikmeli başlamasına neden olan nisap sorunu sıkıntıya neden oldu.

GEÇ BİTTİ: 10.00’da başlayacağı açıklanan kurultayın nisabının 11.20 itibarıyla sağlanması nedeniyle tamamlanması da bir hayli gecikti. Kurultayda her ilçe ayrı bir renk ile oy verdi, oylama konuşmaların ardından başladı ve oy verme işlemi saat 20.00 civarına kadar sürdü.

EN FAZA ALKIŞ EROĞLU’NA: Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) 9. Kurultayı’na katıldı. DP/UG’lilerin coşkuyla karşıladığı Cumhurbaşkanı Eroğlu, delegeleri selamladı. Eroğlu’nun ardından salona alkışlar ve “Başbakan Denktaş” sloganları eşliğinde DP/UG Genel Başkanı, başkan adayı Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş geldi.

DİVAN BAŞKANI DİNÇYÜREK OLDU: “Tek yürek, geleceğe” sloganıyla yapılan DP/UG 9. Olağan Kurultayı’nı, DP/UG Genel Sekreteri, genel başkan adayı Bengü Şonya açtı. Kurultayın Divan Başkanlığı’nı ise DP/UG Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek yaptı.

ÇİNER BET OFİSLERİYLE VURDU: Delegeye sesleniş konuşmalarında ilk konuşmayı yapan genel başkan adayı Fuat Türköz Çiner, partinin genel seçimlerde büyük sözler verdiğini söyleyerek, “Biz birlikte yürüyeceğiz dedik ama genel seçimden çıktık çıkalı üyemize delegemize sabırlı olun diyoruz. Sabır bitmiştir” dedi. Hükümete gelmeden önce partisinin bet ofislerinin kapatılacağı sözü verdiğini ancak bunun bile gerçekleştirilemediğini söyleyerek Denktaş’a yüklendi. Çiner, “Genel sekreter, ben bu nereden geldi bilmiyorum diyorsa, genel başkandan bunun açıklamasını beklerim” diye konuştu. Çiner, “Bizim güneşe ihtiyacımız yoktur” dedi.

ŞONYA: SESSİZ ŞİKAYETLERİN TEMSİLCİSİ OLDUM: Parti genel sekreteri ve başkan adayı Bengü Şonya da 9’uncu kurultayın sabrın ve inancın sonucu olduğunu söyleyerek genel sekreterliği süresince tüm partililerin genel sekreteri olmaya özen gösterdiğini söyledi. Yıllardır süren sessiz şikayetlerin temsilcisi olduğunu kaydeden Şonya, oy verirken delegelerin vicdanlarının sesini dinleyip ona göre karar vermesini istedi.

DENKTAŞ %45 İSTEDİ: Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanı adayı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, genel başkan seçilmesi halinde ilk genel seçimde partisinin oylarını tek başına değil, tüm partililerle hep birlikte hareket ederek, yüzde 45’lere çıkaracaklarına inanç belirtti.

CHP VE AKP DE KATILDI: DP 9. Kurultayı’na Türkiye’den de katılımcılar oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi’ni temsilen Yasin Aktay ve Cumhuriyetçi Halk Partisi’ni temsilen ise Gaye Usluer katıldı. KKTC’den ise Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi’ni temsilen Ersin Tatar ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Sekreteri Kutlay Erk kurultaya katıldı.

ÇALIŞMA RAPORU VE MALİ RAPORA OY BİRLİĞİ: Genel başkan Serdar Denktaş’ın konuşmasının ardından Çalışma Raporu ve Mali Rapor oylandı. Genel sekreter Bengü Şonya’nın sunduğu Çalışma Raporu ve Hasan Tosunoğlu’nun sunduğu Mali Rapor salonda oy birliği ile onayladı.

YÜKSEK DİSİPLİN KURULU SEÇİLDİ:
Kurultayda Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri de seçildi.
Divan Başkanı DP/ UG Milletvekili Hakan Dinçyürek oy verme işlemini başlatmadan önce yaptığı konuşmada, yüksek disiplin kurulu seçimi için mevcut üye sayısı kadar başvuru yapıldığını ifade etti.
Dinçyürek, bunun üzerine seçimin yapılmaması ve başvuru yapanların üyeliklerinin delegeler tarafından onaylanması için oylama yaptı.
Oylama sonucunda Yüksek Disiplin Kurulu oy birliği ile şöyle oluştu:
“Tevfik Mut, Altan Erdağ, Halil Kar, Ömer Adal, Ali Darbaz, Ecevit Alper, Mustafa Defteralı. Yedek üyeler ise Recai Ergün, Mustafa Tuncal, Salih Tikici.”


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı