Kıbrıs

Kumyalı şirketine güvendim mağdur oldum
Girne’de bir apartman dairesi için Kumyalı Estate & Construction Ltd. ile 2 yıl önce satış sözleşmesi yaptıklarını anlatan Fatma Banu Berkan, sözleşme şartlarını yerine getirmesine rağmen daireyi teslim alamadığını söyledi. Berkan, adeta isyan etti:

Girne’de Kumyalı Estate & Construction Ltd. tarafından inşa edilen bir binada henüz inşaat halinde olan bir dairenin satışı için 2 yıl önce şirket ile sözleşme yaptığını anlatan Fatma Banu Berkan, sözleşmede yer alan taahhütlerin tümünü yerine getirmesine rağmen dairenin tarafına teslim edilmediğini söyledi.

Berkan maddi manevi ciddi zarara uğratıldığını söyleyerek şirket direktörü Hasan Kumyalı’dan şikayetçi olduğunu kaydetti.

Berkan, Havadis’e yaptığı açıklamada,  Kumyalı Estate & Construction Ltd. Direktörü Hasan Kumyalı ile söz konusu dairenin satışı için 22 Temmuz 2014 tarihinde bir sözleşme yaptıklarını, sözleşmeye göre şirkete 12 bin 500 Sterlin peşinat verdiğini söyledi.

Berkan, yapılan sözleşmede, söz konusu daire için 20 ay boyunca aylık 3 bin TL taksitlerle toplamda 60 bin TL ödeme yapacağını, daireyi teslim aldıktan sonra kalan 61 bin TL’lik kısmı da ayda 10 bin TL olarak ödemeyi taahhüt ettiğini belirtti.

Banu Berkan, sözleşmede taahhüt ettiği, 20 aylık ödeme planını tamamlamasına rağmen şirkete güven duyarak aylık taksit ödemeye devam ettiğini anlattı.

Sözleşme gereği 22 Aralık 2016 tarihinde dairenin inşaatının tamamlanmış olarak kendisine teslim edilmesi gerektiğini kaydeden Berkan, ancak şirketin bu taahhüdünü yerine getirmediğini belirtti.

Fatma Banu Berkan, “Hasan Kumyalı’ya güvendiğim ve sorun olmadığı yönünde ikna edildiğim için Nisan 2017 tarihine kadar ödeme yapmaya devam ettim. Böylece sözleşmede taahhüt ettiğim miktardan 30 bin TL fazla şirkete ödeme yapmış oldum. Mayıs 2017 tarihinde tekrar ödeme yapmak için şirkete gittiğimde şirket sekreteri bu tarihten sonra ödeme almayacaklarını söyledi. Sonrasında da tüm iletişimi kestiler. Şüphelendim gerek ben gerekse aile bireylerim birkaç kez elimizde para ile şirkete gittik. Her defasında parayı almadılar ve bizi geri gönderdiler. Bu arada postane kanalı ile trafo katkı payını yolladım ancak onu da kabul etmediler” diye konuştu.

Fatma Banu Berkan ile Kumyalı Estate & Construction Ltd arasında yapılan satış sözleşmesi

“Elim kolum bağlı müteahhidin keyfini bekliyorum”

Fatma Banu Berkan, Kumyalı Estate & Construction Ltd’in halen söz konusu daireyi kendisine teslim etmediğini belirterek, maddi manevi zarara uğradığını ifade etti.

Berkan, “Teslim taahhüdünün üzerinden neredeyse 2 yıl geçti, sözleşme yapılmasına, Tapu Dairesi’nden şerh koyulmasın rağmen ben evimi teslim alamadım. Elim kolum bağlı, müteahhidin keyfini bekliyorum” diye dert yandı.

Fatma Banu Berkan, “Şirket daireyi teslim etmiyor. Maddi manevi çok ciddi zarara uğratıldım. 2 yıllık kira gelirinden mahrum kalmış olmam ve ödediğim paraların faiz kayıpları bir yana aynı nitelikte bir daireyi almış olduğum fiyattan bulup almam piyasadaki konut fiyatlarında ciddi bir artış olması sebebi ile imkansız hale gelmiştir. Şirket direktörü beni kaile almıyor, görüşme taleplerimi reddediyor, daireyi şahsıma teslim edip etmeyeceği hususunda da herhangi bir açıklama yapmıyor” diye şikayet etti.

 

 

Kumyalı: Konu yargıda

Kumyalı Estate & Construction Ltd. Direktörü Hasan Kumyalı, yargı aşamasında olduğunu ve bu aşamada açıklama yapmanın doğru olmadığını kaydetti.

Kumyalı, Havadis’e yaptığı açıklamada, “Konu mahkemeye gitti, Yargıda olan bir konu hakkında açıklama yapmanın doğru olmadığı kanaatinde olduğumdan yorum yapmayacağım. Konuyu yargıya taşıyan Sayın Fatma Banu Berkan’ın da mahkeme gündeminde olan bir hususta basına konuşmasının yanlış olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.Başa dön tuşu