Kurşunlama zanlılarına 1 gün tutukluluk - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 25, 2024
Kıbrıs

Kurşunlama zanlılarına 1 gün tutukluluk

Kurşunlama zanlılarına 1 gün tutukluluk

Nadire KRAŞLIOĞLU


Gazimağusa’da 10 Şubat 2013 tarihinde Mehmet Güder’e ait kasap dükkanının ikinci kez kurşunlanma meselesi ile ilgili olayla bağlantısı olduğu düşünülen Ahmet Nezir, Hasan Çağlayan ve Fırat Özkan tutuklanarak dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde, tasarruf, taşıma, kullanma, kasti hasar, meskun mahalde ateş açma suçlamalarıyla Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Banu Soyer huzuruna çıkarılan zanlılar aleyhinde 1 gün tutukluluk süresi temin edildi. Nezir, Çağlayan ve Özkan bugün yeniden mahkemeye çıkarılacak.
 

Dalkıran: Kaçış yönünde şapka ve gözlük bulundu
Meselenin soruşturmasını yürüten Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran mahkeme yeminli şehadet sundu. 10 Şubat 2013 tarihinde 15 Ağustos Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren Mehmet Güder’e ait kasap dükkanına meçhul bir erkek şahıs tarafından henüz tespit edilemeyen 7.65 milimetre çapında tabanca ile 6 el ateş edildiğini anımsatan Dalkıran, olay yerinde yapılan incelemelerde iş yeri karşısında 6 adet boş mermi kovanı ve iş yerinin duvarlarına isabet eden 4 adet mermi çekirdeğinin bulunarak emare alındığını kaydetti. Yapılan incelemelerde olay yerinden kaçış istikametine doğru 1 adet lacivert şapka ve erkek gözlüğünün bulunduğunu açıklayan Dalkıran, yapılan soruşturma neticesinde söz konusu şapka ve gözlüğün Mr. Pound isimli iş yerinden alındığının tespit edildiğini ve iş yerinin kamera görüntülerinin incelendiğini açıkladı.  Yürütülen tahkikat neticesinde lacivert şapka ve güneş gözlüğünü zanlı Ahmet Nezir ve Hasan Çağlayan’ın 1 adet eldiven ile birlikte satın aldıklarının tespit edildiğini kaydeden Dalkıran, alışveriş sonrasında kredi kartıyla ödeme yapıldığını açıkladı.

Silah bulunamadı
Meseleyle ilgili yürütülen geniş çaplı soruşturmada 13 Şubat tarihinde saat 14.45’te zanlı Ahmet Nezir, Hasan Çağlayan ve Fırat Özkan’ın İsmet İnönü Bulvarı üzerinde kullanımlarındaki ZKS 182 plakalı kiralık araçla tespit edildiklerini açıklayan müfettiş muavini Ömür Dalkıran, 3 zanlının da tutuklandığını ifade etti. Zanlı Ahmet Nezir ve Hasan Çağlayan’ın birlikte yaşadıkları ev ile zanlı Fırat Özkan’ın ikametgahının dedektör köpekler eşliğinde arandığını belirten Dalkıran, zanlıların cep telefonlarının, giysi ve ayakkabılarının emare alındıklarını açıkladı. Evlerde yapılan arama esnasında zanlı Fırat Özkan’ın ikametgahında uyuşturucu içiminde kullanılan 2 adet pet şişenin bulunduğunu ifade eden Dalkıran, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün de meseleyle ilgilendiğini ve zanlı Özkan’ın uyuşturucu müptelası olduğunu kabul ettiğini açıkladı. Olayda kullanılan 7.65 milimetre çapındaki tabancanın bulunamadığını ifade eden Dalkıran, zanlıların olay yerinde olmadıkları yönünde beyanda bulunduklarını ancak olayla bağlantısı olduğu düşünülen 1 kişinin daha arandığını açıkladı. Meydana gelen olayın kamuoyunda infial huzursuzluk ve tedirginlik yaratan bir mesele olduğuna dikkat çeken Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, olayın aydınlatılmasının kamu menfaatine fayda sağlayacağını ifade etti. Zanlıların serbest kalması halinde aranan kişi ve emarelere etki edebileceklerini ileri süren Dalkıran, Ahmet Nezir, Hasan Çağlayan ve Fırat Özkan’ın 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.
 

Zanlı Nezir: Mağdur durumdayız
Mahkemeden söz alan zanlı Ahmet Nezir KKTC’ye 3 ay önce iş için geldiğini ve Türkiye konsolosluğundan yardım istediklerini belirtti. Türkiye konsolosluğundan kimsenin yardımcı olmadığını ileri süren zanlı Ahmet Nezir, suçlu diye yakalandıklarını ancak mağdur olduklarını savundu. KKTC’ye 26 Ocak tarihinde geldiğini beyan zanlı Hasan Çağlayan ise psikolojisi bozuk olduğu için buraya geldiğini ancak hücrede kapalı tutulduklarını psikolojik sorunları nedeniyle hücrede cinnet geçirmek üzere olduğunu ifade ederek suçla bir bağlantılarının olmadığını iddia etti.

Bugün yeniden mahkemeye çıkarılacaklar
Huzurunda aktarılan şehadet ve beyanları değerlendiren Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Banu Soyer, ilk nazarda zanlıların suçla bağlantısı olabileceği hususunda bulgu yaparak, zanlıların serbest kalmalarının tahkikatı olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Soyer soruşturmanın salimen yürütülebilmesi bakımından her 3 zanlının da 1 gün boyunca poliste tutuklu kalmalarını uygun gördü.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar