Kulüplere katkı artıyor

21 Eylül 2017 Perşembe | 10:49
ktff

Başbakan Hüseyin Özgürgün toplantıda yaptığı açıklamada KTFF altındaki kulüplere katkının, 4 milyon TL’den 5 milyon TL’ye çıkarılacağını söyledi.

Başbakan bu ek meblağın kulüplere altyapı faaliyetlerine göre dağıtılacağını belirtti

Hüseyin Özgürgün, yarın başlayacak olan futbol sezonu öncesinde spor medyası ile bir araya geldi.

Lefkoşa Eziç restoranda dün gerçekleşen toplantıya Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, KTFF 1.Başkanvekili Orçun Kamalı, KTFF 2. Başkanvekili Oktay Çocuk ve Kulüpler Birliği Başkanı Kemal Köseoğlu da katıldı. Özgürgün toplantıda KTFF altındaki kulüplere katkının, 4 milyon TL’den 5 milyon TL’ye çıkarılacağını açıkladı. Başbakan bu ek meblağın kulüplere altyapı faaliyetlerine göre dağıtılacağını söyledi. Özgürgün, futbolun toplumlarda birliktelik ve sosyalleşmeye büyük katkı yaptığını, bunun bilinciyle göreve gelmeleriyle birlikte futbolda altyapının güçlendirilmesine önem gösterdiklerini söyledi.

Bir kısmı tamamlanmış bir kısmı yapımı devam etmekte olan pek çok proje başlattıklarına, bazı kulüplere arazi tahsis ettiklerine, futbol kulüplerine yönelik katkıyı arttırdıklarına dikkat çeken Özgürgün, bu çerçevede tüm spor branşlarına ciddi katkı yaptıklarını vurguladı. Dışişleri Bakanlığı görevinde iken yaptırdığı bir ankette futbola ilgi ve alakası olanların yüzde 85 olduğunu anımsatan Özgürgün, futbol maçlarındaki izleyici sayısının geçen yıl arttığını, statların iyileştirilmesinin statların doluluk oranını etkilediğini gösterdiğini söyledi. KTFF aracılığıyla kulüplere katkının yüzde 25-30 oranında arttırmayı planladıklarını kaydeden Özgürgün, ek katkının kulüplere altyapılarındaki faaliyetlerine göre dağıtılmasının tasarlandığını kaydetti. Özgürgün, “Kulüplere olan katkıyı, yüzde 25 veya 30 oranında arttırmayı düşünüyoruz, ancak bunun altyapılarına yönelik olmasını planlıyoruz. Örneğin altyapıda ne kadar çocuk oynatıyorsa o kadar çok katkı almasını sağlamayı düşünüyoruz” dedi.

 Sertoğlu: “Futbolun geleceği açık”

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ise spor muhabirlerinin zor bir görev üstlendiklerini, KTFF’nin çok ciddi desteklerini gördüğünü, futbolun gelişmesine ciddi katkı koyduklarını söyledi. Sertoğlu, yeni sezonun fairplay içerisinde geçmesini temenni etti. Yeni geliştirilen malzemelerle yapılan yeni sentetik sahalar ve bazı statların ışıklandırılmasının ülke gençliğine yapılan en büyük katkı olduğunu kaydeden Özgürgün, 2018 yılında da futbola çok ciddi yatırım kalemi öngörüldüğünü ifade etti. Sertoğlu, “Futbolun geleceği açık” dedi.

 Kan ihtiyacının karşılanması için katkı

Hasan Sertoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı yetililerinin KTFF’den kan ihtiyacının karşılanması için katkı talebinde bulunduğunu, çok geniş kitlelere ulaşabilen bir federasyon olarak bu konuda Federasyon ve spor muhabirlerine görev düştüğünü söyledi. Sertoğlu, kan bağış aracı sahibi Kızılay ile Federasyonun işbirliği yapabileceğini, kan toplamak için maçlara veya kulüplere kan bağış aracıyla ziyaretler düzenlenebileceğini söyledi.