Kıbrıs

Kumlutepe ihraç edilecekLefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, elinde uyuşturucu ile baygın olarak bulunan Ömer Kumlutepe’nin Mart ayından bu yana hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde yattığı süreyi yeterli buldu
Devrim DEMİRMart ayında Lefkoşa’da elinde uyuşturucu ile baygın bulunarak tutuklanan 20 yaşındaki Ömer Kumlutepe hakkında Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava karara bağlandı. Kumlutepe, cezaevinden çıkar çıkmaz, Türkiye’ye iade edilecek.

Mart ayından bu yana Merkezi Cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak bulunan Kumlutepe’nin yattığı süreci heyet yeterli buldu.

Yargılanma sürecinde avukatı Mert Güçlü aracılığı ile Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanmak istediğini bildiren Ömer Kumlutepe’nin kararı heyet tarafından ret edildi.

Mahkeme Başkanı Ömer Güran, kararın ardından aileleri çocuklarına sahip çıkmaları hususunda uyardı.

Başkanlığını Ömer Güran’ın yaptığı Yargıç Rauf Kürşad, Yargıç Vedia B. Barkından oluşan heyet kararını Ömer Güran okudu. Kumlutepe’nin avukatı Mert Güçlü, mahkemede hazır bulundu.

 

Denetimli Serbestlik’ten yararlanamayacak    

Kararı açıklayan Ömer Güran, sanık Ömer Kumlutepe’nin Mart ayında tanımadığı birilerinin yanında uyuşturucu aldıktan sonra bayıldığını ve görevli polisler tarafında bulunduğunu anımsattı.

Güran, Kumlutepe’nin 9 Mart tarihinden bu yana Merkezi Cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak bulunduğunu söyledi.

Kumlutepe’nin avukatı Mert Güçlü aracılığı ile Denetimli Serbestlik Yasasından yararlanma talebini değerlendirdiklerini belirten Güran, sanığın hakkında ihraç kararı olduğuna dikkati çekerek, yasada ülkede kaçak veya yasal olarak bulunsa dâhil yabancı uyruklu olması nedeniyle yararlanamayacağını açıkladı.

 

İhraç edilecek

Mahkeme başkanı Ömer Güran, sanık Ömer Kumlutepe’nin 2015 yılında benzer suçtan tutuklanarak 1 ay hapislik cezasına mahkûm edildiğini anımsattı. Güran, sanığın hakkında ihraç kararı olduğunu da belirterek, yargılandığı suçtan suçlu bulduklarını söyledi. Ömer Güran, sanığın cezaevinde bulunduğu süreci yeterli bulduklarını kaydetti.

Başa dön tuşu